0

Narodziny dziecka to niezwykły czas. Chcemy z maleństwem spędzać jak najwięcej czasu. Ale nie może to pochłaniać całego naszego czasu. Jak zatem zadbać o siebie na urlopie macierzyńskim?

1. Miej czas dla siebie

W pierwszej kolejności podajesz tlen sobie, a dopiero potem innym. To samo dotyczy jedzenia, dostępu do leczenia i odpoczynku. Jeśli zabraknie Ci sił, nie pomożesz bliskim. Nie dasz swojemu dziecku tego, co najbardziej potrzebuje – szczęśliwej matki.

Poświęcając się dla innych, zapominając przy okazji o sobie, często popadamy w choroby ciała i umysłu. Nie radzimy sobie z emocjami i stajemy się nadmiernie uczuciowe. Dlatego tak ważny jest czas dla siebie. 

Pozwól innym zaopiekować się Twoim dzieckiem. W tym czasie pójdź na spacer, weź kąpiel, spotkaj się z koleżankami. 

Będąc na urlopie macierzyńskim, każdego dnia zrób coś tylko dla siebie.

2. Zadbaj o swoją kobiecość

Urodziłaś dziecko, ale nie oznacza to, że przestałaś być kobietą. Wręcz przeciwnie. Jest to czas, w którym powinnaś zadbać o siebie. Nie noś wyciągniętych dresów, poplamionych bluzek i starych koszul męża. Nawet jeżeli przytyłaś parę kilogramów, podkreśl swoją urodę ubraniami, w których czujesz się dobrze i atrakcyjnie. Jeśli lubisz, zrób sobie lekki makijaż, miej ładną fryzurę i zadbaj o paznokcie.      

3. Zadbaj o swoje zdrowie

Jedz to, co zdrowe, i daje Ci siłę. Pij dużo wody. Suplementuj się i nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych. Możesz chodzić na długie spacery z dzieckiem, biegać po parku i ćwiczyć wśród drzew. Możesz również ćwiczyć ze swoim maleństwem w domu, przed ekranem swojego telewizora. Jeśli nie wiesz, co i jak masz robić, zawsze skorzystaj z pomocy specjalistów! 

4. Daj czas partnerowi

Nie odrzucaj od siebie partnera. Zadbaj o dobre relacje, spędzając z nim czas, sypiając w jednym łóżku i pozwalając mu się rozpieszczać. Nie krytykuj, kiedy próbuje pomagać i nie robi czynności tak, jakbyś tego oczekiwała. Dla mężczyzn pojawienie się w domu nowego członka rodziny wiąże się często z wieloma wyzwaniami. Może czuć się odrzucony. Wiele kobiet w tym czasie skupia się na dziecku, zapominając o relacjach damko-męskich, które też mają bardzo duży wpływ na rozwój maleństwa.

Nie zapominaj o randkach z partnerem. Planuj je regularnie, bo wzmacniają więzi.

5. Rozwijaj swoją pasję 

Jeśli jest coś, co kochasz, nie zapominaj o tym. Jeśli możesz, kontynuuj, a jeśli nie, zgłębiaj o tym wiedzę. Być może nie będziesz w tym czasie jeździła konno, ale możesz czytać książki i oglądać filmy o koniach. Jeśli lubisz malować, znajdź na to czas. A jeśli Twoją pasją jest pieczenie tortów, rób je jak najczęściej. Miej w życiu to, co daje Ci radość. Dzieci są cudowne, ale zbyt częste zajmowanie się nimi doprowadza czasami do stanów, w których nikt nie chce się znaleźć.

6. Ukończ kursy i szkolenia

Być może marzysz o byciu księgową lub chcesz nauczyć się szydełkować. To dobry czas na poszerzanie kompetencji. Tym bardziej, jeśli planujesz powrót do pracy i możesz w tym celu zdobyć nową wiedzę. Nauka sprawi, że będziesz ćwiczyła swój mózg, a tym samym będziesz się rozwijała.   

7. Spotykaj się z ludźmi

Bycie tylko z dziećmi sprawia, że zaczynamy się cofać. Czasami mamy wrażenie, że trudniej jest nam formułować zdania. Jesteśmy monotematyczne i mamy poczucie, że przestałyśmy się rozwijać. Czujemy się samotne i zaniedbane. Spotykaj się z innymi mamami oraz z tymi koleżankami, które nie mają małych dzieci. Poszerzaj swoje horyzonty. Zapraszaj do siebie znajomych. Bądź otwarta na innych!

8. Deleguj zadania

Na pewno jesteś cudowną mamą, ale nie musisz robić wszystkiego sama. Jeśli możesz, poproś o pomoc, a jeśli jest taka konieczność, zatrudnij kogo trzeba. Pozwól mamie lub teściowej zaopiekować się maleństwem. Zachęć ojca dziecka, żeby przejął część obowiązków. Jeśli to on będzie codziennie usypiał maleństwo, Ty w tym czasie możesz poczytać książkę lub poćwiczyć jogę. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnić na parę godzin dziennie nianię lub panią do sprzątania. Wszystko według potrzeb. To, że jesteś na urlopie macierzyńskim nie oznacza, że masz być na 1000% przez 24 godziny dziennie. Jesteś człowiekiem z krwi i kości. Nie możesz robić wszystkiego. Daj sobie pomóc.

9. Korzystaj z porad specjalistów

Jeśli masz jakieś wyzwania i nie wiesz, jak masz sobie z nimi poradzić, skorzystaj z pomocy specjalisty. Zarówno kiedy sprawa dotyczy maleństwa, rodziny, ale również i Ciebie. Nie musisz wszystkiego wiedzieć i masz prawo do pomyłek. Umów się na konsultację z psychologiem, dietetykiem lub kimś, kto mógłby Ci pomóc. Przeczytaj odpowiednią książkę lub obejrzyj film, w którym być może znajdziesz odpowiedź. 

 10. Najpierw Ty

Jeśli będziesz świadomie dbała o siebie i swoje potrzeby, będziesz lepszą mamą dla swojego maleństwa. Pamiętaj, że ideały nie istnieją. Twoje dziecko będzie kochało Cię, nawet jeśli jesteś niedoskonała. Ono pragnie, żebyś była szczęśliwa, ale szczęśliwa możesz być tylko wtedy, kiedy zadbasz o swoje dobre samopoczucie. A w związku z tym, że człowiek powinien rozwijać się przez całe swoje życie, urlop macierzyński jest na to również dobrym czasem. Wykorzystaj jak najlepiej dany Ci czas. Nawet jeśli dzisiaj obawiasz się, że nie znajdziesz dobrych rozwiązań dla siebie, zapewniam, że praca nad sobą zmieni Twoje życie. 

Zawsze, także na urlopie macierzyńskim, bądź kreatorką swojego życia i żyj tak, jak tego pragniesz!

Zdjęcie: Guillaume de Germain on Unsplash

Zobacz także:

Sukcesy ukryte w przeszłości

Samorealizacja w życiu

Rozwój osobisty podczas macierzyńskiego