Zdarza się, że nastolatek zamyka się w sobie. Może to oznaczać, iż zmaga się z jakimiś trudnościami, czy to emocjonalnymi, czy szkolnymi, a może nawet i w relacjach międzyludzkich. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest, aby rodzice lub nauczyciele w porę zareagowali i pomogli nastolatkowi uporać się z problemem.
Jak zareagować, kiedy nastolatek zaczyna zamykać się w sobie?
Przede wszystkim najpierw zaproponuj rozmowę. Spróbuj porozmawiać z nastolatkiem i dowiedz się, co konkretnie się dzieje. Zaznacz, że jesteś gotowa podjąć próbę zrozumienia jego problemów lub lęków. Dobrze jest okazać zainteresowanie tym, co dzieje się w życiu dziecka. Na pewno doda mu to otuchy, wsparcia oraz pomoże mu poczuć się zrozumianym. Staraj się nie oceniać działań nastolatka czy też nie narzucać swojej opinii czy punktu widzenia. Spróbuj zrozumieć, jakie są jego uczucia. Jeśli czujesz, że problemy nastolatka są już bardziej zaawansowane i nie dasz rady im sprostować, poszukaj profesjonalnej pomocy w postaci terapeuty lub psychologa. Ważne, abyś dała dziecku czas i przestrzeń. Dodatkowo pamiętaj o pozytywnym podejściu.
Dlaczego nastolatek zamyka się w sobie?
Istnieje wiele powodów, które mogą być przyczyną tego, iż nastolatek zaczyna się zamykać w sobie. Mogą to być trudności emocjonalne, jak gniew, smutek czy stres, z którymi nastolatkowie często sobie nie radzą. Może to prowadzić do wycofania się i zamknięcia się w swoim świecie.
Trudności w nauce lub problemy z rówieśnikami również mogą być przyczyną takiego zachowania nastolatka. Problemy rodzinne, jak rozwód rodziców czy utrata bliskiej osoby, także mogą prowadzić do zamknięcia się dziecka w sobie. Brak wsparcia emocjonalnego to również może być jeden z powodów zamknięcia się w sobie.
Nastolatek potrzebuje wsparcia ze strony bliskich, aby mogli się czuć zrozumiani i akceptowani. Warto pamiętać, że nastolatkowie mogą mieć także trudności w relacjach społecznych czy w relacjach z rówieśnikami. Problemem może być trudność w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich, co może prowadzić do frustracji, a w efekcie do zamknięcia się w sobie.
Miej wszystko pod kontrolą
Ważne jest, aby zrozumieć, że zamykanie się w sobie może być sygnałem, że nastolatek potrzebuje wsparcia emocjonalnego i pomocy w radzeniu sobie z trudnościami. Próbując zrozumieć, co się dzieje i udzielając mu odpowiedniej pomocy, możemy pomóc nastolatkowi przezwyciężyć trudności i odnaleźć drogę do jego lepszego samopoczucia. Nie należy ignorować jego problemów, a wręcz przeciwnie – próbować wspólnie znaleźć ich rozwiązanie.
W okresie dorastania wiele dzieci potrzebuje pomocy, Nie bójmy się wyciągać ręki do dziecka, jeśli takowej potrzebuje. Każdy dorosły był kiedyś młody, więc pomagajmy sobie nawzajem i jeśli widzimy różnicę w zachowaniu dziecka, to spróbujmy mu pomóc.
Zdjęcie: Kyle Broad on Unsplash
Zobacz także:
Autoagresja u dzieci i młodzieży – ciężka postać stłumionej agresji