0

Jest takie stwierdzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Może nie jest ono najważniejsze, ponieważ każdy posiłek jest tak samo istotne. Jednak skupimy się na nim i na tym, że może ono być szybkie smaczne i przyjemne, a przede wszystkim odżywcze. Wiele ludzi pomija śniadanie z różnych przyczyn, czy to przez brak czasu, czy to przez zwykłą, ale i zarazem popularną niechęć do jedzenia z samego rana. Jednak głód zawsze nas dosięgnie – prędzej czy później – i tak naprawdę nie ma znaczenia, czy zjemy pierwszy posiłek po godzinie, czy pięciu po wstaniu. Teoretycznie i tak będzie on naszym śniadaniem.

Baza numer 1 – jajka

Co nam się kojarzy ze śniadaniem? Mi osobiście jajka. Zawierają one białka i zdrowe tłuszcze, a do tego są idealne, bo pomysłów na ich podanie jest ogromna liczba. Na miękko, na twardo, omlet, sadzone, jajecznica, po turecku, w koszulce czy w paście jajecznej. Jest tyle wariantów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego proste dodatki, jak kilka kromek pieczywa, ulubione warzywa czy kawałki szynki, serka wiejskiego czy zwykłego, żółtego i mamy idealne pełnowartościowe śniadanie.

Można wręcz przebierać w możliwościach kombinacyjnych, jeśli chodzi o przygotowanie śniadania, gdzie w głównej mierze mają być jajka. I tu kilka miniprzepisów, porad ode mnie na przygotowanie, gdyż dodatki dobieramy sobie sami, ale sposoby powinny być podobne.

Gotowane na miękko:

Od 4 do 6 minut, gdy woda się zagotuje, solimy i kładziemy je do wody najlepiej na łyżeczce nie rzucając, ponieważ mogą pęknąć. Ważne, by jajka nie były bezpośrednio wyciągnięte z lodówki!

Na twardo:

Identycznie jak na miękko, tylko tu czas gotowania się wydłuża od 6 do 9 minut.

Omlet:

Sam w sobie jest bardzo ciekawy, czy to na słodko, czy na słono. Tutaj preferencje smakowe grają główną rolę. Jedyne co może ułatwić jego robienie to, gdy wylewamy masę na patelnię, to polecam średnio ją rozgrzać oraz na brzegi wylać odrobinę wody i zakryć patelnię pokrywką, aby wytwarzająca się para ścinała górę podczas pieczenia dołu, ponieważ wtedy przy przekładaniu, o wiele łatwiej będzie nam to zrobić. Jeśli chodzi o przekładanie, to najlepiej upieczoną gotową stronę przesunąć na pokrywkę, obrócić patelnię na pokrywkę i szybkim energicznym ruchem odwrócić znowu o 180o. Wtedy omlet się nie rozleci i będzie cały.

Sadzone:

Jedyny protip, jaki wystarczy znać, to rozgrzanie patelni na pełną moc, wysmarowanie jej odrobiną oleju. Gdy będzie mocno nagrzana, wylewamy rozbite jajko. Tutaj również dajemy trochę wody po bokach i przykrywamy pokrywką. Wtedy góra pod wpływem pary idealnie się zetnie, żółtko będzie płynne, rzadkie, a białko ścięte, czyli właśnie takie, jakie ma być w jajku sadzonym.

Jajecznica:

Każdy woli ją inaczej przygotowaną. Jedni mocno ściętą, inni wodnistą. Jednak znam kompromis w tej sytuacji. Wystarczy zrobić jajecznicę w garnku, Wystarczy rozpuścić trochę masła i podgrzewać na jak najmniejszym ogniu. Włożone jajka należy cały czas mieszać, wtedy jajecznica będzie miała idealną konsystencję – czy to na kanapkę, czy po prostu z talerza.

Jajko w koszulce:

Nna początku ciężko opanować jego przygotowanie, jednak praktyka czyni mistrza. Wystarczy do wody dodać ocet. Zamieszać łyżeczką, by powstał wir. Gdy woda będzie wrzała, wlać w środek wiru rozbite jajko. 

Pasta jajeczna:

Tu inwencja twórcza. Ważne, żeby jajka były ugotowane na twardo, a dodatki zależą od nas. Czy to będzie ciecierzyca, tuńczyk, łosoś, cebula czy cokolwiek innego, to już indywidualny wybór.

Baza numer 2 – płatki owsiane

Płatki owsiane to powszechne śniadanie, które można przygotować na wiele sposobów. Na słodko, słono, ciepło, zimno czy nawet pieczone z dodatkami tak jak ciasto.

Owsianka jest jak zupa warzywna, czego tam nie wrzucisz będzie dobra. Jest sycąca, a dodatkami możemy balansować zależnie od naszego celu – czy chcemy schudnąć, czy też nie. Sekret tkwi w dodatkach. Możemy przygotować ją na wodzie, na mleku, jakie wybierzemy dodatki, czy serki proteinowe, orzechy, banany czy tylko owoce i lekki jogurt – kombinacji jest wiele. Wystarczy tylko odkryć nasz smak i można jeść owsiankę codziennie nawet do końca życia 😉

Słodki przepis: cynamon, banan i cynamonowa kaszka manna to pyszne sycące śniadanie, które zrobimy w chwilę. Jedyne co jest ważne, to kontrolowanie ilości płatków.

Myślę, że porcja od 30 do 50 gram suchych płatków będzie jak najbardziej odpowiednia dla każdego. Należy pamiętać, że jest różnica między płatkami górskimi a błyskawicznymi. Te pierwsze powinniśmy przed zjedzeniem zawsze robić na ciepło. Ponieważ może nas rozboleć brzuch.

Baza numer 3 ­– shake białkowy

Nie każdy lubi rano spożywać duży posiłek. Dużo ludzi ma gulę w gardle zaraz po przebudzeniu i nie chce nic jeść przez kilka godzin. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj odżywcze shake białkowe.

Mieszamy odżywkę białkowa z mlekiem, wodą czy napojem roślinnym. Dodajemy zdrowe tłuszcze takie jak np. orzechy czy mrożone owoce dla smaku i blendujemy. W ten sposób otrzymujemy pełnowartościowy posiłek, który możemy zabrać wszędzie oraz który zapewni nam energię z rana. Znika także problem z wmuszaniem w siebie jedzenia.

W tych śniadaniach najlepsze jest to, że każdy może je dopasować do siebie i nie będą one monotonne. Niby 3 bazowe składniki, a setki możliwości dzięki różnym dodatkom do śniadań. Pamiętajmy, że dieta ma nie być trudna, ma być przyjemna a przede wszystkim smaczna, aby nikt nie musiał się męczyć i zmuszać do jedzenia.

Zdjęcie: Eiliv Aceron on Unsplash

Zobacz także:

Śniadaniówka – jak prawidłowo ją skomponować

Odżywiaj się, a nie tylko jedz