Paprotki są jednymi z atrakcyjnych kwiatów. Mimo że nie kwitną, to ich piękne liście są ozdobą każdego domu. Wg wierzeń słowiańskich, kto w przesilenie letnie znajdzie kwiat paproci, ten będzie miał zapewniony dostatek, więc kto wie, może Twoja paproć zakwitnie pewnego roku 😉
Czym charakteryzują się paprotki?
Jest wiele odmian, które możemy trzymać w domu. Najbardziej znaną odmianą jest Nefrolepis wyniosły. Jeśli postawimy ją np. na regale lub na wiszącym kwietniku, to jej liście będą przewieszać się w dół, przez co utworzą swoistą „burzę” zieleni, przypominającą nieco włosy na głowie. Niewątpliwie cechą charakterystyczną znanych paproci są liście. Dzięki nim jesteśmy w stanie bez problemu odróżnić ją od innych kwiatów. Wąskie, pofalowane lub postrzępione listki przytwierdzone są naprzemiennie do długich łodyżek, które mogą osiągać nawet ponad metr długości. Przypominają one pióropusze. Ich soczysta zieleń pozwoli naszym oczom odpocząć.
Jak dbać o paproć w domu?
Paprotki nie są trudne w uprawie, jednakże jest kilka warunków, które są potrzebne by roślina cieszyła oko piękną zielenią.
Kwiat ten nie lubi bezpośredniego światła. Najlepiej się czuje w świetle rozproszonym, dobrym miejscem może być np. ściana naprzeciw okna. W przeciwieństwie to większości roślin nie potrzebuje dużej doniczki, przez co, gdy kwiat urośnie, może całkowicie zakryć donicę swoimi liśćmi co daje niesamowity efekt. Ważne jest, by paproci nie przelać, gdyż spowoduje to pojawianie się brązowych plam na liściach. Aby uchronić się od tego można, za pomocą butelki z atomizerem, roztaczać nad paprocią mgiełkę wodną. Przesadzając lub rozmnażając paprotki należy to zrobić bardzo delikatnie, by zbytnio nie naruszyć systemu korzeniowego. Po takim zabiegu będzie ona potrzebować kilku tygodni na dostosowanie się.
Korzyści z posiadania paproci w mieszkaniu
Paproć jest jedną z kilku roślin, które wspomogą oczyścić powietrze w domu ze szkodliwych toksyn. Działa to dwutorowo – wchłanianie poprzez liście oraz przez glebę do korzeni. Dodatkowo neutralizuje promieniowane używanych przez nas telewizorów, komputerów czy innych urządzeń elektronicznych. Ponadto wspomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w domu.
O innych roślinach poprawiających jakość powietrza piszemy tutaj.