0

Pokochanie siebie jest często najtrudniejszą rzeczą, z którą przychodzi nam się mierzyć. Nierzadko łączone jest z egoizmem w tej gorszej wersji. Jednak warto sobie uświadomić, że samoakceptacja to jeden z elementów, który wpływa na pewność siebie. A z kolei silna pewność siebie to jeden ze składników napędowych, który daje siłę i energię do działania i spełniania swoich celów osobistych i zawodowych.

Jak bardzo pewne siebie są Polki?

Według badań przeprowadzonych w 2021 roku przez Neurohm, ponad połowa kobiet (56%) stwierdziła, że ma negatywne myślenie o sobie. Jednak tylko 26% z nich ma o tym głębokie przekonanie.

Co ciekawe, na większą pewność siebie kobiet wpływa ich wiek, a co za tym idzie doświadczenie, które przez ten czas zdobyły.

Z kolei Badanie pewności siebie Polaków pokazało, z jakimi cechami najczęściej kojarzy się pewność siebie. Są to odwaga (37,6%), spokój (20%), poczucie własnej wartości (16,1%), samoakceptacja (14,5%) oraz asertywność. To potwierdza, że osoby, które nie boją się podejmować ryzyka i nowych wyzwań w naszych oczach mają wysoką pewność siebie. Także interesujący jest fakt, że kobiety znacznie pewniej się czują w towarzystwie, którego nie znają. Być może dlatego, że kierują się intuicją i zaufaniem do siebie.

Po co pracować nad pewnością siebie?

Badania pokazują, że pewność siebie niewątpliwie jest słabsza u kobiet niż u mężczyzn. Być może jest to związane z sytuacją pań na przestrzeni wieków. Często tłamszone i niejako zmuszane do pozostania w domach, a nie rozwijaniu się. Na szczęście wiele się zmieniło i świadomość kobiet o swoich potrzebach wzrasta.

Często patrząc na osoby, które odniosły sukces i które podejmują zadania, które dla nas wydają się nie do wykonania, czy pokonują przeszkody, które pojawiają się na drodze, to w naszej głowie pojawia się myśl, że on/ona jest bardzo pewna siebie. To może powodować swego rodzaju zazdrość, że oni potrafią, a ja nie. I to jest najczęstszy błąd. Możemy wypracować i wzmocnić swoją pewność siebie m.in. przez pokochanie siebie czy wiarę w swoje możliwości.

Warto zauważyć, że na pewność siebie składa się wiele mniejszych cech, które w rezultacie pozwalają nam nieustannie wzrastać i pracować nad sobą. Pracować nad tym, co potrzebuje wzmocnienia lub odbudowania. Nie jest to łatwa praca, ale w przyszłości daje wymierne korzyści. Pokochanie siebie, swoich słabości i mocnych stron i zamienienie ich w atuty sprawi, że zaczniemy chodzić wyprostowane z podniesioną głową, wierzące w swoje umiejętności i wiedzę. A wtedy będziemy w stanie przenosić góry oraz każdy cel będzie do osiągnięcia.

Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć, to zapraszamy na warsztaty, które odbęda się już 29.02.2024 r. w godz. 17.00-19.00 w Miejskiej Publicznej Bibliotece w Chrzanowie.

UWAGA!
Warsztaty są płatne – 35 zł/osoba oraz obowiązują ZAPISY Zapraszamy!

Bibliografia:

  1. Pewność siebie kobiet i mężczyzn [badanie], Infor, 25.10.2021, https://kadry.infor.pl/kadry/hrm/komunikacja/5348532,Pewnosc-siebie-kobiet-i-mezczyzn.html [Dostęp dnia: 19.02.2024].
  2. Jak Polki i Polacy postrzegają pewność siebie?, Sukces pisany szminką, https://sukcespisanyszminka.pl/pewnosc-siebie-najnowsze-dane/ [Dostęp dnia: 19.02.2024].

Zdjęcie: Edward Howell on Unsplash


Akcja informacyjna jest realizowana w ramach projektu „Szkoła Aktywnego Sektora. Program rozwoju organizacji i budowania sieci współpracy”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.