0

Czasem ludzie nie umieją poradzić sobie z problemami i potrzebują się wygadać, przepracować z kimś jakiś temat oraz poszukać wsparcia w innej osobie. Jednak niektóre tematy wymagają rozmowy nie tylko z kimś bliskim. Czasem, gdy musimy porozmawiać o czymś wstydliwym dla nas, lepiej jest to zrobić z kimś obcym. I tu rozwiązaniem może być pomoc psychologa.

Problemy dorosłego

Dorośli mają wiele problemów czy to w pracy, czy w miłości, czy w kontaktach z innymi. Nieumiejętność kontrolowania emocji, wyrażania siebie czy poczucie braku porozumienia z innymi. To są powszechne problemy, na które większość ludzi myśli „a jakoś to będzie”. Lecz niestety jest to błędne. Czasem ciężko poradzić sobie z jakimś problemem czy przepracować go samemu. Człowiek ma tendencje do zamykania się z problemem i nie lubi odsłaniać swoich słabych stron. Wtedy myśli, że ludzie go wyśmieją, odrzucą i nie będą traktować poważnie.

Problemy dziecka

Może się wydawać, że dziecko nie ma na głowie tyle, ile dorosły. Nie musi pracować, opłacać rachunków czy wyżywić rodziny. Jednak szkoła, rówieśnicy oraz ciągłe zagubienie młodego człowieka również może przytłoczyć i doprowadzić do problemów z charakterem, brakiem pewności siebie czy nawet depresją. Od dziecka oczekuje się, żeby było jak najlepsze, najlepiej się uczyło i spełniało wszystkie pokładane w nim nadzieje. Presja otoczenia może przytłoczyć każdego, a w szczególności osobę w młodym wieku. Brak akceptacji przez kolegów w szkole, zbyt wymagający nauczyciele, którzy z kolei mogą przelewać swoje frustracje na uczniów. Wszytko to może prowadzić do zamknięcia się w sobie i wycofania ze świata w obawie, że zostaniemy skrytykowani. Warto wybrać się z dzieckiem do psychologa, gdy widzimy, że stało się inne, nieobecne i zmartwione. Być może przed nami nie chce się otworzyć i opowiedzieć o swoich problemach.

Pomoc psychologa jest niedoceniana w dzisiejszym społeczeństwie. Ludzie, którzy do niego chodzą, często się tym nie chwalą, ponieważ sądzą, że są gorsi, słabsi od innych. To nie prawda. Praca nad sobą i nad swoimi problemami to wielka odwaga, która wymaga podziwu. Chęć zmiany w życiu oraz wyjście z dołka to zawsze dobry sygnał do tego, że kiedyś będzie lepiej. Nie wstydźmy się, gdy mamy jakiś problem. Po prostu o nim rozmawiajmy, a nie zamykajmy go w sobie.

Zdjęcie: Олег Безруков z Pixabay

Zobacz także:

Psycholog czy psychiatra?