0

Złość, gniew, strach, miłość, zazdrość, odprężenie – to tylko jedne z wielu emocji, jakie odczuwamy w życiu. Jedne są dla nas przyjemne – jak radość, duma, spokój; lecz pojawiają się i takie, które mają dla nas nieprzyjemne i wręcz negatywne znaczenie – jak złość, strach, frustracja, irytacja czy lęk. 

Z pewnością każda z nas woli odczuwać przyjemne emocje. Jednak i te, które są niezbyt pożądane, są ważne. Wszystkie pojawiające się emocje pełnią ważną rolę w naszym życiu:

  1. Są odpowiedzią na dane wydarzenie, zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym znaczeniu. Emocje zawsze mają swój obiekt.
  2. Stanowią źródło ważnych informacji o nas na daną chwilę oraz niosą w sobie program działania. Kiedy czujesz gniew, wówczas pojawia się energia, którą można przekierować na działanie (zmiana sytuacji lub obrona tego, co jest dla nas ważne), kiedy czujesz smutek, pojawia się potrzeba wycofania, zadbania o siebie czy refleksji. Odczuwany strach często ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, wymusza na nas program walki lub ucieczki.

Ważną rzeczą dotyczącą emocji jest to, że w 95% pojawiają się na skutek naszej interpretacji danego wydarzenia. Same w sposób nieraz wyuczony odbieramy zaistniałą sytuację pozytywnie lub negatywnie, przywołując odpowiednie do niej emocje. Tylko w 5% emocje pojawiają się „nakierowane” przez mózg, są odruchowe. Należy do nich na przykład strach. 

Jak należy pracować z emocjami:

  1. Dać im upust. Pozwolić sobie na ich ujście. Oczywiście w sposób bezpieczny i z poszanowaniem dla innych.
  2. Nazwać emocję, która się pojawiła. Kiedy zostanie ona nazwana, traci „na swej sile”.
  3. Postarać się zrozumieć, dlaczego się ona pojawiła? W czym tkwi źródło jej powstania.

Polecam wykorzystać formułę: „Moja (tu wpisz emocję) jest reakcją na (tu wpisz sytuację), ponieważ odebrałam to jako…”. Przykładowo „Moja złość jest reakcją na słowa dziecka, że nie będzie sprzątać pokoju, ponieważ odebrałam to jako podważanie mojego autorytetu”.

  1. Wyregulować ją poprzez ćwiczenia oddechowe, relaksację, medytację, spacer czy sport.

Skoro emocje w większości są wynikiem interpretacji, a pomiędzy ich pojawieniem się a reakcją zawsze mija pewien czas, warto wykorzystać go na świadomy jej wybór. Niech to nie emocje rządzą nami, a tym samym naszym życiem, decyzjami, działaniem – lecz poprzez praktykę nauczmy się wybierać to, co chcemy czuć. Pielęgnujmy w sobie pojawianie się pozytywnych emocji, poprzez codzienne robienie dla siebie co najmniej jednej dobrej rzeczy, która sprawia nam przyjemność. Ładujmy się dobrą energią!

Zdjęcie: David Todd McCarty on Unsplash

Zobacz także:

Jak pokonać kryzys?

Dziennik wdzięczności – co mam zrobić, jeśli już nie mogę?