0

Zapewnienie dziecku optymalnego rozwoju, tuż obok obowiązkowego programu nauczania w szkołach, dodając do tego zajęcia pozaszkolne, to nie lada wyzwanie dla rodziców. Coraz większą popularność zyskują zajęcia dodatkowe. Czy warto zapisać dziecko na tego rodzaju zajęcia? Rozpatrzmy, jakie korzyści mogą płynąć z uczestnictwa w takich zajęciach.

Rozwój zainteresowań i pasji

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, warto zawrócić uwagę na to, jakie umiejętności mogłoby ono rozwinąć oraz to, czy dane zajęcia związane są z jego zainteresowaniami. Dzięki temu mogłoby rozwijać pasję, która pełni bardzo ważną rolę w dalszym życiu. Zauważ, że zajęcia w szkole rzadko pokrywają się z zainteresowaniami Twojego dziecka, a jednak, zapisując je na zajęcia w konkretnej dziedzinie, możesz przyczynić się nie tylko do sprawienia mu radości, ale też umożliwić rozwijanie pasji.

Poprawa umiejętności przydatnych w społeczeństwie

Często różnego rodzaju zajęcia dodatkowe wymagają zaangażowania umiejętności społecznych. Niekiedy wymagana jest współpraca i komunikacja, a przede wszystkim interakcja z innymi uczestnikami zajęć, najczęściej rówieśnikami. Nabycie tych umiejętności pozwoli w przyszłości Twojemu dziecku doskonale rozwiązywać konflikty.

Pewność siebie

Uczęszczanie na zajęcia dodatkowe, a co za tym idzie – kontakt z rówieśnikami – pozwolą przede wszystkim zwiększyć pewność siebie Twojego dziecka. Z kolei nabycie pewności siebie, będzie w późniejszym czasie ogromnym ułatwieniem w kwestii poznawania nowych osób i podejmowania nowych zadań.

Pamiętaj jednak, aby nie przemęczać dziecka i nie zapisywać go na zbyt dużą ilość zajęć dodatkowych. Takie działanie może przyczynić się do jego złego samopoczucia. Zachowaj odpowiedni balans w życiu dziecka pomiędzy obowiązkami, a przyjemnością. Nie pozwól także, aby dziecko całymi dniami siedziało przed telewizorem lub komputerem i po prostu marnowało czas. Pomyśl także nad zajęciami, gdzie wymagana jest aktywność fizyczna. W końcu sport to zdrowie!

Zdjęcie: Sigmund on Unsplash

Zobacz także:

Pasja dziecka – jak do niej podejść?

Basen dla dzieci – relaks i wiele korzyści