1

Nowy związek samotnej mamy to trudny temat. Łączenie życia rodzinnego z budowaniem nowej relacji wymaga odpowiedzialności, ostrożności i przemyślanego podejścia. O czym warto pamiętać, poszukując partnera? Jak ułożyć jego relacje z dziećmi? Czy da się stworzyć szczęśliwą rodzinę patchworkową? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci bezpiecznie i odpowiedzialnie wchodzić w nowe związki.

Czy jesteś gotowa na nowy związek?

Zanim zaczniesz randkować, upewnij się, że jesteś gotowa na budowanie nowego związku. Przypomnij sobie, z jakiego powodu rozpadły się Twoje poprzednie relacje. Zastanów się, jacy mężczyźni Ci imponują i jakie typy mężczyzn przyciągasz do siebie. Czy to na pewno odpowiedni kandydaci do budowania trwałego związku, opartego na wzajemnym szacunku i wspieraniu się? Jeśli jesteś rozczarowana poprzednimi związkami, to być może po prostu miałaś pecha. Nierzadko jednak powodem rozstań są nieprzepracowane emocje i problemy wyniesione z domu rodzinnego i z dawnych przeżyć. Problemem są też niewłaściwe oczekiwania od związku i partnera. Takie sprawy warto przepracować z profesjonalistą.

Z drugiej strony nie warto rezygnować z poszukiwania partnera. Wiele samotnych mam uważa, że szkoda czasu na randki i nie ma sensu robić sobie nadziei. Żyją dniem dzisiejszym i skupiają się na potrzebach dziecka. To też niewłaściwa postawa. To normalne, że Twoje dziecko jest dla Ciebie priorytetem, ale ważne też jest, abyś znalazła czas i przestrzeń dla siebie i swoich potrzeb emocjonalnych. Dzieci dorastają i mają swoje sprawy, a wiele mam czuje żal z powodu samotności albo nadal żyje sprawami swoich dorosłych już dzieci.

Porady coacha:

 • Skoncentruj się na swoich zainteresowaniach i pasjach. Znalezienie czasu na samorozwój pomoże Ci poczuć się bardziej spełnioną i gotową na nowe relacje.
 • Podejdź do tematu szukania nowego partnera na spokojnie. Nie wmawiaj sobie, że tym razem na pewno się uda, ani że musisz kogoś znaleźć, bo chcesz mieć faceta. Najpierw wczuj się w swoje potrzeby i spróbuj znaleźć szczęście jako singielka.
 • Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy profesjonalisty, który pomoże Ci poukładać emocje i oczekiwania od związku, to polecam coaching relacji. Wygodne i dyskretne sesje online ułatwią Ci odzyskanie równowagi i przygotowanie się do budowania nowego związku.

Gdzie znaleźć odpowiedniego partnera?

Na początku nowej znajomości ważne jest, aby być szczerą na temat swojej sytuacji. Nie ukrywaj faktu, że jesteś samotną matką – to istotna część Twojego życia, którą potencjalny partner musi zaakceptować. Nie szukaj partnera w wirtualnych biurach matrymonialnych ani w aplikacjach randkowych. Przyszłego partnera możesz poznać na spacerze z psem, na zebraniu szkolnym dziecka czy w czasie pracy. Rozejrzyj się wokół siebie i wśród przyjaciół. Rozwijaj swoje zainteresowania, najlepiej takie, w których uczestniczą też mężczyźni. Może to być sport, taniec czy motoryzacja.

Porady coacha:

 • Wyjaśnij swoje obowiązki i priorytety już na początku znajomości. Upewnij się, czy Twój potencjalny partner rozumie, że Twoje dziecko jest dla Ciebie najważniejsze.
 • Bądź uczciwa co do swoich oczekiwań i potrzeb. Jeśli szukasz poważnego związku, powiedz o tym otwarcie. Wyjaśnij, czego oczekujesz od partnera i co możesz mu ofiarować.
 • Nie wymagaj szybkich decyzji od nowego partnera w kwestii wspólnego mieszkania czy poznania Twoich dzieci. On też chce Cię bliżej poznać i być może też ma wiele obaw co do budowania związku.

