0

Co znaczy „kochać”? Kochać, to znaczy być dla kogoś. W miłości nie ma rzeczy niemożliwych. Kochanie nigdy nie powinno działać w jedną stronę, dlatego kochaj i bądź kochana, również przez tę drugą osobę.

Kochaj

Gdy kochasz masz siłę na przebaczenie, na akceptowanie wad, na poświęcenie, na dawanie ciepła i dobroci od siebie, a to wszystko płynie prosto z serca. Czasem chcemy tak wiele dać tej drugiej połówce, że zapominamy o sobie. Nie ma dwóch takich samych ludzi na świecie. Zawsze będziemy musieli się z kimś dotrzeć. Jeśli chcesz poznawać tę drugą osobę, a ona nie pokazuje cech miłości takich jak: cierpliwość, brak pychy, nie unoszenie się co chwilę gniewem, zaufanie, lojalność, szczerość, zaangażowanie, to nie będziesz w stanie czuć się kochana. Ostatecznie Twoje uczucie zatrzyma się tylko na dawaniu, czyli na słowie kochaj.

Bądź kochana

Jak długo można kochać w jedną stronę? Długo, nawet bardzo, można kochać cały czas, bez końca, bez przerwy, ale musimy sobie zadać jedno bardzo ważne pytanie: czy to nas nie niszczy? Czy druga osoba nie wykorzystuje tej miłości, naszego dobrego serca, naszego ciągłego przebaczenia? Miłość może przejawiać się na wiele sposobów.

Jednym z nich jest zbyt mocne kochanie samego siebie. Jeśli osoba, którą darzysz miłością, nie widzi nic oprócz czubka własnego nosa, to nie jesteś kochana, bo on kocha siebie. A każda z nas zasługuje na to, żeby być kochaną. Nie zapominaj o tym. Kiedy jesteś z kimś w związku, ta osoba, będąc z Tobą dobrowolnie, powinna darzyć Cię uczuciem. Nie zapominać o sobie, ale dając miłość także Tobie, czyli ofiarowując bliskość, ciepło, bezpieczeństwo i zaangażowanie. Nie usprawiedliwiaj jego zachowań. Jeśli on Ci tego nie daje i nie czujesz się szczęśliwa, to nie ma usprawiedliwienia, to przychodzi samo, jeśli chcemy, żeby ktoś czuł się przez nas kochany.

Pod słowami „bądź kochana” kryje się bądź sobą, niech ktoś Cię kocha taką, jaka jesteś. To jest czysta, prawdziwa miłość. Partner nie może pokazywać na każdym kroku, że on ma władzę, że ma Cię w garści, że doskonale wie, że cokolwiek zrobi, Ty nie odejdziesz, bo jesteś zbyt słaba, że po raz kolejny przebaczysz.

Miłość to szacunek i wzajemność

Mów głośno o swoich potrzebach, czego pragniesz, czego oczekujesz, jakie masz plany. Jasno stawiaj granice. Jeśli widzisz, że ktoś je przekracza, nie pozwól na to. Nie można cały czas spuszczać głowy. Przebaczenie też ma swój  limit. Kochając, a nie będąc kochaną, przychodzi moment, że zapominamy o sobie. Dawanie 80% siebie, jeśli druga osoba ledwo jest w stanie dać 20% powoli i stopniowo wykańcza. Związek przemienia się w ciągłą walkę o lepsze jutro. Zaczynasz mieć w sobie strach przed poruszaniem jakiegoś tematu, żeby nie było kłótni, bo kochasz i chcesz, żeby było dobrze.

Bądźmy świadome tego, że kochanie nie działa w jedną stronę. Nie dajmy sobą manipulować. Miłość, jeśli działa w dwie strony, jest zbyt piękna, żeby ją psuć. Tak może się stać gdy uczucie idzie tylko w jednym kierunku – przez zbyt wysokie ego naszego partnera. Nie poniżajmy się dla miłości, to nie prowadzi do niczego dobrego. Uczucie stłamszenia, coraz niższa pewność siebie, brak poczucia własnej wartości – zastanów się, czy tak właśnie chcesz kochać? A może wybierzesz drogę: chcę kochać, ale nigdy nie zapomnę o tym, żeby również być kochaną. Nie zapominaj o tym, bo to zbyt ważne. To chodzi o nas, o naszą osobę. Nie pozwólmy, aby ktoś próbował nas zmieniać na siłę. Przypomnij sobie wtedy słowa: bądź kochana, i nigdy o nich nie zapominaj. To nie jest proste, ale lepiej odejść od czegoś, co jest toksyczne, niż tkwić w tym. Dopiero wtedy człowiek zazna spokoju.

Kochaj tylko wtedy, jeśli widzisz i czujesz, że również jesteś kochana. Tylko wtedy można w  pełni osiągnąć szczęście. I pamiętaj nie słowa, a czyny określają człowieka. Zaobserwuj czy faktycznie słowa, które wypowiada twój partner, idą w parze z czynami. Jeśli faktycznie tak jest, to znaczy, że jesteś przez niego kochana. 

Miłość działa w dwie strony KOCHAJ I BĄDŹ KOCHANA.

Zdjęcie: Noorulabdeen Ahmad on Unsplash