0

Jak świat światem ludzie, mówiąc o ludziach, zawsze ich krzywdzą. Jest to prawda prosta i niezmienna, cóż bowiem trudniejszego i mniej dostępnego niż zawiły kosmos przeżyć, tęsknot i doznań drugiego człowieka. Nie będąc w stanie go nigdy z natury rzeczy odszyfrować, ludzie mówiący o ludziach albo go brutalnie upraszczają, albo mętnie komplikują, kiełbaszą, wikłają.

– nieocenione słowa Leopolda Tyrmanda na temat plotek

Plotki w pracy to zjawisko, które występuje w dzisiejszych czasach nagminnie. To, czym jest plotka, każda z nas doskonale wie. Ludzie z natury są istotami rywalizującymi. Plotki w pracy są znacznie częstsze niż w innych miejscach publicznych. Każdy, w większej czy mniejszej mierze, rywalizuje ze sobą o awans, uznanie szefa, kolejny projekt. Niestety, bardzo często można spotkać w miejscu pracy niezdrową rywalizację, która polega na tak zwanym „zniszczeniu oponenta jadowitym słowem”. Co zrobić, kiedy jesteśmy świadkiem bądź ofiarą plotki w pracy? Jak sobie z nią radzić?

Zazdrość motorem plotki

Plotki w pracy to po prostu pewne informacje o innych osobach, powtarzane tak wiele razy, iż z prawdą mają już naprawdę niewiele wspólnego. Kto rozsiewa plotki? Przeważnie ludzie, którzy nie mogą bądź nie potrafią już rywalizować z Tobą na innym polu niż tylko poprzez zniszczenie opinii o Tobie. Jest stara dobra prawda życiowa, że jeżeli ktoś już nie może Tobą manipulować, to będzie manipulować innymi, aby źle o Tobie myśleli. I tak w rzeczy samej jest.

Dostałaś awans? Zostałaś wyróżniona w pracy przez szefa za świetny pomysł? Masz ciekawe CV, doświadczenie zawodowe czy umiejętności, których innym w miejscu pracy brakuje?

Przygotuj się na walkę nie fair. Plotki w pracy powstają na podłożu zazdrości i zawiści – bo niektórzy ludzie zrobią wszystko, żeby zniszczyć Twoje poczucie własnej wartości.

Bardzo często jest tak, że większość ludzi rozsiewających plotki w pracy, to ludzie, którzy sami nie chcą ruszyć palcem, aby zmienić swoją sytuację czy pozycję w pracy, nie chcą i nie będą się rozwijać. Natomiast tym, którzy mają ambicje działać inaczej, będą po prostu rzucać przysłowiowe „kłody pod nogi”, aby sprowadzić tę ambitną osobę do swojego poziomu. Ba! Aby nigdy więcej ambitna osoba nie zechciała wyjść przed szereg i zrobić coś więcej. Dlaczego? Bo to niebezpieczne. Taka sytuacja psuje ugruntowaną już i bezpieczną pozycję w leniwej bańce, wytworzonej latami, bo sprawia, że pracodawca zacznie wymagać więcej od innych, a tego nikt nie lubi i nie chce.

Znajdź źródło plotki

Jak skutecznie bronić sie przed plotkami? Obserwuj i znajdź truciciela. Bądź towarzyska w pracy i pielęgnuj relacje z innymi, ale obserwuj kto i co opowiada o innych. Jeżeli będziesz świadkiem sytuacji, w której jakaś koleżanka bądź grupa koleżanek obgaduje kogoś w Twoim towarzystwie, to nie uczestnicz w obgadywaniu, ale uważnie słuchaj. Najprawdopodobniej te same osoby, plotkują o wszystkich pracownikach w miejscu pracy, także i o Tobie!

Nie staraj się zaprzyjaźnić z plotkarzami, to w niczym nie pomoże. Plotkujaca grupa najczęściej rozmawia nawet o sobie nawzajem za swoimi plecami. Zatem nie ma to żadnego sensu.

