0

Nierzadko wychowanie dzieci wymaga ogromnej gimnastyki umysłu i zmusza do kreatywności. Nawet najbardziej doświadczonym rodzicom zdarza się jednak, że pomysłów na zajęcie lub zabawy w dzieckiem po prostu brakuje. Gdy nasza pociecha się nudzi, wzrasta prawdopodobieństwo, że poprosi nas o włączenie bajki. A gdy nie mamy mocnego argumentu w postaci pomysłu na rozwianie nudy, prawdopodobieństwo, że ulegniemy i włączymy bajkę, wzrasta wprost proporcjonalnie. Więc w takich momentach warto sięgnąć po inspiracje lub gotowe pomysły na zabawy.

Poniżej znajdziecie 10 pomysłów na zabawy z dzieckiem

Każda z nich nie przekracza budżetu 5 złotych i wykorzystuje głównie to, co znajdziemy w domu.

1. Smocze jaja 

Potrzebne będą: barwniki spożywcze (mogą być naturalne, np. sok z buraka, szpinaku) lub farby, kilka balonów, plastikowa butelka, mała zabawka, np. z Kinder Niespodzianki

Wlej wodę i kilka kropel barwnika spożywczego do butelki. Jeżeli nie masz w domu barwnika spożywczego, zabarw wcześniej wodę farbką plakatową. Włóż do balona małą plastikową zabawkę, napompuj balon do wielkości większego jaja i załóż na szyjkę butelki, tak, by nie uciekło z niego powietrze. Przelej wodę z butelki do balona przechylając ją. Balon ostrożnie zdejmij, zawiąż i włóż do zamrażarki. Po kilku godzinach rozerwij balon i ściągnij z zamrożonego jaja. Zróbcie z dzieckiem kilka takich jaj z różnymi barwnikami, aby można było obserwować, które jajo roztopi się, a zabawka „wykluje” najszybciej.

2. Balonowy tenis

Potrzebne będą: drewniana łyżka, papierowy talerz, balon, taśma klejąca

Przyklej papierowy talerz do drewnianej łyżki tak, aby przypominał rakietę do tenisa. Tak powstałą rakietą odbijamy napompowany balon. Wygrywa ta osoba, która odbije balon najwięcej razy.

3. Poszukiwanie skarbów

Potrzebne będą: balony

Napompuj kilka balonów i ukryj je w różnych miejscach. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie ich jak najszybciej. Jeśli w zabawie bierze udział kilka osób, wygrywa ten, kto znajdzie ich najwięcej.

4. Tor przeszkód

Potrzebne będą: balony

Napompuj okrągły balon. Na podłodze ustaw kilka poduszek lub zabawek w odległości 0,5 metra od siebie. Trzymając balon między kolanami i podskakując, należy pokonać slalomem wszystkie przeszkody. Wygrywa ta osoba, której balon nie spadł na podłogę.

5. Gniotki

Potrzebne będą: lejek, butelka, balon, pisaki permanentne, skrobia ziemniaczana

Wsyp 4 łyżki skrobi ziemniaczanej do butelki. Na szyjkę butelki nałóż napompowany balon. Przesyp skrobię z butelki do balona, ostrożnie ściągnij wypuszczając z niego powietrze i zawiąż. Na koniec pociecha może namalować buzię gniotkowi. Takiego gniotka można gnieść, sprawdzając, jak zmienia mu się „mimika”!

6. Balonowy potwór

Potrzebne będą: balony, pisak permanentny

Napompuj okrągły balon. Każdy uczestnik rysuje tylko jedną część twarzy (np. oko, brew, nos, ucho, wąsy) i podaje balon następnej osobie, która rysuje kolejną część twarzy. Na koniec wyjdzie Wam prawdziwy balonowy potwór!

7. Szumiące balony

Potrzebne będą: balony, kasza jaglana, ryż, drobny makaron, konfetti, groch

Do dwóch balonów wsyp kaszę jaglaną, do kolejnych dwóch ryż, potem drobny makaron, konfetti i groch. Napompuj balony do połowy maksymalnej wielkości i zawiąż. Dziecko musi odnaleźć pary balonów, które przy potrząsaniu szumią identycznie.

8. Tajna wiadomość

Potrzebne będą: balony, pisak permanentny, gumki recepturki

Napompuj balony i zawiąż je za pomocą gumek recepturek. Dziecko musi napisać drobnym pismem lub narysować na nich tajne wiadomości. Mogą to być także życzenia dla solenizanta. Następnie spuść powietrze z balonów. Takie balony można podarować odbiorcy lub solenizantowi. Należy pamiętać, aby zostawić obok balona kartkę z tajemniczym napisem „napompuj mnie”. Dopiero po napompowaniu balona będzie można odczytać tajną wiadomość.

9. Balonowe kleksy

Potrzebne będą: małe balony, miseczki, blok rysunkowy A3, farby (najlepiej sprawdzą się tempery i plakatowe w tubce) lub jogurt naturalny z barwnikami spożywczymi 

Do miseczek wlej osobno farby. Napompuj kilka małych balonów, zawiąż i umieść je w miseczkach z farbami wiązaniem do góry. Takimi „pędzlami” należy malować, stawiając kleksy na kartce. Dziecko może namalować dowolny obraz: może kwitnące drzewo?

10. Balonowe wyzwania

Potrzebne będą: karteczki, długopis, balony

Na małych karteczkach zapisz wyzwania, np. przejdź krabem trzymając na brzuchu balon, przybij wszystkim piątki i inne, dostosowane do wieku Twojej pociechy. Wyzwania umieść w balonach, napompuj je i zawiąż. Wygrywa ta osoba, która wykona wszystkie wyzwania, lecz żeby je wydostać z balona, należy je najpierw przebić!

Wszystkie powyższe zabawy można dowolnie modyfikować do potrzeb i wieku dziecka. Stanowią one jedynie pomysły i inspiracje na spędzenie czasu z dzieckiem  w kreatywny sposób. Teraz dysponujecie 10 mocnymi argumentami na rozwianie nudy, a mnie pozostało już tylko życzyć Wam wspaniałej zabawy z dzieckiem!

Więcej podobnych pomysłów i inspiracji znajdziecie na www.baloniarki.pl

Zdjęcie: Robo Wunderkind on Pexels

Zobacz także:

Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

8 zabaw dla dzieci, podczas których rodzic może chwilę odpocząć