1

Macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu kobiety, ale wymaga też odpowiedniego zarządzania czasem. Okazuje się, że to właśnie z tym czasem jest najwięcej problemów.

Jako początkująca samodzielna mama zupełnie nie miałam wiedzy dotyczącej zarządzania sobą w czasie. Dziś wiem, że wynikiem tego był chaos i niepokój. Często miałam wrażenie, że poczucie wartości spada z hukiem i leży gdzieś tam, obok moich stóp… 🙂 Dziś całkiem dobrze rozumiem znaczenie świadomego wykorzystywania czasu.

Jednym z wyzwań dla młodych mam jest pogodzenie rodzicielstwa z rozwojem zawodowym, ale również osobistym.

Pytanie brzmi – jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek dla mam, które chcą kontynuować pracę zawodową lub prowadzić własny biznes.

Przyjrzyjmy się uważnie kilku opcjom opisanym poniżej.

Organizacja i planowanie

Wrr… taka była moja pierwsza reakcja na powyższy pomysł. A jednak, wdrażając tę nowość krok po kroku do swojego dnia, zaczęłam doświadczać lepszego samopoczucia!

Ważnym czynnikiem jest dobrze przemyślany harmonogram dnia. Zrównoważ godziny pracy, jak i czas spędzony z dziećmi. Warto wygospodarować czas tylko dla dzieci i czas tylko na pracę. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia bliskich — partnerów, dziadków, opiekunek — którzy mogą pomóc w opiece nad dziećmi, gdy mama ma obowiązki zawodowe. Zamartwiałam się, co mam począć z moim synkiem, by ze spokojną głową iść choć na kilka godzin do pracy. Przyznam, że na nianię nie było mnie w tamtym okresie stać. Taka była prawda. Okazało się, że zaprzyjaźniona sąsiadka jest w stanie znaleźć dla mojego dziecka kilka godzin dziennie. Warto pytać, rozmawiać z naszymi sąsiadami nie tylko o pogodzie! Szukajmy rozwiązań, nie skupiajmy się tylko na samym problemie.

W ten sposób nie tylko unika się stresu, ale także poczucia winy.

Chodzi o to, by zasiąść do pracy z satysfakcją i przyjemnością.

To jednak najpierw należy zaplanować.

Elastyczne godziny pracy i zarządzanie czasem

Wybierając miejsce pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość elastycznych godzin pracy oraz na pracę zdalną. Świadomość tego aspektu jest jeszcze ważniejsza, jeśli budujemy własny biznes. Dzięki temu mama może pracować z domu, jednocześnie opiekując się dziećmi lub dzieckiem. Coraz więcej firm umożliwia pracę zdalną i nie ma wątpliwości, że godzenie pracy i opieki nad dziećmi będzie coraz łatwiejsze. Obecnie istnieje wiele możliwości pracy online czy pracy zdalnej. Nigdy wcześniej nie było takiej alternatywy. Warto więc skorzystać z tej ciekawej i wygodnej opcji. Nawet nie śmiałam marzyć o takim rozwiązaniu, kiedy moje dziecko było małe. Tym bardziej doceniam takową możliwość dzisiaj.

Korzystanie z przedszkola, żłobka czy niani

Przedszkola, żłobki i opiekunki to świetne rozwiązanie, jeśli mama potrzebuje trochę czasu dla siebie lub chce skupić się na pracy zawodowej. Będzie to jednak wymagało określonego nakładu finansowego, dlatego warto zastanowić się, jakie możliwości istnieją w naszym otoczeniu i jakie to będą koszty. Dzieci w przedszkolu uczą się prawidłowych relacji z rówieśnikami, a mamy w tym czasie mogą podnosić swoje kwalifikacje lub po prostu zarabiać pieniądze. Co jest istotne to również czas dla samej siebie. Możliwość zadbania o swoje potrzeby 15 czy 30 minut dziennie pozwoli złapać dystans i, nie ukrywajmy tego dłużej, pozwoli na tak potrzebne przewietrzenie głowy…

Rozwijanie umiejętności i zdolności

Nie należy zapominać, że ciągły rozwój własnych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji jest niezbędne do odniesienia sukcesu zawodowego. Warto korzystać ze szkoleń, kursów i konferencji online, które pozwalają rozwijać się, pracując z domu lub opiekując się dziećmi. Dobrze jest tak rozwijać kompetencje, aby wzrastały one wraz z rozwojem dziecka. Rozwój wewnętrzny, osobisty i zawodowy przekłada się na satysfakcję zawodową i finansową.

Jeżeli chodzi o samorozwój, to nie tylko kwestie finansowe napędzają rozwój umiejętności. Edukacja daje możliwość zdobycia nowych kompetencji, poszerzenia wiedzy i rozwoju potencjału. Czyniąc to, młode matki zwiększają poczucie własnej wartości i zadowolenia z siebie.

Co ciekawe — zwiększona wiara w siebie dzięki uczeniu się, zdobywaniu nowych certyfikatów i doświadczeń może pomóc wzmocnić pewność siebie. Dzięki temu młode matki czują się pewniej jako mamy i jako nauczycielki swoich dzieci.

Co możemy zrobić, jeśli ceny szkoleń czy kursów nas odstraszają? Moim sposobem na to była biblioteka. Można tam znaleźć ogrom wiedzy zupełnie za darmo. Dziś mamy platformy, blogi, e-booki itp. Warto zacząć od tego pierwszego, małego kroku. Im bardziej nasza świadomość się poszerza, tym więcej nowych możliwości się pojawi. Tak właśnie działało to u mnie.

Podsumowując

Równoważenie macierzyństwa z pracą do najłatwiejszych nie należy, jednak jest to zadanie wykonalne. Kluczem do sukcesu jest właściwe planowanie dnia, elastyczna praca, wsparcie rodziny, dostęp do przedszkoli i żłobków oraz ciągły rozwój własnych umiejętności. Ważne jest, aby nie czuć się winną i pamiętać o tym, że właściwe zarządzanie czasem sprawi, że będzie się i lepszą mamą, i być może coraz lepszą w swojej dziedzinie.

Dzieci uczą się przez obserwację. Dlatego dobre wzorce, które dziecko otrzymuje od matki, będą przede wszystkim prowadzić je określoną ścieżką radzenia sobie z życiem pod wieloma względami.

Samodzielność i zaradność, w tym w aspektach finansowych, to bardzo ważne wzorce. Jest to tym cenniejsze, jeśli chodzi o skuteczne pogodzenie życia rodzinnego z karierą. Podnoszenie kwalifikacji może być inspiracją dla dzieci. Pokazuje powinność ciągłego uczenia się i rozwijania umiejętności oraz pomaga zrozumieć sens i znaczenie uczenia się.

Mam taki wniosek:

Choć sama popełniałam wiele błędów, to dzięki ciągłej edukacji mogłam zmieniać siebie i swoje podejście do życia oraz łączenia macierzyństwa i pracy zawodowej, co nie pozostawało obojętne w procesie kształcenia się osobowości mojego syna.

Mam nadzieję, że znalazłaś, Mamo, tutaj choć kawałek inspiracji dla siebie. Będzie dla mnie zaszczytem, jeżeli będziesz ze mną, kiedy ukażą się moje kolejne artykuły. Będę starała się rozwijać powyższe tematy, właśnie dla Ciebie.

Powodzenia Drogie Mamy!

Obraz: ParentiPacek z Pixabay

Zobacz także:

Oszacuj swoją szansę na lepszą pracę