Poza tym nie chcesz być taką samą osobą, prawda? Jesteś wyjątkowa taka jaka jesteś i nie ma potrzeby utwierdzania tej wyjątkowości poprzez poniżanie innych osób.

Ignorowanie

Pamiętaj, że do miejsca pracy przychodzimy w pewnym celu, a jest nim rozwój zawodowy i zarobkowy. Przyjaźnie pielęgnuj poza miejscem pracy, natomiast w miejscu pracy utrzymuj relacje zawodowe. Bądź miła, towarzyska, pomocna, ale nie wikłaj się w bliższe kontakty ze współpracownikami, bo prędzej czy później się na nich „przejedziesz”. Czyli najprawdopodobniej prędzej czy później staniesz się tematem plotki w pracy, która będzie miała na celu zdyskredytowanie Twojej osoby.

Natomiast jedną z dobrych metod na plotkarzy jest po prostu ignorancja. Jak to działa?

Zapytana, co myślisz o nowym partnerze koleżanki z pracy, odpowiedz krótko, że nigdy nie został Ci przedstawiony i że nie znasz tego człowieka, dlatego nie będziesz wyrażać o nim swojej opinii. Odpowiadaj chłodno, rzeczowo, ale sympatycznie – nie obrażając nikogo.

Zapytana, co sądzisz o nowej kreacji koleżanki z pracy – odpowiedz, że nie masz zdania na ten temat i że każdy ma inne upodobania. Nie rozwijaj tematu – plotkarze to uwielbiają. Szukają fundamentu, na którym mogą zaczepić swoje plotki. Tego typu konwersacje szybko ucinaj i ignoruj.

Niebezpieczna plotka

Natomiast, jeżeli jesteś świadkiem plotki, która jest wyjątkowo okrutna bądź jest o podłożu rasistowskim czy ksenofobicznym, bez względu na to, czy jest o Tobie, czy o kimś innym – reaguj! W takiej sytuacji mogło dojść do wykroczenia. Mogło dość do tak zwanego „zniesławienia”, które w świetle prawa jest przestępstwem wynikającym z artykułu 212 Kodeksu Karnego.

  1. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
  2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

W takiej sytuacji udaj się niezwłocznie do swojego przełożonego i natychmiast opowiedz mu całe zdarzenie. Nie można pozwalać na popełnianie przestępstw w miejscu pracy! Miejsce pracy powinno być sferą bezpieczeństwa pracowników, mogących wykonywać swoje obowiązki bezpiecznie i bez obaw o siebie, swoje dobra osobiste czy intelektualne.

Ostatnia porada

W miarę swoich możliwości staraj się nie przejmować tymi plotkami. Pamiętaj, że jesteś osobą niesamowitą. Masz wiele zalet i bagaż doświadczeń, których nie ma nikt inny.

Nie pozwól na to, aby zazdrość innych sprawiła, że Twoje poczucie własnej wartości na tym ucierpi. Jesteś wspaniała, piękna, inteligentna, wyjątkowa, pracowita, kreatywna… dalej wymieniać? Nasza droga czytelniczko – jesteś wojowniczką, jesteś nam droga i cenna.

Plotkarzy i plotki w pracy o sobie zostaw w tyle – tam gdzie ich miejsce!

Bibliografia:

Cytaty. Leopold Tyrmand, Lubimy czytać, Dostępne w World Wide Web: https://lubimyczytac.pl/cytat/45442, [Dostęp dnia: 16.06.2023].

Klisz, I., Art. 212 kk – Zniesławienie, Klisz i wspólnicy. Kancelaria adwokatów I radców prawnych, Dostępne w Worlsd Wide Web: https://sprawy-karne.biz.pl/art-212-kk-znieslawienie/ [Dostęp dnia: 16.06.2023].

Zdjęcie:  Gerd Altmann z Pixabay