0

Nowy rok, nowe szanse i nowe możliwości – co zrobić, aby tym razem postanowienia zostały zrealizowane?

Co roku z końcem grudnia lub początkiem stycznia, siadamy i na kartkach zapisujemy co chcemy zmienić lub osiągnąć w nadchodzącym nowym roku. Każdemu z nas towarzyszy wówczas ekscytacja, motywacja i głęboka wiara w to, że tym razem będzie inaczej i TE postanowienia zostaną zrealizowane. 

I mogą, ale musi być spełnionych kilka warunków.

Zanim je zdradzę, zobacz co sprawia, że ostatecznie nie osiągamy i nie realizujemy do końca naszych postanowień.

Dlaczego nasze postanowienia noworoczne nie są spełniane? Oto przyczyny:

  1. Jak sama nazwa wskazuje, to są Noworoczne postanowienia, a nie całoroczne. Semantyka słów, niestety, jest ważna. Zastanów się przez chwilę i odpowiedz na pytania: z czym kojarzą Ci się postanowienia noworoczne?, jakie są Twoje przekonania na ich temat? Często jest to myśl, że fajnie by było coś zmienić, czegoś dokonać, lecz na tym się kończy, bo postanowienia związane z nowym rokiem są postanowieniami związanymi z nowym rokiem, a trwa on tylko przez kilka dni, potem jest już po prostu… rokiem 😊
  2. Postanowienia to nie cele. Cel jest SMART, czyli Sprecyzowany, Mierzalny, Ambitny, Realny oraz Terminowy. Cel realizuje się według jasno określonego planu działania. A postanowienie to pragnienie zmiany, ale niepoparte działaniem.
  3. Nasze postanowienia tak naprawdę… nie są nasze. Piszemy, myślimy, że chcielibyśmy “coś” , ale w głębi duszy nie jest to z nami spójne, nie jest nasze. Wyznaczamy “cel”, bo “powinnyśmy”, bo inni też tak robią, bo fajnie by było schudnąć, zacząć uprawiać sport, nauczyć się jakiegoś języka czy zdobyć jakąś nową kompetencję. Ale czy w głębi serca jest to dla Ciebie aż tak ważne? 
  4. To co chcemy przerasta nas. Jest to zbyt duży cel, aby osiągnąć go na raz, a tak byśmy chcieli. Są cele krótko- i długoterminowe, lecz każdy z nich wymaga planu działania i systematycznej pracy.

Jak zrealizować postanowienie?

Krok 1 – wytypowanie celu

Co możemy zrobić, aby tym razem było inaczej i na koniec 2023 roku móc w podsumowaniu zapisać “osiągnęłam swoje cele”?

  1. Zapisz wszystko co chcesz osiągnąć. Daj się ponieść wyobraźni.
  2. Wybierz ze swojej listy PIĘĆ rzeczy naprawdę dla Ciebie ważnych.
  3. Spośród wybranych pięciu wybierz TRZY.
  4. A teraz z tych trzech wytypuj JEDEN cel i podejmij decyzję, że ten cel osiągniesz.

Kiedy już to zrobisz, sprawdź czy jest on SMART (polecam artykuł Nowy Rok – jak wyznaczać cele, aby je zrealizować).

Następnie odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Co takiego jest w tym celu, że chcę go osiągnąć? Dlaczego jest on dla mnie taki ważny?
  2. Co zmieni się w moim życiu, kiedy go osiągnę oraz co będzie kiedy go nie osiągnę? Jak się będę czuć, jakie emocje będą mi towarzyszyć?
  3. Co mogę dzięki temu zyskać, a co stracić?
  4. Co mam i czego potrzebuję, aby go osiągnąć?
  5. Co może stanąć mi na drodze? Jakie przeciwności mogę napotkać i jak je pokonam?
  6. Jakie moje przekonania na temat tego celu mogą mnie blokować, a jakie mogą dodawać mi siły do działania? (Wypisz jak najwięcej zarówno tych blokujących, jak i wspierających)

Jeśli przeszłaś przez ten etap, gratuluję, bo to znaczy, że jesteś zmotywowana do tego, aby działać.

Krok 2 – plan działania

Teraz krok drugi, zrób plan działania. Podziel swój cel na etapy, a etapy na zadania, które będziesz w stanie realizować według planu czasowego. Czyli, jak często będziesz działać: raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu, codziennie? Kiedy będziesz działać? – zapisz dokładny dzień tygodnia. Jak dużo czasu jesteś w stanie poświęcić na realizację zadania? 

Zapisz to w kalendarzu.

Co może zdarzyć się po drodze, jakie utrudnienia?

Szczerze? Mogą pojawić się różne problemy, ale najgorsze to te, które sami sobie serwujemy: zwątpienie, niepewność czy się uda, brak wiary we własne możliwości, brak zaufania, że podołamy i blokujące przekonania, które “podcinają skrzydła”.

Co można zrobić z tym fantem? 

Pozwól, że na koniec zaproponuję Ci jedno podejście, które możesz stosować zawsze, kiedy dopadną cię trudne chwile. Jest to SamoPrzyjaźń, czyli zacznij mówić do siebie dokładnie to, co powiedziałabyś najbliższej Ci osobie, gdyby to ją dopadł kryzys.

Daj sobie życzliwość, empatię i wsparcie.

Zastosuj dwa kroki SamoPrzyjaźni:

  1. Zastanów się co powiedziałabyś najbliższej przyjaciółce, gdyby to ją dopadło zwątpienie, kryzys lub brak motywacji do działania. Jak byś ją wsparła? Co byś powiedziała? Jakbyś się wobec niej zachowała? Napisz to na kartce.
  2. Zastosuj to względem siebie. Przeczytaj te słowa, zwracając się do siebie po imieniu. Możesz przeczytać to, patrząc w swoje odbicie w lustrze.

SamoPrzyjaźń to mówienie do siebie tak, jak mówimy do najważniejszych osób w naszym życiu. Jest to dawanie sobie wsparcia, życzliwości, empatii i zrozumienia wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujemy.

Realizacja celu nie jest łatwym zadaniem, dlatego tak wielu ludzi odpuszcza. Wymaga nie tylko dyscypliny, zaangażowania, motywacji wewnętrznej, ale i wsparcia. W trakcie realizacji celu jesteśmy sami ze sobą, ze swoimi myślami i to one mogą dodawać nam siły, ale również za ich pośrednictwem, często sami sabotujemy swoje działania. 

Dlatego warto mieć w sobie przyjaciela, kogoś kto kiedy trzeba pogłaszcze po głowie, mentalnie przytuli, ale i zmotywuje, by ruszyć cztery litery i działać, bo to jest wsparcie.

Bądź dla siebie przyjacielem na drodze do realizacji celów, które sobie wyznaczyłaś.

Życzę Ci, Kochana, dumy i satysfakcji, kiedy dokonasz tego, co dziś planujesz, niech Twój dialog wewnętrzny zawsze będzie Ci wspierający.