0

W ciągu dnia zajmujemy się masą różnych zadań, począwszy od tych wykonywanie jest dla nas automatyczne po te które wymagają dużego skupienia.

Bierzemy udział w różnymi wydarzeniach, sytuacjach mierzymy się z różnymi przeszkodami, problemami czy trudnościami.

Zadania w ciągu dnia

I bez względu na to czy są to zdania na automacie czy nie i w jakiego rodzaju sytuacjach bierzemy udział, w każdej z nich o czymś myślimy.

 • Planujemy,
 • Analizujemy,
 • Wymyślamy rozwiązania,
 • Zwracamy na coś uwagę
 • Tworzymy swoje zdanie na na jakiś temat
 • Poddajemy ocenie okoliczność, innych i siebie.

I nad tym ostatnim pragnęłabym się zatrzymać- poddawanie ocenie.

Czy jesteś w stanie “złapać” się na tym:

 • kiedy oceniasz? Sytuację, innych ludzi czy siebie?
 • w jaki sposób to robisz? czy jest to ocena negatywna czy pozytywna?
 • na czym się wówczas skupiasz?
 • jaki “oddźwięk” mają myśli?
 • kiedy oceniasz innych to jaka intencja się za tym kryje?

A kiedy już się “złapiesz” i chwilę nad tym zastanowisz, to pomyśl jakie twoje przekonania się kryją za postrzeganiem danej sytuacji, danej osoby czy ciebie.

Jest takie podejście, że to “nasze myśli kształtują nasze życie”. To od “rodzaju myśli” (o tym jakie dominuje w nich nastawienie, czy jest ono bardziej o pozytywnym czy negatywnym brzmieniu) mamy dostęp do innych emocji i zasobów. 

Myśli i przekonania

Warto pamiętać, że w różnych okolicznościach  odpalają nam się “różne”  myśli i przekonania. W jednych sytuacjach potrafimy podejść do sprawy z “zimną głową”. Są momenty lub wydarzenia w których coś nas blokuje, uruchamiają się mało przyjemne emocje oraz przekonania na nasz własny temat.

Przykładowo w pracy potrafimy być stanowcze i “ogarnięte” a w domu wręcz na odwrót. W jednych osobach wychodzenie ze strefy komfortu to “bułka z masłem” wręcz uwielbiają doświadczać nowych rzeczy a innych to blokuje. 

Często za tym właśnie stoją myśli jakie mamy w głowach, przekonania o danej okoliczności i o nas w danej okoliczności.

Zastanów się jakie sytuacje lub wydarzenia są dla Ciebie trudne. Postaraj się wówczas wsłuchać w to co dzieje się w twojej głowie. Jakie myśli się w niej tworzą, jakie przekonania za nimi stoją.

Trenuj BJJ

Kiedy zaczynałam w zeszłym roku trenować BJJ. Za każdym razem odpalało się we mnie mało przyjemny dialog, zwłaszcza, że lubiła te zajęcia to zawsze były one dla mnie bardzo stresujące. Pewnego dnia postanowiłam się im przyjrzeć. Uświadomiłam sobie wówczas, że masa blokujących przekonań zaczęła wypełzać z mojej głowy, np. że się ośmieszam, że jestem beznadziejna, że powinnam się zająć czymś innym, bardziej dostosowanym dla kobiety w średnim wieku. Pojawiało się, że jak to ja sama kobieta trenuję wśród bandy młodziaków, itp.

Właśnie dzięki temu, że przyjrzałam się swoim myślom i zabrałam się do pracy nad przekonaniami, weryfikując ich prawdziwość dziś mogę cieszyć się z każdego treningu.

Sen

Myśl jest pierwszą rzeczą jaka pojawia się w naszej głowie i towarzyszy nam przez cały dzień, a nawet noc w formie snu. Warto zatem stworzyć z niej narzędzie, które pomoże będzie wspierać nas w przechodzeniu trudnych sytuacji czy etapów w życiu, a nie dodatkowo “kopać”. Która będzie stanowiła źródło naszego rozwoju, szczęścia i dawała przestrzeń do wykorzystania naszego potencjału i szans jakie daje nam życie. 

Polecane artykuły