0

Sam zadawałem sobie kiedyś to pytanie, po co ludzie tracą czas, przerzucając kolejne ciężary? Nie wiedziałem, co w tym fajnego, dopóki sam nie spróbowałem.

Dyscyplina budowana krok po kroku

Uwierzcie mi, mało co nauczy dyscypliny tak jak siłownia. Tak naprawdę ludzie często chcą odpocząć i czują przemęczenie, jednak to właśnie nawyki chodzenia na salę treningową sprawiają, że chce się wstawać i iść zrobić ćwiczenia, jakie mamy zaplanowane w danym dniu. Na początku nie będziemy mieć takiej dyscypliny, jak po pierwszych zmianach sylwetki, poprawy kondycji czy ogólnego samopoczucia. Często się mówi – zaufajmy procesowi, a on zrobi swoje. I jest to prawda, bo gdy będziemy chodzić tydzień, jeden, drugi, to zanim się obejrzymy, będziemy na siebie źli, że nie idziemy na trening, że odpuszczamy, że chcemy odpocząć. A gwarantuję, że gdy pójdziemy, przezwyciężymy swoją niemoc, nasze samopoczucie i energia będą o wiele, wiele lepsze niż jakbyśmy zostali w domu.

Rozwijanie wiedzy o mięśniach i o ciele

Jeśli zaczniemy ćwiczyć na 100%, to na pewno zaczniemy zauważać, jakie grupy mięśniowe mamy słabsze, a jakie lepsze. Dzięki temu przede wszystkim poznamy swoją budowę anatomiczną, wszelkie przyczepy mięśniowe czy ich poszczególną budowę, ponieważ bark, brzuch czy plecy to nie jest jeden mięsień, tylko grupa budująca całość. Chcąc nie chcąc i tak zainteresujemy się naszą budową, gdy będziemy chcieli rozwijać naszą sylwetkę.

Mnogość zajęć

Siłownia to nie tylko ciężary. Są to również zajęcia wytrzymałościowe, stabilizujące oraz wzmacniające. Siłownie mają specjalne oferty zajęć grupowych. Często się one różnią, jednak jest wiele wspólnych, takich jak joga, treningi crossfitowe czy wspomagające mobilność. Samemu czasem ciężko zmotywować się do pracy, a w grupie, pod okiem instruktora, jest zawsze raźniej. Wtedy ludzie nawzajem się wspierają i nie oceniają się, a jeśli ktoś nie umie czegoś zrobić, tłumaczą mu tak, żeby nie odstawał od reszty grupy.

Zawsze znajdziemy coś dla siebie. Wiele siłowni oferuje również zajęcia bokserskie czy inne sporty walki. Idealny sposób na zmęczenie się, zrobienie tak zwanego kardio oraz nauczenia się czy to ataku, czy samoobrony.

Zdjęcie: bruce mars on Unsplash

Zobacz także:

Fizjo sposoby dla zapracowanej kobiety

Fizjo porady dla świeżo upieczonej mamy