0

Czy wiesz, że jest przy Tobie osoba niesamowicie Ci życzliwa, która towarzyszy Ci w chwilach szczęścia i smutku, która cieszy się z Twoich sukcesów i wspiera przy porażkach? Nawet kiedy myślisz, że jesteś sama, Ona zawsze jest u Twego boku. Możesz Jej nie widzieć, możesz Jej nie słyszeć, lecz Ona jest.

Pomyśl teraz o swojej przyjaciółce/przyjacielu, o kimś to jest dla Ciebie bardzo ważny, o kimś, do kogo dzwonisz w pierwszej kolejności, kiedy wydarzy się coś ważnego w Twoim życiu. Zastanów się przez chwilę nad waszą komunikacją. Jak Ty odnosisz się do tej osoby, jak zachowujesz się i reagujesz, kiedy jest tej osobie źle lub dobrze w życiu? Pomyśl, jak do niej/niego mówisz, jakich słów używasz, kiedy cierpi? Jak się zachowujesz, kiedy poniesie porażkę, a jak, kiedy odniesie sukces? A jak odnosisz się do jej wad i zalet?

W stosunku do osób bliskich, kiedy cierpią lub ponoszą porażkę, wspierasz; kiedy odnoszą sukces, celebrujesz dokonania. Jesteś wyrozumiała, czuła, wspierająca, empatyczna, życzliwa, akceptujesz wady, podziwiasz zalety. Prawda?

A jaka jesteś w stosunku do siebie? 

Krytyczna, osądzająca, wymagająca, czy akceptujesz swoje wady i podkreślasz zalety? 

To, jak traktujesz Siebie, oznacza, jak traktujesz swoją największą Przyjaciółkę. Osobę, która zawsze jest przy Tobie, pomimo że myślisz, iż jesteś sama. Często niezauważana staje się obiektem Twojej negatywnej oceny, krytyki, nieżyczliwości – lecz Ona i tak pozostaje wiernie przy Tobie. 

Zacznij traktować Ją tak samo, jak pozostałych przyjaciół, a odwdzięczy Ci się niewyobrażalną siłą. Postaraj się Ją w Sobie dostrzec, bo jest tam na pewno. Bądź swoją najlepszą Przyjaciółką.

Jak to zrobić?

  1. Zmień wewnętrzny dialog. Zacznij mówić do siebie to, co powiedziałabyś swojej realnej przyjaciółce w danej chwili. Wyobraź sobie, że to nie Ty doświadczasz danej sytuacji, lecz ona. 
  2. Wykaż wobec samej Siebie życzliwość, wsparcie, akceptację.
  3. Nie oceniaj, nie krytykuj swoich działań lub pomyłek.
  4. Celebruj swoje sukcesy, przy porażkach daj wsparcie i zrozumienie.

To, jak mówisz do siebie w myślach, ma duży wpływ na Twoje życie, na pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. To Twoje słowa towarzyszą Ci w pierwszej chwili, kiedy się budzisz i kiedy zasypiasz. To one są, kiedy jesteś sama ze sobą, kiedy jest Ci dobrze i kiedy jest Ci źle. Jesteś pierwszą osobą, która dowiaduje się o Twoim sukcesie i pierwszą, która doznaje zawodu. Dlatego ważne jest, by właśnie w tej jednej chwili dać Sobie to, co jest najważniejsze: wsparcie lub dumę.

Bądź swoją najlepszą Przyjaciółką. 
Bądź swoją Przyjaciółką przez duże „P”.

Zdjęcie: Antonino Visalli on Unsplash

Zobacz także:

JA też jestem ważna

Wewnętrzna Przyjaciółka