0

W dzisiejszych czasach, kiedy Internet i media społecznościowe pełnią kluczową rolę w komunikacji i rozpowszechnianiu informacji, nie da się pominąć tematu fake newsów. Te celowo rozpowszechniane fałszywe informacje mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej, a także są odpowiedzialne za wywołanie w odbiorcach różnorakich emocji.

Gra na emocjach

W kwestii fake newsów wykorzystywanie emocji jest jednym z kluczowych mechanizmów, które są stosowane w celu przyciągania uwagi odbiorców i wywierania na nich wpływu. Fake newsy coraz częściej opierają się na treściach, które u odbiorcy wzbudzają strach i niepewność. Aspekty związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem lub zagrożeniem mogą przyczynić się do wzrostu podatności na dezinformację wśród ludzi. Oprócz powyższych emocji można wyróżnić też współczucie. Fałszywe historie, które opowiadają o ludzkich dramatach czy tragediach, wywołują u ludzi współczucie lub empatię. Przez wzbudzenie tychże emocji, ludzie dużo łatwiej mogą wierzyć w takie historie, a co za tym idzie – chętniej je udostępniają, rozpowszechniają dalej.

Jak się obronić przed fake newsami?

Aby uchronić się przed fake newsami i ich działaniem, należy podjąć kilka istotnych kroków. Przede wszystkim zawsze trzeba sprawdzać źródło informacji przed dalszym jej udostępnieniem lub po prostu uwierzeniem w nią. Jeśli źródło jest anonimowe lub występuje trudność z jego zweryfikowaniem, istnieje o wiele większe ryzyko, że mamy do czynienia z fake newsem. Zaleca się korzystanie z zaufanych źródeł. Warto sprawdzać wszystkie treści, z którymi mamy styczność w internecie. Warto samodzielnie oceniać tytuły, które się widzi. Nie daj się omamić, a także sprawdź, czy treść artykułu rzeczywiście zawiera to, co znajduje się w tytule. Nie reaguj na takie treści zbyt emocjonalnie, a raczej bądź wręcz sceptycznie nastawiony.

Oprócz samych treści warto sprawdzić także kontekst danej informacji. Coraz częściej informacje wycinane z kontekstu prowadzą do fałszywych interpretacji. Dodatkowym, przydatnym narzędziem, pomagającym uchronić się od fake newsów, będzie doszkalanie się z zakresu umiejętności medialnych. Nawet zwykłe czytanie książek na ten temat może zmniejszyć ryzyko negatywnych oddziaływań fake newsów. Warto pamiętać, że przeciwdziałanie fake newsom wymaga nie tylko zaangażowania, ale i świadomości konkretnej jednostki.

Zdjęcie: Jorge Franganillo on Unsplash

Zobacz także:

Dlaczego influencerzy nie powinni być idolami młodych osób?