0

Słodycze, choć smaczne, są niezdrowe i w wielu aspektach mają działanie negatywne. Jak wiadomo, są one ulubieńcami dzieci. Przychodzi jednak taki moment, kiedy trzeba powiedzieć „stop” – w trosce o zdrowie dziecka. Nie jest to jednak łatwa droga. Jak przez nią przejść? Sprawdź sama. 

Kiedy należy zainterweniować?

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko w ostatnim czasie przytyło, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Oczywiście dzieci cały czas rosną, a więc w konsekwencji przybierają na wadze. Jest ona jednak proporcjonalna do wzrostu. Gdy zauważysz, że proporcja ta została zaburzona, powinnaś zwrócić uwagę na to, co je Twoja pociecha. Dodatkowo, dzieci pochłaniając słodkości, nie do końca dbają o higienę jamy ustnej. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma ubytki w zębach, możesz być pewna, że to wina słodyczy. Cukier zawarty w słodkościach może sprawić, że dziecko będzie nadpobudliwe, a do tego drażliwe. To również może być jeden z objawów złego wpływu słodyczy na dziecko.

Znajdź zamiennik dla słodyczy

Zapewne Twoje dziecko nieustannie ma ochotę na słodycze. Stan jego uzębienia lub przyrost masy ciała są czynnikami wskazującymi na to, że nie powinno ich jeść. Co robić w takiej sytuacji? Poszukaj zamienników. Przede wszystkim zacznij od próby przekonania dziecka, aby zamiast słodyczy jadło owoce lub warzywa. Może to być trudne, a czasem wręcz niewykonalne. W takiej sytuacji spróbuj samodzielnie tworzyć wypieki, które dziecko z chęcią zje. Zadbaj jednak o jak najmniejszą ilość cukru, aby słodkości nie miały zbyt dużo kalorii. Na stronach poradnikowo-kulinarnych czy chociażby na platformie YouTube, znajdziesz wiele treści lub filmików pozwalających stworzyć bezcukrowe słodycze.

Przeprowadź z dzieckiem rozmowę na temat słodyczy

Ważne jest, aby dziecko było świadome niekorzystnych skutków, jakie niesie za sobą spożywanie słodyczy. Uświadom je, że cukier ma wpływ nawet na codzienny nastrój. Poucz dziecko, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Najlepiej jeśli wspólnie dojdziecie do wniosku, że trzeba ograniczyć ilość słodyczy w codziennej diecie. Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, zaproponuj inne, indywidualnie dobrane do dziecka, rozwiązanie.