1

Cellulit to problem, z którym zmaga się znaczna większość kobiet na całym świecie. Chodź najczęściej nie świadczy on o żadnych poważnych problemach w naszym organizmie, to jest źródłem wielu kompleksów, które towarzyszą nam – kobietom – każdego dnia, zwłaszcza latem, kiedy odkrywamy więcej ciała. Cellulit powstaje na skutek najróżniejszych czynników. Może to być nadmierna ilość wody w organizmie, nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej czy zesztywniałe, „zużyte” włókna kolagenowe, co najczęściej spowodowane jest złą dietą, zaburzeniami hormonalnymi, brakiem aktywności fizycznej czy różnymi problemami z krążeniem krwi. Jednak dość częstym zjawiskiem jest cellulit w ciąży, który pojawia się, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg najróżniejszych zmian, głównie na tle hormonalnym, co istotnie wpływa na powstawanie cellulitu. Jednak z każdym jego rodzajem można walczyć, bez względu na to na jakim etapie życia się pojawił.

Dlaczego w ciąży powstaje cellulit?

Ciąża to bardzo specyficzny czas w życiu każdej kobiety, która przez nią przechodziła. Z jednej strony jest to piękny moment, ponieważ z niecierpliwością oczekujemy dziecka, które przez dziewięć miesięcy nosimy pod sercem. Z drugiej strony niesie to za sobą wiele skutków ubocznych zarówno w trakcie, jak i po ciąży, które dotyczą nie tylko kwestii psychicznej, ale także fizycznej. W tym czasie w naszym ciele zachodzi szereg najróżniejszych zmian, które mają istotny wpływ na naszą sylwetkę, skórę czy włosy. W trakcie jego trwania bardzo często pojawiają się pewne zmiany widoczne na pierwszy rzut oka, takie jak przyrost masy ciała, za którym bardzo często idą rozstępy czy właśnie cellulit.

Podczas ciąży organizm kobiety produkuje więcej estrogenu, czyli żeńskiego hormonu, w skład którego wchodzą estron, estradiol i estriol, a także estetrol, który wytwarzany jest tylko w czasie ciąży. To właśnie pojawienie się tego ostatniego hormonu powoduje proces zwiększenia tłuszczowej masy ciała, głównie w okolicach nóg i brzucha. Na skutek tego procesu część wytwarzanych hormonów wydostaje się na zewnątrz, przedostają się do przestrzeni międzykomórkowych tkanki podskórnej. To powoduje powstawanie obrzęków, które z kolei wytwarzają nacisk na sąsiednie tkanki tłuszczowe. Cały ten proces powoduje zaburzenie mikrokrążenia, przez co w komórkach tłuszczowych dochodzi do gromadzenia się lipidów i uszkodzeń włókien kolagenowych. Poza kwestią hormonalną pod uwagę należy wziąć także fakt, że w trakcie ciąży organizm kobiety ma tendencję do zatrzymywania płynów ustrojowych, co także wpływa na pojawianie się cellulitu wodnego.

Jak walczyć z cellulitem po lub w trakcie ciąży?

Sposobów na walkę z cellulitem po lub trakcie ciąży jest bardzo wiele. Jednak podczas wyboru odpowiedniej metody należy pamiętać o tym, że musi ona zostać dobrana indywidualnie do Twoich możliwości. Jeżeli podejmujesz się walki z cellulitem w trakcie ciąży pamiętaj, że od Twojego stanu zależy rozwój dziecka, dlatego nie każda restrykcyjna dieta, wymagające ćwiczenia czy nawet suplementy będą odpowiednie dla Ciebie w tym stanie. Podczas ciąży każde Twoje działanie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym.

1. Antycellulitowa dieta

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie odżywianie jest bardzo ważne w życiu każdego z nas. Zdrowa dieta w ciąży jest szczególnie ważna zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie, ponieważ może przyczynić się do zminimalizowania ilości dodatkowych kilogramów. Odpowiednio dobrana może w dużym stopniu ułatwić Ci walkę z ciążowym cellulitem.

Na początku warto zająć się analizą dotychczasowo spożywanych produktów oraz wyeliminować z codziennego jadłospisu te, które do najzdrowszych nie należą. W pierwszej kolejności warto z diety usunąć wszelkiego rodzaju słodycze, gazowane, słodkie napoje, produkty mocno przetworzone, zawierające dużą ilość konserwantów, sztucznych barwników czy aromatów. Zwróć szczególną uwagę na produkty zawierające błonnik, ponieważ to on może ułatwić Ci walkę z cellulitem. Do składników bogatych w błonnik należą np. wszelkiego rodzaju kasze, makarony czy pieczywo razowe lub pełnoziarniste, płatki czy otręby. Warto spożywać także chude mięso lub tłuste ryby, które stanowią źródło żelaza czy kwasów tłuszczowych. Nie można także zapomnieć o dużej ilości owoców, które dostarczają wielu niezbędnych witamin. Co najważniejsze, nie zapominaj o dostarczaniu swojemu organizmowi dużej ilości wody. Ta prosta, regularna czynność pomoże Ci wstrzymać proces zatrzymywania wody w Twoim organizmie, który znacząco wpływa na powstawanie cellulitu.

