0

W Polsce coraz częściej słyszy się o ukąszeniu kleszcza. Niejednokrotnie można tego doświadczyć, wybierając się na przykład na spacer do lasu, ale tak naprawdę wystarczy po prostu znaleźć się w pobliżu wysokiej trawy, aby być zagrożonym ugryzieniem kleszcza. Co robić w przypadku ukąszenia? Tego dowiesz się w tym artykule!

Usunięcie kleszcza

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej usunąć kleszcza z naszego ciała. Pamiętaj jednak, aby nie próbować go wyrwać na siłę, ani nie wykręcać! Udaj się do specjalisty, kogoś, kto umiejętnie pozbędzie się kleszcza, lub zrób to sama, przy pomocy narzędzi możliwych do nabycia w każdej aptece. Po usunięciu szkodnika nie zapomnij o dezynfekcji miejsca ukąszenia. Możesz także oddać kleszcza do badania w celu wykluczenia zarażenia boreliozą, której to kleszcze są nosicielami.

Po ukąszeniu…

Ważne są kolejne dni, tygodnie czy nawet miesiące po ukąszeniu. Bacznie obserwuj miejsce ugryzienia. Jeśli zauważysz występowanie rumienia, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Dbaj o swoje zdrowie i obserwuj, czy nie pojawiają się objawy typowe dla chorób odkleszczowych. Do takich objawów zaliczamy gorączkę, bóle głowy czy stawów. Profilaktycznie, po upływie 6-8 tygodni możesz wykonać badanie na boreliozę. Jest ono dość kosztowne, jednakże pozwoli Ci upewnić się, że kleszcz nie zaraził Cię boreliozą.

Na przyszłość

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też pamiętaj o odpowiednim ubiorze, kiedy wybierasz się na przykład do lasu. To samo dotyczy trawiastych obszarów. Warto również używać preparatów odstraszających szkodniki, w  tym kleszcze. Po każdym kontakcie z chociażby wysoką trawą, oglądaj swoje ciało w celu upewnienia się, że nie wbił się nigdzie żaden „obcy”.

Kleszcze mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet i życia człowieka. Warto przywiązywać wagę do tego, gdzie wybieramy się na spacer i unikać wysokich traw czy krzewów. Szybkie, kompetentne i prawidłowe usunięcie kleszcza to kwestia kluczowa tuż po ukąszeniu. Pamiętaj, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem.

Zdjęcie: Erik Karits z Pixabay

Zobacz także:

Gdzie spędzić majówkę z dziećmi?