0

Pasja – każdy powinien mieć ją w życiu, ponieważ życie bez niej jest puste i smutne. Zainteresowania oraz hobby dają nam odskocznię od codzienności, a czasem nawet stają się pracą. A wtedy nasze życie zawodowe jest ciekawsze, a przede wszystkim pozbawione jest ono braku chęci do wstawania i pójścia do pracy, której nie lubimy.

Czy i jak samemu zaszczepić pasję w dziecku?

Oczywiście dziecko, które poznaje świat, nie zna zbyt wielu sportów, zajęć artystycznych czy możliwości naukowych zainteresowań. Zadaniem rodzica jest pokazywanie tego świata oraz wszelakich dziedzin, które mogą okazać się dla niego pasją. Można zachęcać dziecko, zapisując je na różnego rodzaju warsztaty czy zajęcia grupowe z różnych dziedzin. A następnie spytać się go o odczucia, jakie mu towarzyszą podczas zajęć. Wtedy będziemy wiedzieć, w co dalej iść – czy sport, czy szeroko pojęte zajęcia artystyczne, sztukę kulinarną czy nawet języki obce.

Jeśli sport, to jaki?

Ogólnie mówiąc, sport to jest szeroko pojęta dyscyplina, od gimnastyki przez sztuki walki, aż do kajakarstwa. Spróbowanie wszystkich sportów w wieku dziecięcym jest niezwykle trudno, ponieważ np. mieszkając nad morzem, nie zawsze jest możliwa wyprawa w góry, żeby pokazać dziecku jazdę na nartach. Jednak są  takie sporty, które można uprawiać w każdym mieście. Jest to m.in. piłka nożna, koszykówka, siatkówka, lekkoatletyka czy tenis. Wszystkiego można spróbować, a kto wie, może w naszym dziecku drzemie ukryty talent, który kiedyś zaowocuje i jego pasja będzie jego pracą.

A może kierunki artystyczne?

Możemy tu wymienić np. śpiew, malarstwo, rzeźbiarstwo czy pisanie czy to książek, czy wierszy. Dusza artystyczna podobno budzi się w człowieku już od małego. Wszelkie próby podsunięcia mu tej formy pasji, nie wymaga zajęć grupowych. Początki może stawiać w domu i określić, czy coś mu odpowiada. Dopiero później można zapisać dziecko na zajęcia rozwijające, aby polepszało swoje zdolności, gdy odnajdzie się w jakieś konkretnej dziedzinie.

Statystycznie rzecz ujmując, każdy z nas ma jakąś dziedzinę czy specjalizacje, w której po prostu z natury jest dobry, czy ma smykałkę do tego, lecz czasem nie pomyślimy o danej rzeczy, zawodzie czy pasji. I tu byłoby dobrze, żeby otaczający nas ludzie przyszli z pomocą i pokazali coś nowego, co możemy spróbować. W stosunku do dzieci rola leży w rodzicach, aby wraz z nimi odkrywać i pokazywać świat i przede wszystkim próbować nowych rzeczy cały czas.

Zdjęcie: TEAcreativelife │ Soo Chung on Unsplash

Zobacz także:

W kuchni z rodzicem – pierwsze chemiczne laboratorium

Na czym polega fenomen matematyki mentalnej?