Zapach wydzielany przez rośliny ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wystarczy powiew słodkiego aromatu kwiatów, aby podnieść na duchu, wywołać pozytywne uczucia i poprawić nastrój. Chciałabyś doświadczać tego, spędzając czas na swoim balkonie? Stworzyłam dla Ciebie listę roślin balkonowych, które wyróżnia kojący zapach. Ułóż z nich pachnącą kompozycję i stwórz na swoim balkonie prawdziwy kącik do domowej aromaterapii!
Rośliny na balkon o przyjemnie pachnących kwiatach
Uprawiając na balkonie rośliny o pachnących kwiatach, możesz doświadczyć subtelności aromatów natury, które pozytywnie wpływają na nastrój. Wystarczy tylko pięć minut spędzonych w otoczeniu cudownego zapachu kwiatów, aby odczuć pierwsze pozytywne zmiany w naszym samopoczuciu. Posadź na balkonie wymienione poniżej rośliny, aby cieszyć się upajającą wonią ich kwiatów.

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) tworzy kwiaty w kolorach czerwonym, różowym i białym. Kwiaty goździka mają silny, korzenny zapach. Kwitnie od maja do września.
Floks Drummonda (Phlox drummondii) ma kwiaty o przyjemnym zapachu, w kolorach białym, różowym, fioletowym i w różnych odcieniach tych kolorów. Kwitnie od końca czerwca do jesiennych przymrozków.


Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) tworzy drobne kwiaty, zebrane w duże, gęste, główkowate kwiatostany. Zaletą werbeny jest szeroka gama barw kwiatów. Roślina długo kwitnie (od lipca do późnej jesieni) i pięknie pachnie.
Heliotrop peruwiański (Heliotrop arborescens) wytwarza duże baldachowate kwiatostany w charakterystycznej niebiesko-fioletowej barwie. Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny, silny, waniliowy zapach. Kwitnie od lipca aż do nadejścia mrozów.

Wśród pachnących roślin można znaleźć gatunki o zwisającym i pnącym pokroju. Można je posadzić w podwieszanych donicach lub pozwolić im piąć się po barierkach balkonu lub drewnianej kratce.
Oto one:

Nasturcja (Tropaeolum majus) rodzi kwiaty o słodkim zapachu, w intensywnych, ciepłych kolorach, głównie żółte, pomarańczowe i czerwone. Pędy tej rośliny są płożące lub pnące. Kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów.
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) tworzy kwiaty o dość silnym, pięknym zapachu, które mogą być białe, różowe, karminowe, fioletowe i niebieskie w wielu odcieniach. Wiotkie i cienkie pędy tej rośliny, wspinają się po podporach. Kwitnie od końca czerwca do końca sierpnia.


Wiciokrzew (Lonicera sp.) to wieloletnie pnącze, które kwitnie niezwykle obficie przez całe lato i które doskonale nadaje się na balkon. Szczególnie pięknie pachnące kwiaty mają wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) odmiana ‘Graham Thomas’, wiciokrzew przewiercień (L. caprifolium) i wiciokrzew japoński (L. japonica) odmiana ‘Halliana’.
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) ma małe, czteropłatkowe kwiaty zebrane w gęste, kuliste grona. Kwiaty mają barwę białą, ciemnofioletową lub różowofioletową i wydzielają dość silny, miodowy zapach. Kwitnie obficie od czerwca aż do jesieni.

Niektóre rośliny pachną bardziej intensywnie wieczorem niż w ciągu dnia. Dlatego warto umieścić je w miejscu, w którym będziesz mogła cieszyć się ich zapachem w ciepłe, letnie wieczory. Najpopularniejsze z nich to maciejka i tytoń ozdobny.

Maciejka, lewkonia dwurożna (Matthiola bicornis) charakteryzuje się jasnofioletowymi, czteropłatkowymi kwiatami. Wieczorem jej kwiaty wydzielają intensywny, bardzo przyjemny zapach. Maciejka kwitnie od kwietnia do lipca.
Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata) wyróżnia upojny zapach, otwierających się po zmroku kwiatów. Kwiaty występują w odcieniach różu, fioletu oraz bieli. Kwitnie od lipca do jesieni.

Rośliny na balkon o pachnących liściach
Obok kwitnących roślin balkonowych warto także posadzić gatunki, których zapach kryje się w liściach. Wiele roślin o pachnących liściach wykorzystywanych jest w medycynie naturalnej. Dlatego tym bardziej powinnaś posadzić je na swoim balkonie i korzystać z mocy ich olejków eterycznych. Poznaj kilka roślin, których liście niewiarygodnie pachną.

