0

Regularne badania kontrolne są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają wczesne wykrycie, a co za tym idzie leczenie chorób lub zapobieganie ich rozwojowi. Niektóre choroby nie dają objawów w początkowym etapie rozwoju. Z tego też powodu bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza lub chociażby samobadanie.

Dlaczego kobiety powinny regularnie się badać?

Warto zaznaczyć, że regularne badania kontrolne pozwalają wcześniej wykryć chorobę, co może zwiększyć szansę na skuteczne leczenie. Bardzo ważna jest w tym aspekcie profilaktyka. Dodatkowo regularna kontrola pozwala na całkowite monitorowanie stanu zdrowia, co z kolei zapewnia nam spokój psychiczny. Wizyty u lekarza często pozwalają na uzyskanie konkretnych informacji na temat zdrowia czy chociażby zdrowego stylu życia, co może pomóc utrzymać dobry stan zdrowia.

Najważniejsze badania kontrolne dla kobiet

Regularne badania kontrolne są bardzo istotne dla zdrowia kobiet. Jak wiadomo, pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób oraz zapobieganie ich rozwojowi. Warto wspomnieć o najważniejszych badaniach.

Istotne jest także regularne badanie piersi. Badania nie musi przeprowadzać lekarz, należy pamiętać także o samobadaniu. Tę czynność powinno wykonywać się regularnie, profilaktycznie – co miesiąc. Należy wspomnieć o mammografii, czyli badaniu radiologicznym piersi, które pozwala na wczesne wykrycie guzków lub jakichkolwiek innych zmian w piersiach. Zaleca się przeprowadzanie tego badania co najmniej raz na dwa lata, szczególnie u kobiet powyżej 50. roku życia.

Warto pamiętać także o badaniach ginekologicznych, które pozwalają na wykrycie chorób narządów płciowych. Należy wykonać takie badanie przynajmniej raz na rok. Ważne jest także badanie cytologiczne, które polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy i zbadaniu ich pod mikroskopem, czego celem jest wykrycie zmian nowotworowych. To badanie zaleca się wykonywać raz na trzy lata u kobiet powyżej 21. roku życia.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest badanie krwi, które pozwala na wykrycie różnorodnych chorób jak cukrzyca, anemia czy choroby wątroby.

O czym warto pamiętać?

Kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi oraz regularnie umawiać się na wizyty, a także wykonywać wyżej opisane badania. Należy pamiętać, że dbanie o higienę intymną, unikanie palenia papierosów oraz utrzymywanie zdrowej diety i stylu życia, może się znacznie przyczynić do poprawy stanu zdrowia i zapobiegnięciu chorobom.

Wszyscy powinni się badać, niektórzy tego nie robią, bo czują się świetnie. Jednak pamiętajmy, że gdy widzimy lub odczuwamy jakiekolwiek objawy, często oznacza to, że choroba jest już mocno rozwinięta i może być już za późno. Pamiętajmy – zapobiegajmy, a nie leczmy.

Zdjęcie: Markus Frieauff on Unsplash

Zobacz także:

Odżywiaj się, a nie tylko jedz!

Profilaktyka raka piersi