0

Jeśli przyszedł czas, że postanowiłaś poszukać pomocy u specjalisty, ale zastanawiasz się, do kogo najpierw się udać, to dobrze trafiłaś. W tym artykule wyjaśnię różnicę między psychologiem a psychiatrą.

Psycholog czy psychiatra?

Psycholog udziela wsparcia psychologicznego i prowadzi konsultacje.

 Jeśli ukończył specjalne szkolenie, może przeprowadzać także interwencje kryzysowe, diagnostykę neuropsychologiczną, poradnictwo seksualne. Warto do niego iść, gdy nie wiemy dokładnie, z czym mamy do czynienia, ale czujemy dyskomfort i pogorszenie warunków codziennego życia lub doświadczamy problemów w relacjach społecznych.

Psychiatra jest lekarzem zajmującym się badaniem, diagnostyką i leczeniem zaburzeń oraz chorób o podłożu psychicznym, za pomocą farmakoterapii. Wystawia zwolnienia z pracy oraz kieruje na oddział psychiatryczny.

Do kogo mam się najpierw zgłosić?

Do psychologa warto zgłaszać się z bieżącymi problemami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Są to problemy dnia codziennego – trudna sytuacja w pracy czy w małżeństwie, apatia, zniechęcenie, strata. Do psychologa warto zgłosić się również wtedy, gdy nie jesteśmy do końca pewni, jaki specjalista nam pomoże.

Psychiatra pomoże nam, jeśli pojawi się choćby jeden z wymienionych objawów:

  • utrata kontaktu z rzeczywistością;
  • myśli samobójcze;
  • okaleczanie się;
  • chęć zrobienia krzywdy komuś innemu (także agresja), nasilona apatia – m.in. niewychodzenie z domu, niewstawanie z łóżka, odmawianie jedzenia.

Do psychiatry może także skierować psycholog lub psychoterapeuta, jeśli uznają, że leki mogą poprawić stan chorego, ułatwić mu funkcjonowanie i uporanie się z problemami.

Osobiście byłam u obu specjalistów.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Rozmowa z psychologiem polega na opisaniu swoich problemów, odczuć i przemyśleń. Psycholog po wysłuchaniu zadaje pytania nakierowujące nas na przyczynę problemu, jak również może go nam wyjaśnić. Podpowie o możliwościach terapii, ale również sam je często prowadzi. U psychologa można się wypłakać i wyrzucić z siebie wszelkie bolączki.

Żeby się do niego dostać na NFZ, potrzebujemy skierowanie. Jednak udając się do poradni bez skierowania, często to psycholog prowadzi z nami rozmowę wstępną, po której udajemy się albo na terapię, albo do psychiatry.

Do tego drugiego specjalisty możemy dostać się bez skierowania, ale tylko wtedy, kiedy odczuwamy fizyczne skutki naszych problemów. Są nimi np. długotrwały smutek, problemy ze snem lub objawy lękowo-nerwicowe. Tak jak już wcześniej wspominałam, psychiatra może nam wypisać zwolnienie, przepisać leki lub skierować na terapię.

 Z doświadczenia wiem, że nie każdy specjalista może nam przypaść do gustu i nic się nie stanie, jeśli po jednej rozmowie uznamy, że ten akurat lekarz nam nie pomógł lub poczuliśmy się przez niego zlekceważeni w jakiś sposób. Oni też są ludźmi i w różny sposób mogą reagować na nasze problemy.

Mój poprzedni psychiatra nie skupił się zbytnio na moich problemach i przepisał mi za dużą ilość leków. Kiedy przepisałam się do innego, poczułam różnicę i w rozmowie, i w farmakoterapii, więc nie ma co się zrażać i warto próbować, jeśli nie czujemy się odpowiednio zaopiekowani. To samo tyczy się psychiatrów. Tak jak my jesteśmy różni i różnie reagujemy na problemy, tak też jest ze specjalistami.

Jednak mogę zapewnić, że na pewno otrzymasz fachową opiekę i nie ma się czego wstydzić, bo Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze.

Zdjęcie: Annie Spratt on Unsplash

Zobacz także:

DDA i DDD, nerwica, depresja. Czym są, jak się objawiają i gdzie szukać pomocy?