0

Otoczenie, stereotypy, postrzeganie siebie często wpływa na nasze zachowanie. Obarczamy się coraz większą liczbą obowiązków i zadań. Żyjemy na wysokich obrotach, co przypłacamy zdrowiem. Jak dbać o siebie, by zachować zdrowy balans w każdej dziedzinie życia?

Samotne matki a oczekiwania

Mimo zmian, które zachodzą w społeczeństwie, wobec samotnych matek nadal są wysokie wymagania. Oczekuje się, że będzie sobie radzić w każdej dziedzinie – bycia matką, córką, pracownicą, przyjaciółką na równie wysokim poziomie. Ale jednocześnie wszyscy wiedzą, że jest to nierealne. Na początku może i to działać, ale energia, która jest wkładana bardzo szybko się wyczerpuje. Jeśli nie ma zrozumienia i pomocy z zewnątrz, to kobieta traci poczucie stabilności, a to może prowadzić do osłabienia psychicznego i fizycznego.

Co wpływa na równowagę psychiczną?

Każdy z nas jest inny i na każdego inaczej działają elemetny pozwalające zachować balans. Jedni będą potrzebowali większego i częstszego kontaktu z innymi, a drudzy preferują ciągłe rozwijanie się. Najważniejsze, aby wiedzieć i zrozumieć siebie. To pozwoli wychwycić pierwsze objawy świadczące o konieczności zadbania o daną dziedzinę lub prośby o pomoc.

Chociaż można wymienić wiele składowych, które pomagają zachować równowagę psychiczną, to skupimy się na czterech.

  1. Kontakt z innymi – samotne matki często mierzą się z izolacją społeczną. Jest ono związane ze stopniowym unikaniem spotkań przez znajomych, a także przez rodzinę. Samotna matka również może sama się izolować. Warto znaleźć grupę osób, w której poczujemy się akceptowani, a przede wszystkim znajdziemy wsparcie. Kontakt z innymi jest podstawą budowania równowagi, ponieważ jesteśmy gatunkiem stadnym i na dłuższą metą życie w izolacji przytłoczy nas.
  2. Rozwój zawodowy i osobisty – chociaż dla niektórych może się to gryźć, to jednak możliwość rozwijania się jest bardzo ważna w kontekście równowagi psychicznej. Jest to dla nich sposób na „nie zostawanie w tyle” ze zmieniającymi się trendami oraz poznawanie się i swoich potrzeb.
  3. Praca zarobkowa – daje nie tylko stabilizację finansową, ale pozwala obniżyć poziom stresu, który się pojawia wraz z martwieniem się o pieniądze. Ponadto możliwość realizowania się zawodowo podnosi poczucie własnej wartości i sprawczości. Pozwala także na chwilowe „uwolnienie się” od myśli towarzyszącym macierzyństwu.
  4. Wsparcie psychologiczne – nie musi tu chodzić o pomoc specjalistów, ale wsparciem jest możliwość rozmowy z przyjaciółmi czy najbliższymi, którzy wysłuchają, podpowiedzą i pomogą. Jest to często niedostrzegane wsparcie.

Gdzie może szukać wsparcia samotna mama, gdy czuje, że mimo wszystko potrzebuje wsparcia?

Kobieta wychowująca dziecko powinna wiedzieć, jak dbać o siebie i gdzie szukać pomocy. Nie musi to być konieczność korzystania z fachowego wsparcia w danym momencie, ale nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i czy wydarzenia nie zachwieją naszym poczuciem równowagi.

Mając przy sobie rodzine i przyjaciół jest o wiele łatwiej pokonywać trudności. Jednak jeśli odczuwamy ten brak, to wsparcie psychiczne można znaleźć:

  • u psychologa, psychoterapeuty – nie jest żadną słabością skorzystanie z profesjonalnego wsparcia, które oferują psycholgowie. Są to osoby postronne, więc inaczej widzą nasze kłopoty i pomogą zrozumieć nasze schematy oraz wypracować sposoby na zbalansowanie.
  • w fundacjach, stowarzyszeniach – przy tego typu organizacjach działają specjaliści z różnych dziedzin, u których możemy skorzystać z porady. Często pierwsze rozmowy są bezpłatne, co pozwala na sprawdzenie, czy jest to coś, co nam rzeczywiście pomoże.
  • pisząc pamiętnik – chociaż jest to niedoceniana forma samowsparcia, to zapisywanie swoich obaw, odczuć i lęków, pomoże spojrzeć na nie z innej perspektywy oraz „wyrzucić” je z siebie. Dzięki temu nasz umysł przestaje być tak bardzo obciążony.
  • na terapiach indywidualnych i grupowych – samotne matki, które potrzebują wsparcia psychicznego mogą także korzystać z terapii. Pomoże to im nie tylko zrozumieć siebie, ale także poznać nowe osoby, co jednocześnie wesprze ich z pozbyciu się poczucia izolacji.
  • na szkoleniach, webinarach, kursach – jeśli wsparcie psychiczne wiąże się z kwestią finansową, to warto korzystać z dostęnych szkoleń i webinarów online. Dzięki temu wzrośnie poczucie własnej wartości, nie będzie obawy, że nie jestesmy na bieżąco z aktualnościami w branży, a także łatwiej nam będzie znaleźć pracę. Warto się zorientować, czy organizacje społeczne – fundacje i stowarzyszenia – działające w okolicy, nie prowadzą tego typu spotkań, które najczęściej są darmowe dla uczestniczek.

Kompleksowe dbanie o siebie

Jak widać, w zachowaniu balansu pomaga wiele elementów. Ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc i korzystać z bezpłatnych form wsparcia. Pomoże to nie tylko w zachowaniu równowagi psychicznej matek, ale wpłynie na ich relacje z dziećmi. Warto także planować dzień tak, by zawsze znaleźć chwilę czasu dla siebie. Bo zadbana i szczęśliwa mama, szczęśliwe i zadbane dziecko.

Zdjęcie: Dan Meyers on Unsplash

Zobacz także:

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak patrzysz na życie?

O wizji macierzyństwa – nieidealnej i nieperfekcyjnej


Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #ROP Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego

Regranting Organizacji Poradniczych