0

Skrzydłokwiat posiada szereg zalet co sprawia, że jest idealnym kwiatem do biura i domu. Jego dekoracyjne białe kwiaty i piękne, lśniące liście dobrze wyglądają w każdym pomieszczeniu. Roślina ta jest łatwa w uprawie, dzięki czemu możemy cieszyć się jej urodą przy naszym niskim nakładzie pracy.

Skąd taka nazwa?

Nazwa – skrzydłokwiat – opisuje charakterystyczny wygląd kwiatów, których pojedynczy płatek w kształcie skrzydła otacza kremowy słupek pokryty wypustkami. Młode kwiaty są koloru białego, a z czasem stają się zielone. Rosną one na długich łodyżkach, dzięki czemu pojawiają się ponad gęstwiną liści. Ich biel efektownie odznacza się na soczystej, ciemnej zieleni liści.

Czy skrzydłokwiat jest trudny w uprawie?

Skrzydłokwiat jest rośliną o niewielkich wymaganiach, co jest komfortowe dla osób zabieganych. Kwiat ten lubi półcień, więc odpowiednia dla niego będzie półka w sypialni czy nawet miejsce na podłodze pod oknem. Trzeba pamiętać, żeby utrzymać delikatnie wilgotne podłoże (bez zalegania wody w doniczce czy podstawce!), jeśli o tym zapomnimy kwiat zareaguje zwiędnięciem liści. W tym wypadku wystarczy dostarczyć wodę, a liście odżyją. Należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu w okresie letnim, natomiast zimą można nieco ograniczyć, ale warto zadbać o to, by ogrzewane powietrze nie było suche. Aby cieszyć się piękną zielenią błyszczących liści, trzeba je co jakiś czas przecierać z osiadającego kurzu. Jeśli zapewnimy skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki, będziemy cieszyć oko kwiatami przez długi czas. Okres jego kwitnienia jest od lutego do października, ale przy odrobinie naszej miłości może wypuszczać kwiaty cały rok 😉

Dlaczego warto go mieć w domu?

Kwiat ten oprócz walorów zewnętrznych oferuje nam także dobro niewidzialne w postaci czystego powietrza. Pochłania on znaczną częśćbenzenu, formaldehydu czy tlenku węgla (czad). Skrzydłokwiat w porównaniu z innymi roślinami wytwarza dużo tlenu, więc sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i sypialni. Jego umiejętność wchłaniania i neutralizowania promieniowania, wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne sprawia, że skrzydłokwiat jest idealny do biura czy gabinetu, gdzie korzystamy z komputera. Jeśli w domu masz zwierzaki lub małe dzieci lubiące smakować wszystko dookoła, to musisz umieścić roślinę w niedostępnym dla nich miejscu, ponieważ skrzydłokwiat jest trujący!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o innych roślinach oczyszczających powietrze, to zajrzyj tutaj.