0

Zakup nowej rośliny do domu może wiązać się z ryzykiem, że okaże się ona trująca i niebezpieczna dla naszego dziecka. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wiele popularnych roślin, które uprawiamy w domach, jest toksycznych w przypadku połknięcia lub w razie kontaktu z ich sokami. Z tego powodu warto poznać nazwy trujących roślin doniczkowych, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Oto 7 popularnych i pięknych roślin doniczkowych, które są niebezpieczne dla małych dzieci.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Nieostrożne obchodzenie się z roślinami może doprowadzić do uczuleń, podrażnień i poparzeń skóry lub oczu. W przypadku zjedzenia fragmentu rośliny może dojść do wymiotów lub biegunki oraz wielu innych komplikacji zdrowotnych. Dlatego podczas zakupu roślin do domu powinniśmy kierować się nie tylko ich atrakcyjnym wyglądem, ale również wiedzą na temat ich potencjalnie toksycznych właściwości. Jeśli zdecydujesz się na zakup potencjalnie niebezpiecznej rośliny do swojego domu, zabezpiecz ją w taki sposób, aby uniemożliwić kontakt z nią Twojemu dziecku. Poniżej przedstawiam listę 7 potencjalnie niebezpiecznych roślin domowych. 

1. Hipeastrum (Hippeastrum sp.)

Jedna z trujących roślin domowych: Czerwone kwiaty Hipeastrum (Hippeastrum sp.)

Hipeastrum, inaczej zwarcica, jest popularnym prezentem bożonarodzeniowym. Niestety każda część tej przepięknej zimowej rośliny jest toksyczna dla ludzi. Cebula, łodygi i liście tej rośliny zawierają likorynę i inne alkaloidy fenantrydyny, które mogą powodować wymioty i biegunkę w przypadku spożycia, a także spadki ciśnienia krwi. Jego sok działa drażniąco na skórę. Może powodować trudne w leczeniu wysypki, podrażniać błony śluzowe i powodować obrzęk języka i warg.

2. Difenbachia (Dieffenbachia sp.)

Difenbachia to kolejna popularna roślina doniczkowa, która często gości w pokojach w naszych domach. Nic dziwnego, ponieważ jest to roślina naprawdę piękna. Jednak jej przepięknie wybarwione liście zawierają kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienie skóry i oczu, a po zjedzeniu przez ludzi powodują wymioty i biegunkę. Sok tej rośliny powoduje pieczenie i puchnięcie języka, co może powodować trudności w oddychaniu.

Wybarwione liście Difenbachii (Dieffenbachia sp.)

3. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Liście Bluszczu pospolitego (Hedera helix)

Bluszcz pospolity pięknie prezentuje się w pomieszczeniach, zwisając z podwieszanych koszy, tworząc jednocześnie romantyczną, kaskadową ozdobę. Trzeba jednak wiedzieć, że liście tej rośliny zawierają  hederynę i saponinę, przez co mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, gardła, żołądka, wymioty oraz biegunkę w przypadku spożycia. Sok rośliny może poważnie podrażnić skórę, wywołać wysypkę lub stan zapalny.

4. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.)

Skrzydłokwiat jest rośliną pokojową wyjątkowo łatwą w uprawie, elegancką i bardzo popularną.

Niestety również on jest trujący i może być niebezpieczny dla małych dzieci, a nawet dla dorosłych. Ze względu na obecność w całej roślinie nierozpuszczalnych szczawianów wapnia, spożycie jej części może powodować intensywne pieczenie i obrzęk warg, języka i podniebienia, a także nudności, wymioty oraz biegunkę. Podrażnienia i reakcje alergiczne może wywoływać nawet pyłek kwiatów skrzydłokwiatu.

Jedna z trujących roślin domowych: Kwitnący Skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.)

5. Filodendron (Philodendron sp.)

Filodendrony, w tym również monstera, która niedawno przechodziła swój renesans w branży wnętrzarskiej, to rośliny pokojowe o wyjątkowo toksycznych właściwościach.

Dwie doniczki z Filodendronem (Philodendron sp.)

Mimo to są to rośliny bardzo często spotykane w naszych domach. Sok filodendronów zawiera kryształy szczawianu wapnia. W kontakcie ze skórą może powodować poważne podrażnienia. W przypadku połknięcia obrzęk i ból ust, warg i gardła, a także nadmierne ślinienie się, pieczenie w żołądku, wymioty i trudności w połykaniu.

6. Wilczomlecz (Euphorbia sp.)

Wilczomlecz trójżebrowy (E. trigona), palczasty (E. tirucalli) oraz gwiazda betlejemska (E. pulcherrima), zwana też poinsecją lub wilczomleczem nadobnym, zawierają w swoich tkankach biały sok mleczny, który zawiera kwas euforbinowy, euforbinę i związki cyjanogenne.

W razie kontaktu ze skórą może ją poparzyć, wywołać stan zapalny, a dostając się do oka – powodować chwilową ślepotę. Po dostaniu się do ust lub nosa może powodować reakcje alergiczne, poparzenia i silne podrażnienia. Po połknięciu powoduje pieczenie jamy ustnej i gardła oraz może wywołać biegunkę i wymioty.

Czerwone kwiaty Wilczomlecza (Euphorbia sp.)

7. Fikus (Ficus sp.)

Fikus benjamina (F. benjamina) i fikus sprężysty (F. elastica) to bardzo popularne drzewka domowe.

Jedna z trujących roślin domowych: Fikus (Ficus sp.) w czerwonej doniczce

Pomimo swojej urody, kryją one w sobie sok, który działa drażniąco na skórę i może być przyczyną wysypki. Dodatkowo może drażnić oczy, a w przypadku połknięcia wywoływać wymioty i biegunkę oraz podrażnienia i pieczenie jamy ustnej. W skrajnych przypadkach zatrucie sokiem fikusa może objawiać się zaburzeniami równowagi i koordynacji ruchowej.

Zaprezentowana lista roślin nie wyczerpuje informacji na temat roślin pokojowych o właściwościach toksycznych, ale skupia się na tych najczęściej spotykanych i chętnie kupowanych. Zanim kupisz roślinę, dla siebie lub w prezencie dla kogoś, dowiedz się, czy jest trująca i jakie środki ostrożności należy przy niej zachować.

Zdjęcie główne: vadim kaipov on Unsplash

Zobacz także:

5 roślin doniczkowych dla zabieganych

7 kwiatów balkonowych odpornych na zaniedbanie