2

Jednym z najważniejszych prezentów, jaki możesz dać swojemu dziecku, jest silna, zdrowa pewność siebie. To właśnie ona pozwala rozwijać się, komunikować i budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Ponadto pewność siebie sprzyja także podejmowaniu rozsądnych decyzji i radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Jak więc zbudować w swoim dziecku zdrową pewność siebie?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że dziecko rodzi się już pełne. Mimo że wydaje się bezbronne, niewinne i czyste jak kartka przed zapisaniem, to jest odważne, wartościowe i pewne siebie. Kto zatem tę kartkę zapisuje? Rodzic – opiekun. O tym trzeba pamiętać.

Przez jakiś czas współtworzyłam oraz prowadziłam z rodzicami warsztaty dla dzieci o tematyce pewności siebie. To, co obserwowałam, było niesamowite. Młodsze dzieci wydawały się być pewniejsze siebie niż ich rodzic. Starsze dzieci przypominały coraz bardziej swoich rodziców. A tu bywało bardzo różnie z tą pewnością siebie. Ciekawe, prawda?

Zawsze powtarzam, że świat to taki gabinet luster. Każdy rodzic powinien przyglądać się sobie w oczach innych, także – albo zwłaszcza – w oczach własnych dzieci.

Podam kilka wskazówek dla Ciebie. Uważam, że zawsze można coś poprawić czy zrobić troszkę lepiej 🙂

Oto kilka wskazówek, jak zbudować poczucie pewności siebie:

  • Jednym z najważniejszych elementów budowania pewności siebie u dziecka jest to, aby czuło się ono bezpieczne i akceptowane przez swoich najbliższych takie, jakie jest.
  • Zaprzyjaźnienie się ze swoim dzieckiem, spędzanie z nim czasu i budowanie silnej więzi to klucz w budowaniu pewności siebie.
  • W dzisiejszych czasach wielu rodziców po prostu nie zauważa tego, że spędza za mało czasu ze swoją pociechą. Wielka strata!
  • Co jeszcze? Pochwała jest bardzo ważna w budowaniu pewności siebie u naszych dzieci. Pamiętajmy, aby pochwała była szczera i konkretna. Podkreślajmy dziecka postępy, a dzięki temu dziecko będzie czuło się docenione i zmotywowane do kolejnych kroków. Dziecko lubi czuć się ważne i zauważane. Zresztą kto nie lubi?
  • Nie każde dziecko jest perfekcyjne i nie zawsze osiągnie sukces, warto o tym pamiętać. Perfekcjonizm to nic dobrego. Porażki są częścią życia i są one nieodłącznym elementem procesu nauki i rozwoju. Są po prostu lekcjami do odrobienia. Naucz swoje dziecko jak odrabiać te lekcje i jak z nich wyciągać naukę. Dzięki temu z czasem poczuje się ono pewniejsze siebie i będzie gotowe na pokonywanie przyszłych wyzwań. Dobrze wiemy, że tych wyzwań jest coraz więcej.
  • Zamiast krytyki dawaj dziecku wsparcie. Pokaż swoje zainteresowanie i pytaj o jego potrzeby. Daj dziecku do zrozumienia, że jesteś po jego stronie i że zawsze może na Ciebie liczyć. Niech wie, że idziesz z nim „ramię w ramię”.
  • Daj swojemu dziecku prawo do podejmowania decyzji i wyboru własnej drogi. To pozwoli mu na rozwijanie samodzielności, a także na budowanie silnej pewności siebie. Nie każda decyzja będzie słuszna, lecz tylko w taki sposób uczymy się życia, prawda? Mądry rodzic stoi z boku i wie, co się wydarzy, by ewentualnie zareagować.
  • Naucz swoje dziecko samodyscypliny i pokazuj, jak to działa. Dzięki temu zdolność do wytrwałości, odporności i siły charakteru urosną we wszystkich sferach jego życia. Wow! Wspaniały start!
  • Bądź też blisko, ale pozwól dziecku na odkrywanie własnej drogi.
    Najważniejsze jest to, aby być blisko swojego dziecka i jednocześnie dać mu przestrzeń do odkrywania własnej drogi. Daj mu swobodę i zaufanie, a dzięki temu poczuje się ono silniejsze i pewniejsze siebie.

Budowanie pewności siebie u dziecka to długi, ciągły proces, ale to wyzwanie, z którym warto się zmierzyć. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje wsparcia i akceptacji, a dzięki temu osiągnie cel i z czasem stanie się wewnętrznie mocne.

Moje doświadczenie

Kiedy mój syn był nastolatkiem i wszedł w okres koleżeńskich spotkań, za pierwszym razem, kiedy szykował się na imprezę, powiedziałam do niego „Mam do Ciebie zaufanie. Baw się dobrze”.
Poskutkowało. Nie było z nim tzw. problemów wychowawczych.
Kiedy zaś podejmował się nowych wyzwań, kiedy czegoś poszukiwał, powtarzałam mu – „wiem, że Ci się uda, jeśli tylko będziesz chciał”.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się sobie. Jaki mam stosunek do siebie samej? Czego ten stosunek do siebie samej uczy moje dziecko? Zmieniając siebie, dajemy automatycznie przykład dziecku. Pokazujemy, że zmiana jest czymś normalnym i naturalnym, a ta świadoma jest czymś bardzo potrzebnym.

Na warsztatach często bywało, że rodzic był zaskoczony wypowiedzią dziecka. Bywało, że był zaskoczony tym, w jaki sposób dziecko go postrzega. Pojawiały się refleksje, ale też złość. Były przytulasy i czułe słowa, które na długo pozostaną w pamięci. Rozwój jest bardzo ważny.

Dużo z tego, o czym napisałam, nie wiedziałam, będąc młodą, samodzielną mamą, dlatego z perspektywy własnych doświadczeń było mi dosyć łatwo prowadzić takie warsztaty. Wiedziałam już sporo o sobie. Wiedziałam już sporo o swoim dziecku. Wiedziałam, co przeoczyłam, a co zrobiłam naprawdę dobrze.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł, że pokazał Ci, Droga Mamo, na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Czasu nikt nam nie zwróci. Z tą świadomością reagujmy tu i teraz coraz bardziej właściwie. To przecież jest możliwe.

Serdeczności.

Zdjęcie: xboctoba z Pixabay

Zobacz także:

Pewność siebie dziecka vs. pewność siebie rodzica