0

Poczucie własnej wartości to pełna świadomość swoich zalet, umiejętności, osiągnięć, jak i swoich wad – jednakże bez zbędnego skupiania się na nich. Wysokie poczucie własnej wartości ułatwia życie, wspomaga rozwój relacji oraz wszelkich innych aspektów życiowych. Dlaczego? Nasz umysł, czując się pewnie i odważnie, wybiera to, co dla niego najlepsze. Szuka tego, na co najbardziej zasługuje. Nie skupia się na minimalnych rzeczach, a sięga po te ogromne, które przyniosą mu najwięcej korzyści, ponieważ wierzy w siebie i w swoje możliwości. 

Co jeśli nasze samopoczucie jest niskie, a absolutny brak wiary w siebie sprawia, że żyjemy na niskim standardzie? Bardzo często dzieje się tak z powodu naszych własnych błędnych przekonań, odpuszczamy wiele rzeczy, które mogłybyśmy zdobyć, jeśli tylko czułybyśmy się ze sobą lepiej. Pomyśl o tym, co byś zrobiła gdybyś miała pewność, że ci się to uda. Zapewne lista byłaby długa… a teraz pomyśl o tym, co Cię tak naprawdę przed tym powstrzymuje. Ty sama, prawda? Potrzebujesz uwierzyć w siebie i zrozumieć, że wszystko w życiu jest możliwe, jeśli tylko poczujesz, że jesteś tego warta.

Jak poprawić poczucie własnej wartości?

Na początek zastanów się, skąd wynika Twoje negatywne myślenie na swój temat. To jeden z najważniejszych etapów uzdrowienia swojego umysłu. Bardzo prawdopodobne jest to, że Twoje przekonania biorą się z przekonań innych osób, a może w dzieciństwie doświadczyłaś czegoś krzywdzącego. Może usłyszałaś kiedyś coś na swój temat, co zapadło Ci w pamięć. Musisz się z tego oczyścić i zrozumieć, że nie masz wpływu na wszystkich ludzi, a zwłaszcza na to, co myślą. Nie masz obowiązku uszczęśliwiać wszystkich i przekonywać ich do swojej osoby. Liczysz się tylko Ty i to, co Ty myślisz, nie to co myślą inni. To jest Twoje życie i Ty jesteś w nim najważniejsza. 

Zacznij spędzać ze sobą więcej czasu, naucz się kochać siebie

Kluczowe w budowaniu swojego poczucia wartości jest pokochanie siebie i traktowanie siebie jak najlepszej przyjaciółki. Jak się tego nauczyć? To bardzo proste. Zacznij od codziennego „pół godziny ze sobą”. O co w tym chodzi? Zastanów się, co przynosi Ci szczęście. Spacer? Książka? Medytacja? Spróbuj każdego dnia spędzić chwilę z samą sobą. To bardzo ważne dla zrozumienia, że jesteś ważną osobą i chcesz spędzać czas w pojedynkę, bo jest to fajne i sprawia Ci radość! Nie potrzebujesz cały czas robić czegoś z kimś, bo Ty sama dla siebie jesteś wystarczająca!

Spróbuj coś zmienić

Być może masz kompleksy, które utrudniają Ci codzienne życie, sprawiają, że czujesz się gorsza. Może jest coś, co od dawna chcesz zmienić, ale boisz się co powiedzą inni. Rozejrzyj się dookoła i zastanów się: czy miejsce Twojej pracy na pewno sprawia, że czujesz się doceniona? Czy Twój partner obdarza cię miłością jakiej potrzebujesz? Czy kontakt z dziećmi jest taki jaki byś chciała aby był? Czasem wystarczy drobna zmiana, aby reszta problemów zniknęła. Jeśli chcesz coś zmienić, zrób to! Cały czas pamiętaj o tym, że to Ty jesteś panią swojego życia i to Ty ustalasz zasady!

Samorozwój

Książki, filmy i podcasty to też dobra droga do poznawania siebie i swoich potrzeb. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiesz zachodzące w Tobie zmiany, co bardzo pomoże ci odbudować siebie. W obecnych czasach internet jest tak bardzo rozwinięty, że znajdziesz w nim wszystko. Podczas wykonywania codziennych obowiązków włącz sobie w tle podcast na temat miłości do samej siebie. Zobaczysz, jak bardzo Twój umysł się otworzy.

Naucz się wdzięczności za to, kim jesteś

Praktyka wdzięczności działa cuda. Dziękując za to co mamy, otrzymujemy jeszcze więcej. Doceniając drobne rzeczy, nawet takie jak to, że mamy wzrok, dzięki czemu widzimy piękny świat sprawiamy, że poczucie szczęścia zaczyna do nas napływać z każdej strony. Potrafiąc cieszyć się z małych rzeczy, ulepszamy swoje życie.

Pomyśl o sobie w inny sposób

Dobrym ćwiczeniem na poprawę swojej samooceny jest zrozumienie, że nieważne, ile mamy lat, wciąż jest w nas ta mała dziewczynka jaką się urodziłyśmy. Co czuje to dziecko, gdy na każdym kroku słyszy „nie jestem nikomu potrzebna”, „jestem głupia, brzydka, gruba”? Czy dalej chcesz krzywdzić to niewinne dziecko, które wciąż jest w Tobie? Odszukaj swoje zdjęcia z dzieciństwa, spójrz sobie w oczy. Zacznij się sobą opiekować i kochać siebie miłością, o jakiej zawsze marzyłaś. 

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Zajrzyj tutaj.

Terapia

Najważniejsza w tym wszystkim jest terapia. Jeśli czujesz, że mimo własnych chęci wciąż czujesz się źle, udaj się na terapię. Być może Twój problem jest na tyle głęboki, że sama sobie nie poradzisz. Nie obwiniaj się o to i nie wstydź się prosić o pomoc. To ogromny krok, który zrobisz dla siebie i później sobie za to podziękujesz.

Poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. Wszystko co otrzymujesz wiąże się z tym, jak się czujesz sama ze sobą. Nie pozwól, aby twoja niska samoocena sprawiała, że bierzesz od życia mniej niż na to zasługujesz. Jesteś wartościową kobietą, nigdy o tym nie zapominaj.

Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem dotyczącym budowania poczucia własnej wartości

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, posłuchaj rozmowy z ekspertem – Poczucie własnej wartości – jak wpływa na nasze życie.

Zdjęcie: Brett Jordan on Unsplash