0

Praca to bardzo ważny czynnik życia każdej z nas. Zarabiamy pieniądze, możemy bez obaw zadbać o potrzeby i prawidłowy rozwój naszych dzieci, spełniamy się zawodowo.

Jest to ogromna sfera naszego życia, nic więc dziwnego, że chcemy, aby działała perfekcyjnie.

Kiedy zaczyna się problem? Kiedy perfekcjonizm w pracy, zaczyna objawiać się jako pracoholizm?

Co to jest pracoholizm?

W 1971 r. termin, ten po raz pierwszy został użyty przez Wayne’a Oatesa – amerykańskiego pastora i psychologa. Zauważył on, że ogromna masa ludzi, których spotyka na swej drodze jest wyraźnie ponadprzeciętnie zapracowana. Jednak to zapracowanie i odpowiedzialność w dążeniu do sukcesywnej kariery zawodowej, było dla nich nad wyraz kłopotliwe. Wayne Oates, zwrócił uwagę, iż tacy ludzie – ponadprzeciętnie zapracowani, zachowywali się tak jakby oszaleli.

Według psychologii pracoholizm to – uzależnienie behawioralne od wykonywanej pracy, objawiające się obsesyjną, niezwykle silną potrzebą nieustannej dbałości o wszelkie szczegóły związane z wykonywaną pracą, kosztem innych obszarów życia, takich jak: rodzina, zdrowie, relacje z przyjaciółmi.

Cienka linia

„Jestem odpowiedzialna”, „Mam dużo obowiązków, przecież sama wychowuję dzieci po rozwodzie z mężem…”,  „Nie mam czasu na głupoty, muszę napisać raport…”,  „Kasia nie będzie lepsza ode mnie, ja zrobię to lepiej…” – czy powyższe stwierdzenia są Ci znajome?

Jak często rezygnujesz z życia rodzinnego i spędzania czasu z dziećmi na wykonywanie pracy po godzinach? Żyjemy w czasach, gdzie panuje zasada „wyścigu szczurów”, mamy coraz więcej obowiązków: praca, dom, dzieci, rodzina zajmują cały nasz czas. Jest to zrozumiałe, że praca jest bardzo ważna w życiu każdej z nas. Przecież musimy kupić dzieciom ubrania do szkoły, przybory szkolne, książki, trzeba zapłacić za basen, kursy językowe, przecież Twoje dziecko musi mieć najlepszego smartfona – inaczej inne dzieci, będą je wytykać palcami.

No właśnie… Między dbałością o szczegóły i zapewnieniem swojej rodzinie wszystkiego co najlepsze, jest cienka, drobna, bardzo napięta linia, dzieląca Ciebie od pracoholizmu.

Pracoholizm – objawy

Jakie są objawy pracoholizmu? Skąd masz wiedzieć, że Twój perfekcjonizm w pracy, to już przypadkiem nie – pracoholizm? Psychologia behawioralna podaje kilka przykładów:

  • Bardzo często „zabierasz pracę do domu” – pod byle pretekstem wykonujesz obowiązki zawodowe – w czasie, który powinnaś poświęcić na odpoczynek – bądź czas z rodziną.
  • Niechętnie bierzesz urlop – lubisz swoją pracę, to zrozumiałe, ale na samą myśl o urlopie przeszywają Cię ciarki.
  • Myślisz o pracy praktycznie cały czas, nawet odpoczywając.
  • Nie możesz spać, masz lekki i przerywany sen, często budzisz się w nocy.
  • Nie masz czasu dla rodziny i przyjaciół – denerwujesz się, gdy ktoś chce zająć Twój czas, nawet ten wolny, bo przecież możesz nadrobić obowiązki w pracy.
  • Odczuwasz rozdrażnienie, nawet agresję bez powodu.
  • Twoja komórka jest cały czas w użyciu – 24h na dobę.

Gdzie szukać pomocy?

Pracoholizm w psychologii – to po prostu uzależnienie, takie jak narkomania – czy alkoholizm.

Tylko zamiast środków odurzających – czy alkoholu, człowiek jest uzależniony od wykonywanej pracy. Co zrobić, jeżeli jestem pracoholiczką? Należy udać się do ośrodka leczenia uzależnień. Obecnie nie trzeba podejmować leczenia zamkniętego.

O takich środkach leczenia decyduje sam lekarz. Stopni uzależnienia również jest kilka.

Istnieje – tyle rodzajów terapii, że z pewnością znajdziesz dopasowaną do siebie i swojego stylu życia. Terapia – od tego trzeba zacząć. Psychoterapia to najlepsze lekarstwo dla osób uzależnionych. Z pomocą psychologów i po wypracowaniu odpowiednich mechanizmów – z powrotem wrócisz na zwyczajne tryby wykonywanej pracy, a Twoje życie rodzinne i relacje międzyludzkie rozkwitną na nowo.

Poniżej znajdziesz kilka adresów ośrodków leczenia uzależnień, z różnych okolic Polski:

Prywatny Ośrodek Terapeutyczny – Empatia.  

Maszewo 14a, 09-400 Brwilno / k. Płocka (100km od Warszawy)

Prywatny Ośrodek Terapii i Leczenia Uzależnień AwaMedic

Cedzyna, ul. Kielecka 79, 25-351 Kielce

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku

ul. Zakopiańska 37, 80-142 Gdańsk

ZEUS Detox Rehab & SPA

Wiślana 5, 05-092 Łomianki Dolne

Ostatnia rada – nie zwlekaj i nie wstydź się. Pamiętaj, że uzależniania to takie same choroby –  jak te, które leczy się w szpitalach. Nasza psychika – jest równie ważna, jak i nasze ciało. Wymaga dbania o nią oraz pielęgnacji. Nie pozwól na to, abyś nie mogła w pełni cieszyć się życiem, ponieważ jakaś błahostka powstrzymuje Cię przed podjęciem leczenia. Skorzystaj z pomocy już dziś i ciesz się pełnią zdrowia i życia! Zasługujesz na to. Ty oraz Twoi najbliżsi.

BIBLIOGRAFIA:

Pracoholizm, psychomedic.pl, Dostępne w World Wide Web: https://psychomedic.pl/pracoholizm/ [Dostęp: 17.04.2023]

Cieciuch, P., Pracoholizm – objawy, terapia, jak pomóc pracoholikowi?, medonet, 2022, Dostępne w World Wide Web: https://www.medonet.pl/zdrowie,pracoholizm—czym-sie-objawia–terapia,artykul,1733121.html [Dostęp: 17.04.2023]

Przyczyny, objawy i typy pracoholizmu, emocje.pro, 2022, Dostępne w World Wide Web: https://emocje.pro/przyczyny-objawy-i-typy-pracoholizmu/ [Dostęp: 17.04.2023]

Pracoholizm, Hasło w: Encyklopedia Zarządzania, Dostępne w World Wide Web: https://mfiles.pl/pl/index.php/Pracoholizm [Dostęp: 17.04.2023]

https://www.empatiapasjazycia.pl/?gclid=CjwKCAjwue6hBhBVEiwA9YTx8OMkANopLXoINQ MXgS9GnuZRN6aMgoJPsDdSX2Gec-IX7K1hnK5AbBoCezQQAvD_BwE [Dostęp: 17.04.2023]

https://awamedic.pl/kontakt/ [Dostęp: 17.04.2023]

Zdjęcie: Kelly Sikkema on Unsplash