0

Nadwaga jest coraz częściej spotykana w dzisiejszych czasach, czy to u dzieci, czy u dorosłych. Wiek nie ma znaczenia, ponieważ w każdym okresie naszego życia, każdy może mieć nadwagę. Jednak wszystko zależy od nas i od tego, jaki tryb życia prowadzimy.

Szybko znaczy dobrze?

Proces odchudzania. Jak sama nazwa mówi, PROCES jest to jakiś okres czasu, jaki musimy poświęcić, aby osiągnąć wymarzony efekt. Czy da się szybko schudnąć? Według badań, trzymając ujemny balans kaloryczny na poziomie około 350-450 cal, statystycznie jesteśmy w stanie bezpowrotnie pozbyć się około kilograma tłuszczu. Więc zależy, ile chcemy schudnąć. Jeśli przyjmiemy, że kilogram da się szybko zrzucić, to jeśli tych kilogramów jest więcej, proces ten naturalnie się wydłuża i nie da się szybko stracić na wadze.

Co zrobić, aby schudnąć

Zwiększona aktywność fizyczna oraz spożywanie mniejszej ilości jedzenia jest idealną receptą na stracenie na wadze. Jednak trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli całe życie było się kanapowcem i jadło się fast foody, to początek będzie niesamowicie trudny. Zmiana trybu życia o 180 stopni jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście taka osoba nieprzebieganie od razu 5 km. Taka osoba powinna zacząć od spacerów, a następnie od marszobiegu, aby pobudzić ciało do działania. Trzeba pamiętać, aby nie katować się na początku, ponieważ pojawią się zakwasy, kontuzje oraz zniechęcenie do aktywności fizycznej. Gdy już przygotujemy nasze ciało do ruchu, możemy zapisać się na siłownię lub zacząć biegać coraz to dłuższe odcinki. Na pewno pomoże to schudnąć.

Dieta – jaką dobrać?

Dieta wielu osobom kojarzy się z katorgą oraz ciągłym jedzeniem sałatek. Nic bardziej mylnego. Diet jest wiele, jednak wszystko sprowadza się do jednego, czyli ujemnego bilansu kalorycznego. Żadna dieta, jeśli nie będzie w niej mniej kalorii, niż potrzebujemy, nie przyniesie nam żadnych efektów. Ale skąd możemy się dowiedzieć, ile kalorii mamy dziennie spożywać? Wystarczy skorzystać z wagi analitycznej, która wyliczy nam zapotrzebowanie kaloryczne, wiek metaboliczny, ile nasze ciało ma mięśni, tłuszczu oraz wody w sobie. Na podstawie tego możemy dobrać ilość kalorii, jaką mamy spożywać. Jednak skąd mamy wiedzieć, jak jeść? Niestety, ale tu trzeba poświęcić czas i jeśli chcemy, aby nasz proces odchudzania był rzetelny, należy ważyć nasze jedzenie i wpisywać w poszczególne aplikacje, takie jak np. FITATU, która automatycznie liczy, ile kalorii spożyliśmy. Jednak trzeba być w tym dokładnym oraz być dokładnym w pomiarach, aby mieć kontrolę nad tym, co jemy. 

Schudnąć szybko się da – to fakt – ale ważne jest, aby się nie głodzić. Efekt JOJO jest bardzo często spotykany, ponieważ nasz żołądek nie zmniejsza się tak szybko i jeśli schudniemy w tydzień 3 kg poprzez głodzenie się, nasza waga wróci szybciej, niż się tego spodziewamy, ponieważ wrócimy do starych nawyków żywienia. Na początek polecam wdrożyć maksymalnie bilans -300 kalorii, a potem go zwiększać w ramach efektów, jakie będą przychodzić z czasem.

Zdjęcie: Steve Buissinne z Pixabay

Zobacz także:

Najczęstsze błędy przy odchudzaniu