0

Wielu ludzi, chcąc dbać o swoją sylwetkę, chcą zacząć chodzić na siłownię. Często poddają się, ponieważ nie wiedzą, jak się przygotować, co ze sobą zabrać i jak się zachować. Nie jest to żadna filozofia. Pamiętajmy, że jest to miejsce publiczne jak każde inne i nie ma co się bać.

Wybór siłowni

Mieszkając w mieście, możemy wręcz wybierać w siłowniach czy to prywatnych, czy sieciowych. Większość siłowni proponuje coś takiego, jak pierwsze darmowe wejście. Warto pójść wybrać taką, która najlepiej odpowiada nam lokalizacją, atmosferą oraz wyglądem. Większość siłowni przyjmuje karty MultiSport, MultiSport Plus, Medicover czy FitProfit. Ponadto są jeszcze inne jak np. BeActive. Gdy posiadamy jedną z nich, możemy wchodzić na siłownię bez posiadania karnetu i związania się na stałe z jednym miejscem. Wystarczy zadzwonić do ludzi odpowiadających za organizacyjne sprawy i na pewno wyjaśnią jakie karty honorują, a jakie nie.

Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim wygodne buty. Najlepiej na twardej podeszwie, aby podczas ćwiczeń noga była stabilnie położona na podłodze. Spodnie, koszulka czy bluza to dowolność. Każdy ma się dobrze czuć w tym, co zabrał ze sobą. Kolejną rzeczą jest ręcznik. Powinniśmy dbać o higienę swoją oraz innych i rozkładać go na wszelkich ławkach czy urządzeniach, z jakich będziemy korzystać. Następnymi rzeczami są akcesoria, takie jak bidon na wodę, słuchawki (jeśli lubimy) czy rękawiczki, dzięki którym nie będziemy sobie uszkadzać rąk – ale to już zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli będziemy już nieco bardziej zaawansowani, możemy również  zakupić roller ekspandery czy gumy oporowe, pomagające w rozgrzewce czy rozciąganiu się.

Jak zachowywać się na siłowni?

Prosta odpowiedź – NORMALNIE. Nie ma co się stresować czy przejmować, że ktoś będzie oceniać nasz wygląd czy to, że nie potrafimy jeszcze zrobić niektórych ćwiczeń. Siłownia jest to jedyne miejsce, gdzie spotkają się różne grupy zawodowe oraz społeczne, więc na pewno znajdziemy kogoś, z kim zawsze z chęcią porozmawiamy. Nie bójmy się pytać, jeśli widzimy, że ktoś ma o wiele większe pojęcie od nas, jeśli chodzi o ćwiczenia. Pytajmy się o poradę czy asekurację. W większości przypadków ludzie bardzo często sobie pomagają i są przyjaźnie do siebie nastawieni. Pamiętajmy również, aby sprzątać po sobie i odkładać wszelkie ciężary na miejsce. Zostawianie nieporządku to jedno z zachowań, które nie jest tolerowane na siłowni. Ważne jest, aby każdy dbał o czystość i o sprzęt. Jeśli jesteśmy pierwszy raz, warto zapisać się na konsultacje z trenerem personalnym. Dzięki temu zostaniemy ukierunkowani jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać i co ważne, wykonywać je poprawienie. Wszelkie ćwiczenia na maszynach na sam początek będą lepsze, gdyż ruch jest stały podyktowany maszyną, natomiast, bez wiedzy jak dobrze wykonywać dane ćwiczenia, wolne ciężary mogą sprawić, że nabawimy się kontuzji.

Siłownia nie jest dla każdego to pewne, ale warto chociaż raz się wybrać i zobaczyć, poczuć ten klimat oraz samemu zdecydować, czy odpowiada nam tak zwane „przerzucanie żelastwa”, czy nie jest to dla nas. Na pewno gdy już będziemy bardziej awansowani i zaczniemy rozumieć pewne ćwiczenia, ruchy, a przede wszystkim proces zmiany ciała, zaczniemy łapać bakcyla i siłownia stanie się nieodłącznym etapem naszego życia.

Zdjęcie: Steve Buissinne z Pixabay

Zobacz także:

Dlaczego warto chodzić na siłownię?