0

W dzisiejszych czasach aplikacje mobilne zyskują coraz większą popularność. Szczególną uwagą cieszą się te, które umożliwiają użytkownikom podzielenie się udostępnianymi przez siebie treściami. Jedną z takich aplikacji jest TikTok, nazywany zazwyczaj aplikacją do tańczenia. Czy na pewno tak jest? Sprawdź sama!

Na pierwszy rzut oka

TikTok kojarzony jest głównie ze swoim poprzednikiem – Musica.ly. To właśnie ta aplikacja służyła głównie do tańczenia i nagrywania samodzielnie wymyślonych choreografii – mniej lub bardziej ruchliwych. Z czasem przekształciła się ona w TikToka, a łatka „apki do tańczenia”, niestety, przeszła także na nową aplikację. TikTok w rzeczywistości oferuje nie tylko możliwość nagrania choreografii, ale tworzenie tak zwanych trendów i wiele, wiele innych opcji. Wybrane filmiki stają się „viralem” i następnie inspirują kolejnych użytkowników do tworzenia swoich własnych trendów. Bez wątpienia TikTok jest miejscem, gdzie można wyrazić siebie pod każdym względem, niezależnie od tego, czy jest się ekspertem w danej dziedzinie, czy też nie.

Nie zapominaj o zagrożeniach

Niestety, w dzisiejszych czasach internet niesie za sobą wiele zagrożeń. Na TikToku również można je znaleźć. Z niewiadomych przyczyn na TikToku często można znaleźć treści o charakterze seksualnym – nawet mimo tego, iż w dużej części odbiorcami filmików są dzieci. Administracja aplikacji wydaje się nie mieć wszystkiego pod kontrolą. Jest to niemały problem, gdyż dziecko zainspirowane zobaczeniem wyżej wspomnianych treści, może przedwcześnie narazić się na kolejne zagrożenia, jakie czyhają na młodzież w sieci. Poza tym na tej platformie coraz częściej mamy do czynienia z nieprzestrzeganiem prywatności danych czy przejmowaniem kontroli nad osobistymi informacjami. Warto też wspomnieć, że, mimo iż trendy na TikToku cieszą się ogromną popularnością, to jednak coraz częściej są one niebezpieczne – zdarzyło się już nawet kilka śmiertelnych przypadków naśladowania nieodpowiednich zachowań.

Nie ma wątpliwości, że TikTok nie jest stereotypową aplikacją służącą tylko do tańczenia. Daje on wiele możliwości, ale niestety także zagrożeń. Bardzo ważne jest, aby odbiorcy – w tym także dzieci – byli świadomi niebezpieczeństw, jakie mogą ich spotkać nie tylko na TikToku, ale i w całym internecie.

Zdjęcie: Collabstr on Unsplash

Zobacz także:

Jak kontrolować, co robi nasze dziecko w Internecie?

Wychowanie dzieci w dobie cyfrowej