4

Bieganie z konewką nie jest Twoim dziennym priorytetem, ale widok usychających roślin w doniczkach bardzo Cię smuci? To nie problem! Wybrałam dla Ciebie 5 roślin doniczkowych, które poradzą sobie same, czyli takich, które absolutnie każdy może utrzymać w idealnej formie. Niezależnie od tego, czy jesteś trochę zapominalska, czy zwyczajnie nie masz czasu, te rośliny będą dla Ciebie idealne!

Jakie są najlepsze rośliny doniczkowe dla zabieganych?

Jednym z największych zmartwień wielu z nas przed zakupem rośliny doniczkowej jest to, czy znajdziemy czas na jej pielęgnację. Niepowodzenia z uprawą roślin domowych z powodu braku czasu mogą nas zniechęcić do założenia lub poszerzenia kolekcji zieleni w naszym domu. Jednak wśród roślin doniczkowych można znaleźć takie gatunki, które wybaczają zaniedbanie i doskonale radzą sobie, gdy są pozbawione naszej uwagi.

Podczas wyboru rośliny, należy kierować się określonym zestawem cech, które powinna ona posiadać. Upewnij się, że upatrzona przez Ciebie roślina:

  1. Wytrzymuje bez codziennego podlewania.
  2. Nie jest zbyt wymagająca i zniesie okresy zaniedbania.
  3. Nie wymaga częstego przesadzania.
  4. Rozwija się przy słabym świetle słonecznym.
  5. Przetrwa w wilgotności domowej.
  6. Dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu.

Uwzględnienie tych cech podczas wyboru sprawi, że w mgnieniu oka będziesz mieć dom pełen pięknych roślin. Zapoznaj się z listą roślin doniczkowych, które odpowiadają powyższej charakterystyce i pędź do centrum ogrodniczego!

5 roślin doniczkowych dla zapracowanych!

1.     Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

Sansewieria

Sansewieria jest wytrzymałą rośliną o skórzastych liściach, która nie wymaga wiele uwagi, dlatego świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Dobrze znosi suche powietrze, niedostatek światła oraz bardzo dobrze rośnie w zwykłej ziemi kwiatowej. Jeśli często zapominasz o podlewaniu roślin, jest to doskonały wybór dla Ciebie.

2.     Zamiokulkas (Zamioculcas zamifoliia)

Zamiokulkas to roślina o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie. Tworzy kępy pierzastych, ciemnozielonych, błyszczących liści osadzonych na długich, mięsistych, sztywnych ogonkach. Część podziemną rośliny tworzą charakterystyczne bulwy wypełnione wodą. Dzięki bulwom i liściom magazynującym wodę, zamiokulkas jest odporny na suszę w doniczce.

Zamiokulkas

3.     Epipremnum (Epipremnum aureum)

Epipremnum

Epipremnum to pnącze doniczkowe, które jest świetną opcją dla tych, którzy nie mają najlepszej pamięci do podlewania roślin. Może wytrzymać nawet kilka tygodni bez podlewania. Co więcej, można go łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych.

4.     Aspidistra (Aspidistra elatior)

Aspidistra tworzy rozety ciemnych, wydłużonych liści. Jej nazwa potoczna to (nie bez powodu) „żelazny liść”. Jest bardzo odporna na przesuszenie i jest w stanie wytrzymać prawie każde środowisko uprawy. Wystarczy podlać ją raz w miesiącu, a liście co jakiś czas czyścić z kurzu.

Aspidistra

5.     Echinokaktus (Echinocactus grusonii)

Echinokaktus

Echinokaktus to oryginalna, dekoracyjna roślina cechująca się niemal kulistym kształtem. Ozdobiona jest złocistymi cierniami, pięknie kontrastującymi z ciemnozieloną skórką pędu. Jak wszystkie kaktusy doskonale znosi przesuszenie podłoża i nie wymaga dużej pielęgnacji. Wystarczy ustawić go w słonecznym miejscu i podlewać co kilka tygodni.

Jak utrzymać rośliny domowe w doskonałej formie?

Jeśli chcesz utrzymać rośliny domowe w doskonałej kondycji, warto, abyś znała kilka zasad prawidłowej pielęgnacji.

  1. Podlewanie – używaj zawsze odstanej przez 1 dzień wody, a nie tej pobranej bezpośrednio z kranu! Woda wodociągowa zwykle charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, zawiera chlor i inne składniki uzdatniające, które, niestety, niekorzystnie wpływają na rośliny uprawiane w doniczkach.
  2. Wilgotność – unikaj ustawiania roślin w pobliżu kaloryfera i na silnie nasłonecznionym parapecie, bo wysoka temperatura i suche powietrze sprawią, że zacznie ona marnie wyglądać.
  3. Oświetlenie – nie istnieje roślina, która przetrwa w całkowitej ciemności. Zadbaj o to, aby Twoje kwiaty miały jak najlepszy dostęp do światła dziennego, najlepiej rozproszonego.
  4. Nawożenie –wybieraj nawozy dedykowane dla konkretnego rodzaju rośliny. Odżywki różnią się zawartością składników mineralnych. Na przykład nawozy dla roślin o ozdobnych liściach będą zawierały dużą ilość azotu.
  5. Przesadzanie – każda roślina z czasem się rozrasta się i wymaga przesadzenia do większego pojemnika. Nie musisz robić tego zbyt często, zwykle wystarczy raz do roku. O konieczności wymiany doniczki na większą poinformują Cię sygnały wysyłane przez roślinę, m.in. zrzucanie liści, bardzo szybkie przesychanie podłoża czy korzenie wydostające się przez otwory w doniczce.

Zatem wiesz już, które rośliny nie wymagają od Ciebie wiele uwagi i znasz podstawowe zasady ich pielęgnacji. Wykorzystaj tę wiedzę i udekoruj swój dom zielenią. Nie pozwól, aby złe doświadczenia z przeszłości zniechęciły Cię do posiadania roślin w domu i daj sobie kolejną szansę na sukces, wybierając naprawdę wytrzymałe rośliny doniczkowe.

Zdjęcie główne: Ceyda Çiftci on Unsplash

Zobacz także:

Rośliny pomogą oczyścić powietrze w domu