Otaczająca nas zieleń wpływa kojąco na nasze nerwy i pozwala odpocząć zmęczonym oczom, a czyste powietrze dodaje nam energii. Czy wiesz, że badanie przeprowadzone w XX w. przez NASA potwierdziło, że niektóre rośliny pomogą oczyścić powietrze, bo mają zdolność neutralizowania szkodliwych dla naszego organizmu substancji?
Jakie toksyny występują w domu?
Wbrew pozorom w domu, oprócz spalin i dymów, które dostają się z zewnątrz, jest spora liczba innego rodzaju związków lotnych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wśród nich można wymienić chociażby aceton (m.in. lakiery, środki czystości czy zmywacz do paznokci), benzen (m.in. spaliny samochodowe, meble, farby i kleje do tapet), formaldehyd (m.in. detergenty, papierowe torby).
Przerażające, że wszystko co nas otacza w jakimś stopniu działa na nas negatywnie, prawda? Aby częściowo zneutralizować szkodliwe substancje zainwestujmy w zieleń, a od razu poczujemy się lepiej.
W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?
Jak zapewne wszyscy pamiętamy z lekcji biologii, rośliny pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla i inne szkodliwe dla nas substancje, a w zamian „oddają” tlen – sytuacja win-win. Można powiedzieć, że bez zieleni nie ma życia. Dlatego warto mieć kilka roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu.
Które rośliny oczyszczają powietrze?
Jest ich przynajmniej 20, jednakże skupimy się na kilku z nich, które warto mieć w swoim domu. Będą one nie tylko ozdabiać nasze mieszkanie, ale również podniosą jakość powietrza, którym oddychamy. Są to m.in.:
Warto pamiętać, że niektóre z roślinnych oczyszczaczy jest trująca, dlatego trzeba je trzymać z dala od dzieci czy zwierząt. Ponadto, w przypadku aloesu, można także wykorzystać do celów leczniczych.
W kolejnych artykułach przybliżymy właściwości wyżej wymienionych kwiatów.
Protip!
Zastosuj tani sposób, by Twoje rośliny odżyły: skórkę banana pokrój w drobną kostkę i ugotuj w litrze wody. Po ostygnięciu odcedź płyn i wymieszaj z odstałą wodą deszczową lub z kranu w proporcji 1:1 i podlej kwiaty. Zabieg powtarzaj co 3-4 tygodnie.
Zdjęcie: Unknown Wong on Unsplash
Zobacz także:
Odżywiaj się, a nie tylko jedz
5 roślin doniczkowych dla zabieganych
Uprawa ziół w doniczkach na parapecie