Niejednokrotnie słyszymy takie terminy jak nerwica, DDA i DDD, ale co one tak naprawdę znaczą?
NERWICA
Coś, na co sama cierpię i wcale nie jest mi łatwo ją pokonać.
A dokładnie jest to uogólniony i nieuzasadniony lęk, któremu towarzyszy niepokój, zamartwianie się i objawy somatyczne, takie jak: bezsenność, bóle głowy, napięcie w mięśniach czy przyspieszone bicie serca. Można czuć się zmęczonym i zdekoncentrowanym, ponieważ nasz układ nerwowy pracuje na wysokich obrotach.
Jak sobie pomóc?
Ja chodzę na terapię i biorę leki przepisane przez psychiatrę, które mnie wyciszyły. Dzięki nim nie denerwuję się tak szybko, jak bywało to wcześniej. To pomaga mi też zauważyć zawczasu nadchodzącą złość i nad nią zapanować.
Dobrze jest wychwycić moment, który nas wyprowadził z równowagi i zapytać siebie, co tak bardzo mnie w tym poirytowało. Można wyjść na spacer i zająć myśli czymś innym albo zacząć pisać to, co nas denerwuje. Dzięki temu pozbędziemy się tych emocji.
Często bywa tak, że dorastamy w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie nie mamy możliwości wyrażania swoich emocji, a tym bardziej złości. Ona w nas narasta i kumuluje się w naszych dorosłych ciałach. Próbuje wyjść na różne sposoby co przekłada się na nerwicę.
DEPRESJA
O depresji może świadczyć problem ze snem, jedzeniem, seksem, chroniczne zmęczenie, niepokój, pesymizm, niska samoocena, brak motywacji.
Depresja może objawiać się również bólem fizycznym, np. migreną, chorobami zapalnymi stawów i kręgosłupa lub napięciowym bólem głowy.
Depresję wywołują nie tylko tragiczne wydarzenia, ale i zwykła codzienność, która stawia nam coraz większe wymagania. Nie radzimy sobie z nadmiarem stresu i obowiązków.
Co może pomóc osobie z depresją?
Takiej osobie na pewno pomoże wsparcie i pewność, że druga osoba jej nie odrzuci za jej stan emocjonalny. Samo poczucie czyjegoś wsparcia może zdziałać naprawdę dużo. Najważniejsze jest, żeby namówić taką osobę na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.
DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika
Definicję tę używa się w stosunku do dzieci pochodzących z domów, w których dominował problem alkoholowy. Zajęci w dzieciństwie swoim przetrwaniem, w życiu dorosłym mają poczucie, że nigdy nie byli dziećmi. W dorosłym życiu mają silną potrzebę opieki nad innymi, kiedy jej zabraknie, popadają w kryzysy. Kiedy ich życie „normalnieje” mają cały czas przeczucie, że zaraz coś złego się stanie, zamykają się w sobie, nie potrafią się bawić i są czterokrotnie bardziej narażone na chorobę alkoholową niż ludzie z innych rodzin.
Jak pomóc takiej osobie?
Samo DDA nie jest diagnozą. Takie osoby mają z reguły poważne stany depresyjne lub lękowe i to na tym koncentruje się leczenie. Ważnym elementem jest wskazanie mechanizmów powstałych w dzieciństwie i wciąż funkcjonujących. Podpowiedzenie Dorosłemu Dziecku Alkoholika jak zostać panem własnego losu i czym zastąpić zakorzenione od lat odruchy. Taka terapia zaowocuje spokojnym i lepszym życiem.
DDD – Dorosłe Dziecko z rodziny Dysfunkcyjnej
Syndromu DDD doświadczają osoby, których rodzice nie wypełniali prawidłowo swoich funkcji. Często w takich rodzinach obecna jest przemoc fizyczna, alkohol, narkotyki, brak wsparcia. Rodziną dysfunkcyjną jest także rodzina niepełna, w której rodzice pracują na emigracji, są po rozwodzie lub nie żyją.
Osoby z tym syndromem próbują zapełnić pustą lukę poprzez inne osoby z otoczenia np. małżonek, dzieci lub przyjaciele.
Jak pomóc osobie z DDD?
Na pewno taka osoba musi pójść na terapię, ponieważ sama nie jest w stanie sobie pomóc. Konieczna jest pomoc osób z zewnątrz. Taka terapia może potrwać nawet do 12 miesięcy, ale za to znacznie poprawia komfort życia.
Gdzie można się leczyć?
Terapii możemy szukać w Centrum Interwencji Kryzysowej, Poradniach Psychologiczno- Pedagogicznych, fundacjach i stowarzyszeniach. Po pierwszej rozmowie specjalista kieruje nas na odpowiednią terapię. A co najważniejsze – są bezpłatne 😊
Zdjęcie: Priscilla Du Preez on Unsplash
Zobacz także:
Czy to smutek, czy już depresja?