0

Uprawa warzyw na balkonie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, lecz marzą o własnych zdrowych plonach. Warzywa w doniczkach to nie tylko łatwy i szybki dostęp do pysznych i zdrowych jarzyn, ale również ciekawy i nietuzinkowy sposób na dekorację balkonu. Zobacz, jakie warzywa można z powodzeniem mieć na balkonie oraz jak krok po kroku zaplanować ich uprawę.

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie?

Głównym ograniczeniem w uprawie warzyw na balkonie jest jego niewielka powierzchnia. Dlatego musimy wybierać takie gatunki warzyw, które nie wymagają dużo miejsca i nie tworzą głębokiego systemu korzeniowego. Do uprawy na balkonie najlepsze są warzywa o krótkim okresie wegetacji i osiągające niewielkie rozmiary. Do takich warzyw należą:

  • Pomidory
  • Papryka
  • Ogórki
  • Sałata
  • Burak liściowy
  • Pietruszka naciowa
  • Szczypiorek
  • Koper
  • Rukola
  • Rzodkiewka
  • Ziemniaki
  • Fasola szparagowa
  • Seler naciowy
  • Jarmuż
  • Szpinak

Jak widać, wybór gatunków warzyw, które nadają się do uprawy w pojemnikach, jest dość szeroki. Co ważne, warzywa uprawiane na balkonie nie tylko wyśmienicie smakują, ale również umiejętnie dobrane z powodzeniem zastąpią kompozycje z roślin ozdobnych.

Uprawa warzyw na balkonie – krok po kroku

1.     Dobierz odpowiednie pojemniki

Pierwszym krokiem do sukcesu w uprawie warzyw na balkonie jest dobór odpowiednich pojemników.

Warzywa w doniczce, znajdującej się w wiklinowym koszyku

Do uprawy warzyw na balkonie idealnie nadają się pojemniki produkcyjne i plastikowe skrzynki balkonowe, w których zmieścimy wiele roślin. Jeżeli chcemy, aby nasz warzywnik pełnił również funkcję ozdobną, warto wybrać donice gliniane lub drewniane albo nowoczesne skrzynie. Warto jednak pamiętać, że pojemniki muszą być stabilne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych, tj. wilgoci, mrozu i słońca.

Warzywa o niewielkich rozmiarach, czyli sałata, rzodkiewka lub karłowa fasola szparagowa, można uprawiać w donicach o średnicy i głębokości 30 cm. Natomiast warzywa silniej rosnące, takie jak pomidory, ogórki czy papryka, powinny rosnąć w donicach nie mniejszych niż 30-40 cm głębokości i 50 cm średnicy. W pojemnikach o mniejszych rozmiarach ziemia będzie zbyt szybko wysychać. W dnie pojemników powinny być otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Warto pamiętać też o wyłożeniu na dnie pojemnika warstwy drenażu w postaci keramzytu lub grubego żwiru.

Do uprawy ziemniaków na balkonie doskonale nadają się zwykłe worki z plecionki polipropylenowej, które można nabyć w każdym markecie budowlanym lub sklepie ogrodniczym. Bardzo dobrze nadają się również wielokrotnego użytku torby na zakupy, które dostępne są w wielu supermarketach, a nawet zwykły worek po ziemi ogrodniczej. W sklepach ogrodniczych znaleźć można też specjalne worki przeznaczone do uprawy ziemniaków.

2.     Wybierz właściwe podłoże

Ziemia do uprawy warzyw w doniczkach musi być urodzajna i bogata w składniki odżywcze oraz przewiewna z dużą zawartością próchnicy. W sklepach można kupić gotową mieszankę podłoża do uprawy warzyw. Warto wybierać ziemię renomowanych firm, które dbają o jej wysoką jakość.

Ogrodnictwo - ziemia, łopatka i rękawice

Możemy też samemu przygotować własne podłoże pod nasze warzywa. W tym celu należy wymieszać ziemię kompostową, odkwaszony torf i piasek w proporcji 2:1:1. Do mieszanki warto dodać materiał rozluźniający, np. keramzyt czy styropianowe kulki. Dodatkowo do podłoża można dodać nawóz długo działający oraz preparat zwiększający pojemność wodną jak np. hydrożel. Sprawi on, że podłoże w pojemniku będzie dłużej utrzymywało wilgoć.

3.     Przygotuj rozsadę

Sadzonki roślin

Wiele warzyw można wysiewać samemu poprzez siew rzędowy lub gniazdowy bezpośrednio do skrzynek na balkonie, np. sałatę, rzodkiewkę lub koper. Po wykiełkowaniu siewki należy przerwać, pozostawiając je w odstępach co około 2 cm.

Inne warzywa, takie jak pomidory i papryka, lepiej uprawiać z rozsady. Samodzielne wyprodukowanie zdrowej rozsady warzyw w domu nie jest trudne. Nasiona wysiewamy w domu do osobnych doniczek, które następnie ustawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Przez cały okres uprawy zapewniamy roślinom przede wszystkim stałą temperaturę, wilgotność i światło. Gdy siewki osiągną około 10-15 cm wysokości (po około 4-8 tygodniach), po ustąpieniu przymrozków (trzecia dekada maja) wysadzamy je do doniczek na balkon.

Jeżeli wolimy sami nie wysiewać warzyw, warto kupić gotowe rozsady w centrum ogrodniczym. Najlepszej jakości rozsada ma od 4 do 8 tygodni. Starsza rozsada gorzej się przyjmuje, ponieważ jej korzenie są mocno zbite i łatwo uszkodzić je podczas wyjmowania roślin z doniczek. Dobra rozsada powinna być  krępa, a liście powinny mieć intensywny zielony kolor. Na pędach i liściach nie może być żadnych plam, narośli ani zniekształceń, a ziemia nie może być przesuszona. Rozsadę najlepiej posadzić do doniczek od razu po przywiezieniu do domu.

4.     Podlewaj i nawoź regularnie

Warzywa uprawiane w doniczkach wymagają więcej uwagi niż te rosnące w gruncie.

Głównym problemem, z którym musimy się zmierzyć, jest szybko przesychające podłoże. W  czasie upałów rośliny trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie. Dużym ułatwieniem w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża jest ściółkowanie podłoża w doniczkach np. keramzytem, który ograniczy utratę wody z podłoża.

Woda padająca na młode rośliny

Drugim problemem jest to, że rośliny uprawiane w małej ilości ziemi bardzo szybko zużywają składniki pokarmowe. Dlatego bardzo ważne jest ich regularne dokarmianie. Do nawożenia warzyw należy stosować preparaty naturalne, na przykład biohumus. Nawożenie warzyw w doniczkach należy przeprowadzać regularnie co 7 lub 14 dni.

Powyższe porady ułatwią Ci założenie balkonowego warzywnika i pozwolą cieszyć się własną mikro plantacją. Uprawa warzyw to wspaniałe hobby i sposób na stres.

Zdjęcie: Jill Wellington z Pixabay

Zobacz także:

7 kwiatów balkonowych odpornych na zaniedbanie

Aromaterapia na balkonie