0

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Obecnie suplementy są popularne na ogromną skalę. Są one wszędzie promowane, lecz niestety większość z nich jest tylko naciąganiem ludzi na pieniądze i sztuczne wmawianie „weź mnie, będziesz zdrowszy”. Firmy farmaceutyczne wymyślają coraz nowsze leki oraz łączą je w taki sposób, aby działały kompleksowo. A tak naprawdę wystarczy suplementować kilka witamin, być zdrowszym i zwalczyć niedobory.

Co suplementować?  

Wielu ludzi mówi, że wszystkie witaminy powinno się suplementować. Jednak jest to błąd. Jedyne potrzebujemy iść na badania krwi, z którym będziemy wiedzieć, czego mamy niedobory. Wystarczy zapisać się do lekarza w przychodni, a on wypisze nam skierowanie na podstawowe badanie. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie składniki i minerały do naszych potrzeb.

Dieta

Wszelkie środki w tabletkach mają za zadanie dostarczyć duże dawki witamin i minerałów, jeśli są ich duże niedobory. Większość witamin jesteśmy w stanie dostarczyć z dietą. Jednak najpierw musimy wiedzieć, jakie witaminy mają dane produkty. Na przykład:

  • Witamina A – oleje, wątroba, masło, mleko i jego przetwory oraz żółtko.
  • Witamina B – mięso, kasze, nasiona roślin strączkowych.
  • Witamina C – w warzywach i owocach. Najbogatsze źródła – natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, owoce jagodowe i cytrusowe.
  • Witamina D – ryby morskie, oleje rybne, produkty mleczne i mięso.
  • Witamina E – oleje, oliwa z oliwek, oliwki, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, dyni, sezamu, avocado, rośliny strączkowe, kiełki pszenicy.
  • Witamina K – zielone warzywa (kapusta włoska, boćwina, szpinak, brokuły, brukselka, sałata, natka pietruszki), oleje roślinne i orzechy.  

Kiedy już wiemy, której witaminy mamy niedobór, możemy zmienić dietę, wiedząc, których witamin jest najwięcej w jakim produkcie. Po np. 3-miesięcznej diecie obfitującej w witaminy, jakich potrzebujemy, możemy ponownie zrobić badania, aby sprawdzić, czy nasze niedobory zostały zażegnane.

Niedobory

  • Witamina B – problemy z koncentracją ciągłe zmęczone i senność.
  • Witamina C – skutkuje spadkiem odporności, obniżeniem apetytu, ciągłym zmęczeniem, sennością oraz pogorszeniem nastroju.         
  • Magnez – skurcze, drgawki, kłopoty ze snem.
  • Potas – bóle i skurcze mięśni.   

To tylko niektóre z objawów niedoboru witamin i mikroelementów. Ogólnie niedobory mają ogromny wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Więc badajmy się i róbmy raz w roku badania krwi. Nie chodzi tu tylko o niedobory, lecz o wiele innych chorób. Niech każdy raz w roku odda krew do badania. Jest to darmowe, o ile pobierzemy skierowania w ośrodku zdrowa, do którego jesteśmy przypisani. Pozwoli to wykryć wczesne stadia chorób oraz unormować gospodarkę hormonalną i witaminową.

Zdjęcie: Madara on Unsplash

Zobacz także:

Odżywiaj się, a nie tylko jedz!

Witaminy – ich potęga w okresie jesienno-zimowym