Komarzyca, plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus) wydziela intensywny zapach przypominający kamforę. Dodatkowo roślina skutecznie odstrasza komary i wiele innych, uciążliwych owadów.
Mięta (Mentha sp.) to popularna roślina o orzeźwiającym zapachu. W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem.


Pelargonia pachnąca, anginka (Pelargonium graveolens) jest znana w prawdzie jako roślina pokojowa, ale doskonale nadaje się również na balkon. Jej głównym atutem jest przyjemny, lekko cytrynowy zapach wydzielany przez liście. Zapach ten można poczuć już przy lekkim poruszeniu liści.
Rozmaryn (Rosmarinus sp.) to znana roślina przyprawowa, której mocno pachnące liście są drobne i przypominają igły cisa. Jest rośliną bardzo dobrze znoszącą przesuszenie.


Oregano (Origanum vulgare) wytwarza kwiatostany o drobnych różowych kwiatach. Cała roślina wydziela charakterystyczny, przyjemny zapach.
Melisa cytrynowa (Melissa officinalis) to odmiana melisy o intensywnym cytrynowym aromacie. Znana jest z działania uspokajającego i stosowana w leczeniu bezsenności, depresji oraz nerwicy.


Lantana pospolita (Lantana camara) tworzy kwiaty zebrane w okrągłe, główkowate kwiatostany, które w trakcie kwitnienia zmieniają swój kolor. Liście lantany mają charakterystyczny, cytrusowy zapach. Kwitnie bardzo długo – od końca wiosny do jesieni.
Macierzanka, tymianek (Thymus vulgaris) ma bardzo drobne, jajowate listki oraz drobniutkie fioletowe kwiatki. Cała roślina pięknie pachnie. Pora kwitnienia macierzanki przypada na maj-lipiec.


Lawenda (Lavandula sp.) to roślina o bardzo charakterystycznym zapachu wydzielanym przez jej kwiaty i liście. Kwitnie od lipca do września.
Aromatyczny ogród w doniczce – praktyczne porady
Aby Twój balkonowy pachnący ogródek spełniał swoją funkcję, powinnaś zastosować się do kilku zasad doboru roślin.
– Dobieraj rośliny, uwzględniając porę ich kwitnienia
Pachnące kwiaty balkonowe należy tak dobierać, by kwitły jeden po drugim, dzięki temu będziesz mogła cieszyć się przyjemnym zapachem roślin przez cały sezon. Staraj się nie mieszać kwiatów balkonowych kwitnących w tym samym okresie, aby ich zapach nie mieszał się i w efekcie nie był zbyt męczący. Pamiętaj, że niektóre rośliny pachną w ciągu dnia, a inne wieczorem. Kierując się tymi cechami, dokładnie przemyśl ich lokalizację.
– Odpowiednia lokalizacja roślin
Kwiaty balkonowe najlepiej sadzić w grupach, w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru – zapach mniej intensywnie pachnących roślin nie będzie wówczas rozwiewany przez wiatr. Pamiętaj, aby rośliny o zwisającym pokroju sadzić w wiszących koszach lub doniczkach zlokalizowanych bliżej Twojego nosa. Nie sadź silnie pachnących roślin blisko siebie, ponieważ może to ujednolicić ich zapach.
– Określ, jaki rodzaj zapachu chcesz mieć w swoim balkonowym ogrodzie
Zastanów się, czy wolisz lekkie i delikatne nuty zapachowe, czy korzenne lub balsamiczne. Jeśli zauważysz, że któryś aromat Cię męczy, przenieś pojemnik z tą rośliną w miejsce oddalone od okien i kącika wypoczynkowego. Każdy z nas odczuwa zapach w indywidualny sposób. Dlatego, kiedy szukasz pachnących roślin na swój balkon, po prostu użyj nosa i wybierz te o zapachu, który przemawia do Ciebie.
Teraz, gdy znasz już kilka wspaniale pachnących roślin i wiesz jak komponować je ze sobą, możesz bez przeszkód stworzyć pięknie pachnącą oazę na swoim balkonie.
Zdjęcie główne: Chang Duong on Unsplash
Zobacz także:
5 roślin doniczkowych dla zabieganych
Rośliny pomogą oczyścić powietrze w domu
Z wykształcenia jestem ogrodnikiem, a moją specjalizacją jest uprawa i pielęgnacja roślin ozdobnych. Pisaniem poradników dla ogrodników amatorów zajmuję się od ponad 5 lat. Cieszę się, gdy moja wiedza trafia do coraz szerszego grona odbiorców.