0

Czy żałujesz, że doba ma tylko 24 godziny? Praca pochłania Cię całkowicie? Nie masz czasu dla siebie? W tym wpisie postaram się przedstawić specjalnie skrojoną dla zapracowanych kobiet listę czynności, które nie są czasochłonne, a pomagają zachować nasz układ mięśniowo-powięziowo-szkieletowy w najlepszej formie.

Wskazówki do aktywności podczas pracy

Postaw na aktywną przerwę w pracy. Nie chodzi tu o 15 minut ćwiczeń, a krótkie aktywności trwające max. 2-3 minuty.  Najlepiej, abyś co pół godzinki zmieniała pozycję, bo najgorszy dla ciała jest bezruch. Może to być zmiana pozycji z siedzącej na stojącą, siedzenie na piłce gimnastycznej w zamian krzesła, podłożenie poduszki sensorycznej pod pośladki, bądź po prostu przejście się po biurze/gabinecie. To może uchronić Cię nie tylko od przeciążeń stawów, kręgosłupa, bólów mięśni, ale także zmniejszy ryzyko zawału, chorób serca, otyłości, a także udaru mózgu!

Automasaż

Automasaż- do tego wystarczą Twoje dłonie. Jednym z najczęściej bolących miejsc na ciele jest okolica karku oraz ramion. Przebiega tam mięsień czworoboczny grzbietu (trapezius) potocznie nazywany kapturem. Jest to mięsień stresowy, który kumuluje napięcia z całego dnia przy biurku. Prawą ręką złap mięsień po lewej stronie karku (kciuk ma być z przodu, pozostałe palce od strony pleców). Przekręć fałd i przytrzymaj. Puść a następnie przesuń dłoń niżej w stronę ramienia. Powtórz na drugą stronę.

 Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także masaż przy użyciu piłeczki (najlepiej kauczukowa nie za twarda). W ten sposób można rozmasować bolesne punkty (trigger points) na całym ciele. Nawet będąc w pracy można przemycić rozmasowanie stóp piłeczką. Dla kobiet noszących szpilki w pracy tym bardziej będzie to wybawienie i chwila relaksu.

Spontaniczna aktywność fizyczna

 Kolejną rzeczą nie wymagającą od Ciebie dużych nakładów czasu i poświęcenia jest NEAT. Co to takiego? Jest to spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem. Schody zamiast windy, kręcenie biodrami w rytm muzyki, wysiadanie na wcześniejszym przystanku i spacer do domu to tylko kilka przykładów takich czynności. Bądź kreatywna nie bój się ruszać 🙂

Oddech

Postaw na oddech. Każda z nas robi to nieświadomie około 20000 razy w ciągu dnia. Stres, długotrwała i przygarbiona pozycja ciała negatywnie wpływa na mechanikę oddychania. To bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Warto więc w ciągu dnia znaleźć przestrzeń na kilka świadomych oddechów. Najlepiej wdech nosem, wydłużony wydech przez usta z aktywacją toru przeponowego (czyli unoszą się dolne żebra).

Podstawy „triady zdrowia”

 Zadbaj o prawidłowe nawodnienie, dietę i sen, bo bez tej bazy nasze ciało zawsze będzie permanentnie zmęczone. Od czasu do czasu pozwól sobie na profesjonalny masaż bądź wizytę u fizjoterapeuty.