0

Samotne rodzicielstwo to wyzwanie, któremu można sprostać.
Można stawić czoła wielu wyzwaniom, takim jak: finanse, wychowanie dziecka czy organizacja czasu.
Dla mam, które poszukują rozwiązań w tych tematach, powyższe właśnie dziś opiszę.

Koniecznie dowiedz się, w jaki sposób stawiać czoła wyzwaniom dnia codziennego 😉

Pierwszym tematem, jaki wezmę na warsztat, są finanse

Samotna mama musi radzić sobie w kwestii wydatków, które związane są z życiem rodzinnym, jak mieszkanie, jedzenie, ubrania, opłaty za szkołę czy rachunki.
Uważam, że same mamy potrzebują wsparcia emocjonalnego i praktycznego, aby pokonać te wyzwania.
Mogą one szukać pomocy u rodziny, przyjaciół lub organizacji wspierających mamy samodzielnie wychowujące dziecko.
Ważne jest również, by, kiedy jest to potrzebne, szukać porad i wsparcia u specjalistów, takich jak psychologowie, terapeuci czy pracownicy socjalni.
I to jest dobry punkt wyjścia. Jednak w miarę osiągania pewnej określonej stabilnej sytuacji, dobrze jest już ze spokojniejszą głową spojrzeć w siebie i zadać sobie pytanie – co teraz ja sama mogę zrobić dla siebie i dla mojego dziecka? Samo to pytanie otwiera przestrzeń możliwości. Dlatego tak ważne jest, by zadać je sobie szczerze, z otwartą głową i sercem.

Samodzielność oznacza przejęcie odpowiedzialności. To, co jest w tym wspaniałe to, że mamy wolny wybór. Pamiętam siebie, dziewiętnastolatkę z dzieckiem, która zdecydowała się zostać samodzielnym rodzicem, nie wiedząc za dużo o życiu. Szybko zrozumiałam jednak, że sama muszę szukać rozwiązań. Pojawiały się więc różne prace dorywcze w domu itp. To naprawdę buduje, choć wydaje się takie błahe. Dzisiaj jest i jednocześnie nie jest prościej. Oczywiście w dobie Internetu mamy wiele możliwości, ale również wiele dezinformacji. Jeśli jesteśmy uważne i sprawdzamy informacje, możemy znaleźć sposób na to, by chociaż troszkę czasu poświęcić na jakąś aktywność – pracę. Kiedy stajemy coraz stabilniej na własnych finansowych nogach, przychodzi czas na zarządzanie własnym budżetem i naukę, jak to robić efektywnie. Tak nielubiane a tak potrzebne działanie. Wszystko zaczyna się od pierwszego odważnego kroku.

Kolejny temat dotyczy odpowiedniego wychowania dziecka

Samotna mama to jedyna osoba, która jest odpowiedzialna za wychowanie dziecka. Musi ona zatem potrafić wychować dziecko samodzielnie, co może być trudne, szczególnie jeśli nie ma żadnej pomocy z zewnątrz.

Oczywiste jest, że dziś możemy prosić o wsparcie i pomoc odpowiednie instytucje czy kogoś, kto nam sprzyja. Jest to bardzo dobre, a nawet potrzebne. Uważam, że nigdy nie powinno się rezygnować z proszenia o pomoc. To jest ludzkie i naturalne. Wokół nas są osoby z doświadczeniem, które, jak sądzę, ucieszą się na myśl, że mogą udzielić rady. Pamiętajmy – ludzie lubią mówić o sobie, a jeśli to, co mówią, może kogoś zainspirować, to tym chętniej to zrobią. Mamy też dostęp do książek, e-booków, czasopism czy portali. Tutaj zawsze można znaleźć wiele inspiracji i podpowiedzi. Na portalach tematycznych, jak np. Sama Mama, możemy znaleźć wsparcie innych osób, matek. Dobrze jest też przyjrzeć się swojemu życiu, spojrzeć wstecz i zobaczyć, co działało, a co nie mogło zadziałać i dlaczego. Wbrew pozorom mamy za sobą ogrom doświadczeń. Warto temu zaufać. Dobrze jest pamiętać, że tak jak i my, tak i nasze dziecko ma swoje potrzeby, zwłaszcza te emocjonalne.

Dzisiaj rozumiem, że moje działania były ukierunkowane na to, by przetrwać i nie brałam pod uwagę tego, by to, co robię, było długoterminową, dobrą inwestycją. To był błąd, wynikający z mojej niewiedzy. Dlatego świadomy rozwój matek jest tak istotny. Dlaczego jest to tak ważne? Często zdarza się, że rodzic projektuje na dziecko swoje niezrealizowane cele. Nie patrzy na nie jak na odrębną istotę. Brakuje też bardziej precyzyjnej komunikacji czy też jasno postawionych granic, szukania rozwiązań itp. Dlatego właśnie tak ważna jest emocjonalna inteligencja. Warto zainwestować w swój rozwój, gdyż to właśnie przełoży się na rozwój naszego dziecka. Naszą rolą jest przygotować dziecko jak najlepiej do życia.

Bardzo ważną rzeczą jest również czas dla siebie samej

Samotna mama zwykle nie ma czasu dla siebie, ponieważ musi pracować, prowadzić dom i wychowywać dziecko. To może prowadzić do braku samodyscypliny, niskiej samooceny oraz problemów z zorganizowaniem swojego życia. Właśnie takie konsekwencje za sobą niesie niewłaściwa organizacja czasu.

Samotna mama powinna umieć dbać o swoje potrzeby i wdrożyć pozytywne nawyki, które pozwolą zadbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. Podtrzymywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi czy organizowanie sobie czasu na wypoczynek i relaks okazuje się bardzo potrzebne i ważne. Bardzo często słowa Mam – nie mam czasu – okazują się wymówką. Tak, wymówką. Ponieważ zmiana wymaga wysiłku, łatwiej jest powtarzać to zdanie jak mantrę. Niestety – to, co mówimy, tym się stajemy. Zatem i tu również warto zacząć zmianę od małego kroku.

Pamiętam, jak zmieniałyśmy się czasem z sąsiadką, raz ona zostawała z naszymi dziećmi, a raz ja. W tym czasie każda z nas wykorzystywała chwilę na swoje własne potrzeby. Po takim czasie dla samej siebie zupełnie inna wracałam do domu. Taka malutka odskocznia wnosi dużo dobrego do naszego samopoczucia, a więc i do codziennego życia. Moja zasada do dziś: Skupiaj się na rozwiązaniach, a nie na problemach. Tego można się nauczyć. Drugie powiedzenie: Bo jeśli się chce – to można 😊

Praca nad sobą jest procesem, który wymaga czasu, wysiłku, ale przede wszystkim cierpliwości. Mamy mogą szukać wsparcia nie tylko u terapeutów, ale mogą zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak prowadzenie dziennika emocji czy praktykowanie uważności. Wszystko po to, by bardziej rozumieć siebie i swoje potrzeby. O wiele łatwiej jest z tego poziomu rozumieć potrzeby i emocje własnych pociech.

Tyle dziś dla Ciebie, Mamo, ode mnie. Życzę Ci radości i wytrwałości na Twojej rozwojowej drodze!

Zdjęcie: Sergey Gorbachev z Pixabay

Zobacz także:

Sukcesy ukryte w przeszłości

Macierzyństwo a ciągły rozwój zawodowy