0

Jeśli Twoja droga do sukcesu jest mozolna, poszukaj przyczyn. Jedną z nich mogą być błędne przekonania, które oddalają osiągnięcie wymarzonego celu. 

Odkryj w sobie orła

Każda z nas rodzi się z nieograniczonym potencjałem, który może być albo rozwijany, albo blokowany.

Największy wpływ na to czy go wykorzystamy, czy zmarnujemy wynika głównie z przekonań, w jakich zostałyśmy wychowane, w które uwierzyłyśmy i które nas ukształtowały. 

Orzeł wychowany przez kury

„Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i dał do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylęgł się wraz ze stadem kurcząt i wyrósł wraz z nimi. Orzeł przez całe życie zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków. Piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać na kilka metrów nad ziemią, bo czyż właśnie nie tak fruwają koguty?

Minęły lata a orzeł się zestarzał. Pewnego dnia zobaczył wysoko nad sobą na czystym niebie pięknego ptaka. Płynął wspaniale i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając, potężnymi i złocistymi skrzydłami. Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony:

– Co to jest? – zapytał stojącą obok kurę.

– To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura – ale nie myśl o tym, ty i ja jesteśmy inni niż on.

I tak orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł wierząc, że jest kogutem.”

Anthony De Mello „Przebudzenie”

Czym są tak naprawdę przekonania?

Przekonania to zdania, oceny i osądy innych, a nawet i nasze. Tak naprawdę często nie są prawdziwe (dotyczy to szczególnie przekonań blokujących). Wierząc, że czegoś się nie da zrobić, że nie jesteśmy w stanie czegoś osiągnąć lub czemuś podołać, że nie jesteśmy wystarczająco mądre, dobre, kompetentne, dajemy się zakuć w dyby blokujących nas przekonań. 

Kto Ci powiedział, że się nie da czegoś zrobić (może za pierwszym razem faktycznie, ale za drugim lub trzecim)?

Czy ktoś Ci powiedział, że nie jesteś w stanie czegoś osiągnąć?

Kto Ci powiedział, że nie jesteś wystarczająco dobra, mądra czy kompetentna? Czy owa osoba uparcie dążyłaby, aby osiągnąć to, czego Ty pragniesz? Czy jest ona mistrzem w tym czego pragniesz, aby uważać, że nie dasz rady? 

Wciąż pozwalamy, aby inni mierzyli nasze cele, marzenia i pragnienia swoją miarą. Wmawiając, że się nie da, że nie dasz rady. Wystarczy skupić się na tych, co dali radę i osiągnęli to, czego Ty pragniesz. Postaraj się dostrzec w sobie swój potencjał oraz „orle cechy”. 

Jak zamienić błędne przekonania w potencjał?

Aby tego dokonać, warto posłużyć się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim:

  1. Zauważ w czym jesteś dobra, co przychodzi Ci z łatwością.
  2. Zwróć uwagę co Cię wyróżnia i spraw, aby to był Twój atut.
  3. Pomyśl kim i jaka chcesz być, szukaj w sobie cech takiej osoby.
  4. Jeżeli potrzebujesz się czegoś nauczyć – zrób to.
  5. Szukaj mistrzów w dziedzinie, w której chcesz być „orłem” i od nich się ucz, ich uwag słuchaj.
  6. Odkryj w sobie „orła” i pozwól sobie nim być.
  7. Opuść „kurnik”.

Każda z nas ma nieograniczone możliwości, jedyne co nas blokuje, to niestety my same. Ograniczamy się wierząc, niczym kura, że to, jak żyją inni to nie nasze życie. I tak niestety się staje. Zacznij myśleć o sobie jak o orle, odkryj siłę swoich skrzydeł, odrzuć błędne przekonania i wzbij się ponad chmury, wykorzystując swój potencjał.

Życzę Ci tego z całego serca.

Zdjęcie: Farid Askerov on Unsplash

Zobacz także:

Sukcesy ukryte w przeszłości

Budowanie poczucia własnej wartości