W każdej kulturze możesz zetknąć się ze stereotypami, których echa nigdy nie milkną. Często stanowią one niesprawiedliwe przekonania lub oczekiwania wobec ludzi, które realnie nie mają z nimi za wiele wspólnego. Jednym dają one poczucie bezpieczeństwa i „upraszczają” życie. Drudzy nie bardzo się nimi przejmując, najzwyczajniej je łamią, wychodząc poza sztywne ramy. Niezaprzeczalnie świat dziś obfituje w różnorodność, która jest coraz dalsza od stereotypów, pokazując, jak coraz śmielej ludzie chcą żyć po swojemu. Jednak całkowite wyzwolenie się od stereotypów może być dla społeczeństwa niebywale trudne. Czy świat bez stereotypów jest w ogóle możliwy?
Własna definicja szczęścia
Doczekaliśmy się czasów, kiedy kobiety w swoich rolach społecznych nie różnią się zbyt wiele od mężczyzn. Nie sprowadzają się tylko do bycia biernymi w życiu partnerkami czy matkami zajmującymi się dziećmi i domem. Dziś kobiety odnoszą ogromne sukcesy, spełniając się zawodowo, uprawiając wszelakie sporty, kształcąc się czy też będąc niezależnymi finansowo. To samo dotyka kwestii posiadania dzieci. Coraz więcej pań śmielej podejmuje decyzję o nieposiadaniu potomstwa, żyjąc w zgodzie ze sobą. Dokonują rzeczy, które dla ich przodkiń były abstrakcją albo do podjęcia których nie miały wiedzy i/lub odwagi. Na przestrzeni lat w życiu kobiet wiele się zmieniło. Jednak nadal jest wiele, aby zmienić w świadomości ludzi fakt, że stereotypy nie są receptą na dobre i sprawdzone życie.
Z jednej strony mamy społeczeństwo, które nie chce żyć w klatkach złudnych stereotypów, czując, że zatruwają one ich życie. Z drugiej (paradoksalnie) jest obóz osób twardo trzymających się tego, co jest „ustalone” od dawna, nawet jeśli nieoficjalnie nie czują się w tym szczęśliwe. Czy masz w głowie momenty, kiedy bałaś się zrobić coś dla siebie, bo „co ludzie powiedzą” czy „przecież tak nie wypada”? Może nadal te momenty przychodzą. Silnie zakorzenionych stereotypów ciężko jest się pozbyć w krótkim czasie. A niekiedy, przy wypracowaniu tematu zdrowego egoizmu, te myśli mogą się pojawić. Jednak nie zawładną Tobą na tyle, by móc Cię zblokować. Odwaga kreowania własnego szczęścia i wyjście ze strefy komfortu początkowo może nie być łatwym procesem, zwłaszcza gdy towarzyszy mu masa lęków przed tym, co nowe i przed nieprzychylnymi opiniami innych ludzi. Warto jednak pokazywać swoją indywidualność, by furtka zwana „Zgoda ze sobą” była w pełni dla Ciebie otwarta.
Niemała trucizna
Stereotypy mogą mieć negatywne konsekwencje, gdyż działają w sposób ograniczający i często zaściankowy. Nieraz mogłaś się spotkać z opinią, że kobiety są bardziej emocjonalne, więc nie potrafią podejmować racjonalnych decyzji. Albo mają obowiązek same opiekować się domem i dziećmi. W polskim społeczeństwie nierzadko też się słyszy, że kobieta zadbana to taka, która ma za dużo wolnego czasu w życiu. Spora część kobiet, obawiając się, że wyjdą na zbyt wygodne czy zadbane, próbują udowodnić otoczeniu, że stają na wysokości zadania i są zaradnymi, harującymi kobietami, którym nie w głowie luksusy i leniuszkowanie. Jednak najczęściej nie daje to poczucia spełnienia i szczęścia w życiu, a jedynie pozorny spokój, który przykrywa frustrację i poczucie pustki.
Najczęściej wzmocnienia stereotypów dokonuje otoczenie, które się nie rozwija i patrzy wąsko na świat. By móc jednak postawić na siebie i żyć pełnią, warto rozpocząć pracę na sobą. Możesz zacząć od zapisania się na wymarzone studia, rozwijania hobby czy też udania się na terapię. To ostatnie może Ci pomóc rozłożyć siebie i swoje życie na części pierwsze. Pokaże też, że stereotyp, który został Ci wgrany lub wmawiany, nie jest Twoją drogą i sensem. Bo jesteś inna – jedyna w swoim rodzaju.
Stereotypy przeszkodą w osiągnięciu szczęścia
Podsumowując, ważne jest, by mieć świadomość, że stereotypy nie odzwierciedlają rzeczywistości i nie powinny być używane do oceny ani generalizacji na temat konkretnych jednostek. Zwracanie uwagi na stereotypy może pomóc w dążeniu do ich przezwyciężenia. Każdy człowiek stanowi unikalną, pełną wartości jednostkę, dlatego nie powinna być ona oceniana ze względu na płeć czy wykonywany zawód. Wzmacnianie równości płci, uznanie dla różnorodności i walka z uprzedzeniami są kluczowe dla tworzenia bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa. Jako kobieta dąż do swojego szczęścia i równowagi, odkładając na bok szkodliwe stereotypy, które są przeszkodą do Twojego życiowego spełnienia.
Zdjęcie: little plant on Unsplash
Zobacz też:
Stereotypy – ich wpływ na nasze myślenie i zachowanie