Wyobraź sobie, że budzisz się każdego dnia, a pewien cichy głos pełen miłości mówi do Ciebie “Dzień dobry Śliczna, dobrze spałaś? Dziś czeka Cię cudowny dzień.” Następnie taka osoba, której Twoje dobro jest najważniejsze (nie tak najważniejsze jak Cioci-dobra rada) towarzyszy Ci przez cały dzień. Kiedy coś idzie nie po Twojej myśli mówi do Ciebie “nie martw się, może to, zadziała jakoś na twoją korzyść” albo “zrobiłaś wszystko co mogłaś.” Kiedy odniesiesz sukces nie pozwala Ci na “udało się” tylko z radością i dumą powie “Brawo kochana jesteś wielka”.
Kiedy przyjdzie Ci zmierzyć się z jakimś wyzwaniem lub trudnością usłyszysz od niej słowa pełne wiary w ciebie i ufności, że sobie poradzisz. A kiedy dopadną Cię smutki, złości, strach czy inna emocja, zrozumie ją, da Ci wsparcie i przestrzeń do jej przeżycia.
Brzmi cudownie. Mieć zawsze przy sobie osobę, która zawsze jest po twojej stronie, która cię wspiera i motywuje, która obdarza cię bezgraniczną życzliwością i zrozumieniem, która wierzy w ciebie i ufa, że sobie zawsze poradzisz.
Taka osoba jest w Tobie, jest w każdej z nas, lecz nie zawsze ją słyszymy – zagłuszając natłokiem myśli. Jest nią nasza Wewnętrzna Przyjaciółka.
Kim jest Wewnętrzna Przyjaciółka:
- Jest podejściem do samej siebie jak do najważniejszej osoby w naszym życiu.
- To wewnętrzny dialog, który prowadzimy z sobą, oparty na życzliwości, wsparciu, empatii i zrozumieniu dla swoich potrzeb, emocji i uczuć.
O podejściu do siebie jak do przyjaciela pisałam już w artykule “Przyjaciółka przez duże “P”.
Często wobec siebie jesteśmy krytyczne, wymagające bardziej niż od innych, umniejszamy swoim sukcesom, stawiamy potrzeby innych ponad własne, skupiamy się bardziej na innych niż na sobie, bywamy też nie sprawiedliwe. Wewnętrzna Przyjaciółka jest głosem pochodzącym z naszego serca, jej zależy przede wszystkim na naszym szczęściu, kiedy trzeba powie słowa otuchy, lecz kiedy sytuacja wymaga potrafi zmotywować do działania.
Jak usłyszeć Wewnętrzną Przyjaciółkę:
- Wsłuchuj się w siebie.
- W miarę często zadawaj sobie pytania:
- Jak się czujesz?
- Czego teraz dla siebie potrzebujesz?
- Co możesz zrobić, aby dostać to czego potrzebujesz?
- Daj sobie prawo do wsłuchania we własne potrzeby i ich zaspokajania.
- Daj sobie prawo do emocji. Nie ukrywaj, że coś cię zabolało, że się boisz, że stresujesz, że coś jest dla ciebie ważne.
- Bądź wobec siebie życzliwa, wspierająca, empatyczna, szczera.
Co możesz zyskać dzięki praktykowaniu takiej Samo- Przyjaźni:
- Wsparcie, życzliwość jakiego nie dostaniesz od nikogo, bo to nasze własne myśli najbardziej wpływają na nasze życie.
- Słysząc własne słowa, że sobie poradzisz, że dasz radę, że zasługujesz i jesteś warta tego pragniesz, możesz w nie uwierzyć.
- Myśli towarzyszą ci w dobrych i trudnych momentach, to w jaką stronę je pokierujesz (wsparcie, wiara, budowa czy niepewność, blokujące przekonania) taką siłę i energię sama sobie zafundujesz.
Zamiana wewnętrznego dialogu nie jest prosta, w automatyczny sposób do głosu dochodzą przekonania, które kiedyś ktoś nam wpoił, a które często nas blokują.
Lecz kiedy damy same sobie prawo do bycia dla siebie tak samo życzliwą i troskliwą jak jesteśmy dla innych, wówczas okaże się, że w “magiczny” sposób wpływa to na jakość naszego życia.
Zapraszam Cię do przeczytania mojego wcześniejszego artykułu “Przyjaciółka przez duże “P” i sprawdzenia co może się zadziać, kiedy zaczniesz praktykować SamoPrzyjaźń.
polecane artykuły:
W jaki sposób okazujesz uczucia? Poznaj 5 języków miłości
Konsultant Kryzysowy, Coach & Mentor zmiany nastawienia do siebie i pracy z autosabotażem, pracuje w nurcie SamoPrzyjaźni.
Strefa Rozwoju Coaching&Mentoring – https://www.facebook.com/profile.php?id=100057206209031