2. Aktywność fizyczna to klucz do zdrowej i jędrnej skóry

Ważnym elementem, który jest niezbędny podczas walki z cellulitem, jest regularna aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że w trakcie trwania ciąży treningi nie powinny być zbyt intensywne i męczące. Najlepszą alternatywą są regularne, 30-minutowe spacery, które możesz wykonywać zarówno na bieżni, jak i w formie „tradycyjnej” na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzi się także regularne pływanie w basenie, aqua aerobik, joga, czy pilates. Oczywiście przy doborze odpowiednich ćwiczeń warto zwrócić uwagę także na stopień zaawansowania ciąży, ogólne samopoczucie i indywidualne możliwości. Warto skorzystać z oferty specjalistów podczas zorganizowanych zajęć dla kobiet w ciąży, gdzie aktywność fizyczna jest odpowiednio dobierana.

3. Jakie kosmetyki antycellulitowe wybrać?

Dobrym rozwiązaniem podczas walki z cellulitem jest stosowanie olejków, które zostaną odpowiednio wmasowane w naszą skórę. Możesz w tym celu wybrać olej makadamia, który zawiera duże ilości witaminy A, B oraz E, poprawiające wygląd skóry. Do masażu możesz użyć szorstkiej rękawicy, która pobudzi krążenie krwi i rozbije grudki tłuszczu, redukując tym samym cellulit. Tak jak przy diecie czy ćwiczeniach, tak i w tym przypadku należy pamiętać o doborze odpowiednich produktów, najlepiej dedykowanych kobietom w ciąży, ponieważ niektóre kosmetyki antycellulitowe mogą zawierać silne substancje takie jak retinol czy kofeina. Dobrym rozwiązaniem będzie także domowy peeling, który dobrze wpływa na kondycję skóry, pobudzając krążenie krwi. Jednak unikać należy kremów, żelów lub peelingów zawierających czerwoną paprykę, ponieważ rozszerza ona ścianki naczyń krwionośnych, powodując zwiększenie przepływu krwi.

Sposobów na pozbycie się cellulitu zarówno po, jak i w trakcie ciąży jest bardzo wiele. Musisz jednak pamiętać o tym, że dobór odpowiednich produktów, a także ćwiczeń jest bardzo ważny po jak i w trakcie ciąży, ponieważ są to kwestie indywidualne, zależne od Twoich preferencji czy też możliwości, które nie zawsze jesteś w stanie ustalić sama. Dlatego pamiętaj o konsultacjach ze specjalistami, których pomoc, zwłaszcza podczas ciąży, może okazać się kluczowa. Nie pozwól sobie jednak oszaleć i wpędzić się w niepotrzebne kompleksy. Cellulit jest tylko cellulitem. Nie jest niczym nieestetycznym, brzydkim, tym bardziej nie jest niczym nienaturalnym, a jego posiadanie nie powinno stanowić powodu do wstydu.

Źródła:

Jak powstaje cellulit w ciąży? – sposoby na jego pozbycie, skyclinic.pl, 2022, Dostępne w Word Wide Web: https://www.skyclinic.pl/blog/jak-powstaje-cellulit-w-ciazy-sposoby-na-jego-pozbycie/ (Dostęp dnia 14.04.2023)

Jak pozbyć się cellulitu? Domowe sposoby na cellulit, nutridome.pl, Dostępne w Word Wide Web: https://nutridome.pl/nmag/jak-pozbyc-sie-cellulitu-szybko-i-skutecznie?maff=adwords&gclid=CjwKCAjw8-OhBhB5EiwADyoY1UDwL3ACmr_e23C-GPtEwGLgFJSCtkoQsdLVKgFSv13s2c36WEa5WxoCaZ4QAvD_BwE (Dostęp dnia 14.04.2023)

Cellulit cyrkulacyjny – czym jest? vialisebodywrapping.pl, 2022, Dostępne w Word Wide Web: https://vialisebodywrapping.pl/cellulit-cyrkulacyjny-czym-jest/ (Dostęp dnia 14.04.2023)

Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć? Sprawdź skuteczne sposoby i porady!, medilage.pl, Dostępne w Word Wide Web: https://medilage.com/cellulit-w-ciazy-jak-sie-go-pozbyc-sprawdz-skuteczne-sposoby-i-porady/ (Dostęp dnia 14.04.2023)

Zdjęcie: StockSnap z Pixabay