Jak budować nowy związek? Bądź szczera i otwarta

Bardzo ważna jest otwarta postawa, ale też jasne określenie granic. Rozwiedzione samotne mamy często czują się zranione emocjonalnie przez byłego męża. Z kolei wdowy ciągle mają w pamięci obraz dawnego związku, relacji ze zmarłym mężem. Warto uświadomić sobie, że nowy partner to inny człowiek, ze swoim bagażem doświadczeń, swoimi nawykami i oczekiwaniami co do związku. Powiedz mu szczerze o swoich uczuciach i obawach i obserwuj reakcję nowego partnera. Nie zgadzaj się na nic, na co nie masz ochoty, niezależnie, czy jest to seks, czy wizyta u jego rodziców. Wytłumacz, że potrzebujesz więcej czasu i nie chcesz niczego przyspieszać.

Porady coacha:

 • Nie pozwól sobie na lekceważące traktowanie i wszelkie toksyczne zachowania. Nie kontynuuj związku, który nie rokuje na przyszłość, w nadziei, że coś się zmieni na lepsze. Uświadom sobie, że szkoda tracić czas na kogoś, z kim nie będziesz szczęśliwa i kto być może zepsuje Twoje relacje z dzieckiem.
 • Najpierw poznaj nowego partnera w różnych sytuacjach. Ustalcie wspólnie, czy chcecie budować wspólną przyszłość, czy raczej odpowiada Wam luźny związek i wspólne spędzanie wolnego czasu. 
 • Rozmawiajcie o swojej przeszłości. Zapytaj go, czy ma dzieci i czy ma z nimi dobry kontakt. Jakie ma poglądy na temat wychowywania dzieci? Opowiedz mu o swoim dziecku, jakie jest, jakie ma zwyczaje i charakter.

Nowy związek samotnej mamy. Jak ułożyć relacje dziecka ze swoim partnerem?

To delikatny proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Twoje dziecko i jego dobro powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Małe dzieci, które nie znają lub  nie pamiętają biologicznego ojca, często czekają na kogoś, kto je pokocha i przyjmie rolę taty. Poza tym świetnie wyczuwają emocje matki, zarówno radość, jak i smutek czy złość. Uważaj, aby zbyt wcześnie nie mówić dziecku, że będzie miało tatę. Niestety, jest wiele sytuacji, gdy dziecko lubi nowego partnera matki, a ten wkrótce znika z ich życia. Równie trudne i częste są sytuacje, gdy dziecko nie akceptuje nowego partnera matki. Jest zazdrosne o mamę, o jej uczucia i czas poświęcony na kontakty towarzyskie. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem szczerze i cierpliwie. Powtarzaj, że zawsze będziesz je kochać bez względu na wszystko.

Porady coacha:

 • Nie spiesz się z wprowadzaniem nowego partnera w Wasze życie. Daj dziecku czas na oswojenie się z tą myślą.
 • Przygotuj dziecko na spotkanie z nową osobą. Wyjaśnij, kim jest Twój partner i dlaczego jest dla Ciebie ważny.
 • Obserwuj reakcje dziecka i partnera. Zwracaj uwagę na to, jak się nawzajem traktują i czy czują się dobrze w swoim towarzystwie.

Bądź cierpliwa i obiektywna

Budowanie nowego związku jest sporym wyzwaniem dla samotnej matki, a także dla jej dziecka. To trudne również dla mężczyzny, który wiąże się z kobietą samotnie wychowującą dziecko. Ważne jest, aby być cierpliwą, a przy tym realistycznie analizować wzajemne relacje i zachowanie. Nie każde spotkanie zakończy się sukcesem, ale każda nowa znajomość to cenne doświadczenie. Poza tym staraj się obiektywnie patrzeć na relacje Twojego dziecka i Twojego partnera. Wczuj się w ich sytuację, ale nikogo nie idealizuj. Uświadom sobie, że Twoje dziecko czuje niepewność w nowej sytuacji. Może mieć problem z akceptacją Twojej decyzji i obcego mężczyzny w Waszym domu. Z kolei Twój ukochany może zachować chłodny dystans w stosunku do Twojego dziecka. W takim przypadku wspólne zamieszkanie oznacza nerwową atmosferę, konflikty i napięcia w rodzinie.

Jesteś samotną mamą, ale marzysz o nowej miłości? Obawiasz się, że nowy związek skończy się kolejnym rozczarowaniem? Rezygnujesz ze spotkań towarzyskich, bo wolisz skupić się na potrzebach dziecka? Nie odkładaj szczęścia na potem. Doświadczony coach pomoże Ci poukładać Twoje emocje, pogodzić się z przeszłością i przygotować na nowy związek. Pozwól sobie pomóc.

Zdjęcie: Vika Glitter by Pexels

Zobacz także:

Wyjść z (nie)zaklętego kręgu niszczących relacji

Chcesz być szczęśliwa w związku? Bądź partnerką dla swojego mężczyzny