0

Jeśli uwielbiasz, gdy w Twoim domu unoszą się piękne aromaty, to zainwestuj w hoję różową. Jej niesamowite kwiaty roztoczą słodką woń, która urzeknie niejedną osobę, a Tobie da poczucie, że znajdujesz się w egzotycznym ogrodzie.

Co zrobić by hoja pięknie rosła?

Hoja różowa jest kolejną rośliną, która nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Można nawet rzec, że lepiej się rozwija gdy jest nieco zaniedbana – chociaż nie polecamy tego sposobu 😉 Hoja najlepiej rozwija się w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym, ale nie należy wystawiać jej bezpośrednio na słońce. Bardzo dobrym miejscem będą regały w pokojach z wystawą okien na południe lub południowy-zachód. Nie trzeba jej także często podlewać – wystarczy raz w tygodniu. Gdy mamy starszą roślinę, która posiada dłuższe pędy, to świetnym pomysłem będzie ustawienie jej na wyższej półce, aby podobnie jak paprotki, rosła wertykalnie. Jej gwiazdkowe, różowe  lub białe kwiaty mają czerwony środek i są zebrane w baldachimy. Należy pamiętać, że ich zapach jest słodki i intensywny. Więc osoby, które nie lubią mocnych zapachów, powinny albo zrezygnować z tej rośliny, albo usuwać nadmiar kwiatów. Innym „problemem” jest to, że kwiaty wytwarzają bardzo dużo lepkiej rosy, która może wywołać uczulenie.

Dlaczego hoja nie kwitnie?

W odpowiednich warunkach hoja kwitnie od maja do października, ale przy prawidłowej pielęgnacji może cieszyć nasze oczy kwiatami przez cały rok. Bardzo ważne jest, aby roślina znajdowała się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Cieniste miejsce spowoduje, że będzie rosła bujnie, ale kwiatów może nie wypuścić. Może też zdarzyć się tak, że miejsce, w którym się znajduje, mimo odpowiednich warunków, nie będzie jej odpowiadać (ja tak miałam), warto więc przenieść roślinę w inne miejsce.

Czy hoja oczyszcza powietrze?

Formaldehyd, benzen, toluen to jedne z wielu trujących substancji, które znajdują się w naszych domach. Dlatego aby podnieść jakość domowego powietrza, oprócz urządzeń oczyszczających powietrze, warto także zainwestować w rośliny. Jedną z nich jest hoja różowa, która jest w stanie wspomóc usuwanie wyżej wymienionych substancji lotnych. Podniesie ona jakość naszego powietrza a jednocześnie zachwyci pięknem i zapachem swych kwiatów. Należy pamiętać, że hoja jest rośliną, której kwiaty bardzo intensywnie pachną, więc nie nadaje się ona do małych pomieszczeń i sypialni. Bardzo ważne jest też, by trzymać ją niedostępną dla dzieci i zwierząt, ponieważ sok, który znajduje się w jej pędach jest trujący!

Jeśli jesteś ciekawa jakie jeszcze rośliny oczyszczają powietrze, zajrzyj tutaj.