0

Zmęczenie to rzeczywistość każdego rodzica. Wypróbuj podane niżej pomysły na zabawy dla dzieci. Może dzięki nim, uda Ci się chwilę wytchnąć.

Rodzice często zastanawiają się jak zreorganizować dziecku czas by mieć chwilę odpoczynku. Dzieci to wulkany energii, dlatego warto zaproponować im zabawy, które rozwiną kreatywność, pobudzą fantazję i sprawią ogromną radość. Poznaj 8 dziecięcych zabaw, byś mogła odpocząć.

Naklejki na twarz 

Potrzebujesz zestaw różnych małych naklejek, które można naklejać na skórę. Mogą być ułożone tematycznie, ale nie koniecznie, dziecko lubi oklejać się i obserwować się w lustrze. Drugą opcją jest, byś ty rodzicu, pozwolił wykonać ten eksperyment na swojej twarzy. W tym czasie twoje ręce i nogi oraz kręgosłup będą mogły nieco odprężyć się. 

Masa plastyczna 

W zabawach dla dzieci pozwól dziecku na kreatywność i niech tym razem samo wymyśli zabawę z materiałem plastycznym. Skorzystajcie z gotowych plastelin, modelin lub przygotujcie wcześniej własne ciastoliny, jeśli nie ma pomysłu, zainspiruj. Masz chwilę dla siebie.

Kuferek skarbów dla dzieci

Kuferkiem ze skarbami może być pojemnik, w którym trzymasz materiały np. do rękodzieła. Niezwykle ciekawe są różnego rodzaju ozdobne sznureczki, nitki, kokardy, wstążki, kolorowe papiery, ozdobne pióra, lamówki, taśmy, aplikacje krawieckie, guziki, ścinki tkanin oraz całe mnóstwo innych materiałów tego typu. Zabezpieczcie przedmioty typu igły, druty, agrafki, szpilki, drobne koraliki.

Historyjki obrazkowe 

Podaj dziecku kartki, pisaki i zaproponuj, żeby narysowało wymyślonego bohatera. Dobrym pomysłem byłoby narysowanie do kompletu jakiś czarny charakter. Niech wymyśli historię z udziałem tych dwóch postaci. Może dodać kolejne postacie i wiele wątków, niech narysuje zdarzenia. Na koniec niech opowie całą historię posługując się swoimi ilustracjami.

Zabawy dla dzieci w zlewie 

Ten pomysł zawsze zadziała. Przygotuj stabilny podest przy zlewie. Puść wodę o odpowiedniej temperaturze i strumieniu. Podaj bezpieczny środek do mycia oraz gąbki, myjki, szczotki itp. Zaproponuj mycie klocków (plastikowych), klocki i tak raz na jakiś czas trzeba umyć.

Malowanie w plenerze – dziecko artysta

Jeśli są akurat ciepłe dni wybierzcie się z dzieckiem w plener. Zabierz ze sobą zestaw małego artysty malarza: sztalugi, zestaw farb i pędzli, wodę w butelce, wilgotne chusteczki. Pomóż małemu artyście w przygotowaniu warsztatu i daj mu swobodę twórczą. Dla ciebie zostaje ławeczka, leżak, piknikowy koc i chwila wytchnienia w piękny, pogodny dzień.

Zabawa w piaskownicy

Piaskownica na własnym podwórku lub na placu zabaw jest zawsze atrakcyjna dla maluchów. Jeśli dodatkowo jest dostęp do wody, to zabawy w błocie mogą trwać bez końca. Możesz posiedzieć sobie spokojne w pobliżu, koniecznie miej coś na przebrania dla dziecka.

Audiobook 

Słuchanie ulubionego audiobooka z bajką, odgłosami natury lub piosenkami dziecięcymi potrafi zająć dziecko na jakiś czas. Doskonale wycisza malca i dorosłego.

😊 Daj znać w komentarzu, które sprawdzały się u Was.

Autor: Monika Paczkowska

źródło:

ABC Summer issue 70; Do you need 20 minutes of peace?; July – November 2019
www.abcmag.co.uk

Polecane artykuły: