0

„Do starego szamana przybył mężczyzna, który rzekł:
– Pomóż mi, pragnę szczęśliwego życia, chcę czynić dobrze, lecz zawsze czynię zło. Co mam zrobić? Pomóż mi, proszę.
Szaman milczał przez dłuższą chwilę, po czym przemówił:
– W każdym z nas mieszkają dwa wilki, jeden biały i jeden czarny. Biały symbolizuje dobro i wszystko, co się z nim wiąże, natomiast czarny to zło i zniszczenie. Wilki te wciąż ze sobą walczą.
– To co mam zrobić, aby zwyciężył ten dobry? – zapytał wędrowiec.
– Pamiętaj: zwycięża ten wilk, który jest silniejszy, a silniejszy jest ten, którego karmisz”.

Pomyśl, że w Twojej głowie też mieszkają takie dwa wilki, zadaniem jednego jest sprawiać, abyś miała szczęśliwe i bogate życie, natomiast drugi pragnie wszystko niweczyć. Te wilki to nic innego jak przekonania, jakimi się w życiu kierujesz. 

Czym w ogóle są przekonania? 

Przekonania to często nieuzasadnione, nierzeczywiste wyobrażenia kogoś na jakiś temat, które traktuje się jako fakty. Takie sposoby myślenia o różnych obszarach życia, tj. praca, pieniądze, pełnione role czy Ty sama, najczęściej pochodzą od naszych rodziców czy osób, które odgrywały ważną rolę w Twoim życiu. W nieświadomy sposób determinują podejmowane i niepodejmowane decyzje oraz działania. Mogą one być wspierające, czyli takie, co pomagają się rozwijać, budować wiarę w siły, podejmować działania i doświadczać, np. „skoro innym się udało, to Tobie też się uda”, „kto nie próbuje, ten nie ma”, „zasługujesz na wszystko, co najlepsze”. Lecz pojawiają się i takie, które blokują działania, np. „innym się nie udało, Tobie też się nie uda”, „inni próbowali i nic nie osiągnęli, stracili tylko czas i pieniądze”, „nie jesteś w stanie tego zrobić”, „bogate życie to nie nasze życie, tacy jak my nigdy nie osiągną wiele”.  

I to są właśnie owe wilki, a ich pokarmem są myśli, jakie serwujesz sobie każdego dnia. „Biały wilk” karmi się pozytywnym i pełnym wiary wewnętrznym komunikatem, natomiast „czarny wilk” uwielbia nieuzasadniony pesymizm oraz te przekonania, które tak naprawdę są fake’ami zagnieżdżonymi w naszym umyśle niczym chwasty.

 W jaki sposób można nauczyć się „karmić białego wilka”:

  1. Dostrzec, że istnieje za równo jeden, jak i drugi oraz je zaakceptować. Każdy z nich jest częścią Ciebie. 
  2. Zacznij się wsłuchiwać w siebie, aby ich rozróżnić. Możesz to zrobić poprzez praktykę medytacji, relaksacji czy mindfullness. Ważne jest skupienie się przez moment na swoich myślach i bycie bardziej ich świadomą.
  3. Zacznij świadomie karmić „białego wilka” poprzez pozytywne myśli i nastawienie, skupianie się na faktach, a nie na blokujących przekonaniach, bycie dobrą i życzliwą dla samej siebie.

Wilki są zwierzętami i każdy z nich pragnie dominować, lecz w tym wypadku jedyną władzę masz Ty. To Ty jesteś ich właścicielem i to Ty bierzesz za nie odpowiedzialność, to od Ciebie zależy, który z nich będzie miał większy wpływ na Twoje życie. 

Już teraz zadaj sobie pytanie: Którego wilka od dziś zaczniesz karmić i jak?

Zdjęcie: Marc-Olivier Jodoin on Unsplash

Zobacz także:

Dziennik wdzięczności – co mam zrobić, jeśli już nie mogę?

Sukcesy ukryte w przeszłości