0

Kryzys na ogół kojarzy się nam z nieprzyjemnym i trudnym doświadczeniem, które sprawia, że zostajemy wybici z naszej strefy komfortu. I tak jest. Sytuacje kryzysowe w swojej definicji określane są jako wydarzenia, które pojawiają się nagle i wytracają nas z naturalnego rytmu. 

I na tym etapie trudno jest uwierzyć, że kryzys może wnieść coś dobrego do naszego życia. Lecz kiedy minie ten pierwszy etap, a na horyzoncie zacznie się pojawiać światło, wraz z nim pojawia się nadzieja i wiara, że owo doświadczenie, pomimo trudności, przynosi i korzyść.

Szczególnie teraz w okresie pandemii, kiedy kryzysy pojawiają się na porządku dziennym i dotykają wielu obszarów życia, warto poszukać innego punktu widzenia.

Wszystko w życiu ma swoje plusy i minusy, nasuwa się więc pytanie: Co dobrego jest w kryzysie?

Odpowiem:

 1. Kryzys zmusza nas do zmiany. Z czym, jak się okazuje, większość ludzi ma duży problem. Ale zmiany nie zawsze są złe – gdyby tak było, do dziś dnia siedzielibyśmy w jaskiniach. Specjalnie użyłam czasownika „zmusza”, bo to właśnie kryzysy narzucają zdobywanie nowych kompetencji, umiejętności, podjęcia trudnych decyzji (z podjęciem których często się ociągało), a przede wszystkim zmuszają do działania.
 2. Zakończone kryzysy budują pewność siebie i wiarę we własne siły oraz możliwości. Przypomnij sobie jakie trudności pokonałaś ostatnio. Dałaś radę – a gdyby ktoś Ci powiedział rok wcześniej, czemu sprostasz, prawdopodobnie wyśmiałabyś tę osobę, prawda?
 3. Aby stawić czoła kryzysowi, uruchamiasz pokłady niewykorzystywanego potencjału. W końcu kryzys raczej sam nie mija, zawsze trzeba w jakiś sposób stanąć mu naprzeciw.
 4. To właśnie w trudnych chwilach okazuje się na kogo w życiu tak naprawdę możemy liczyć. W końcu skądś wzięło się stare powiedzenie, że „przyjaciół poznaje się w biedzie”.
 5. Kryzys nieraz daje szansę i przestrzeń do weryfikacji ważnych obszarów życia, np. wartości, zasobów, marzeń, celów, możliwości. Pojawienie się sytuacji, która mocno odbija się na naszym życiu, potrafi sprawić, iż całkowicie zmienia ono swój sens.

 

Co można zrobić, aby ujrzeć szansę w kryzysie i ją wykorzystać

 1. Uporanie się z kryzysem, poprzez skupienie się tylko na rzeczach najważniejszych oraz zaopiekowanie się sobą, aby zyskać energię potrzebną do działania.
 2. Odpowiedzenie sobie na ważne pytania:
 • Gdyby ta sytuacja miała być z korzyścią dla mnie, to co to może być za korzyść? 
 • Jak mogę wykorzystać to, co właśnie ma miejsce?
 • Jeżeli los poprzez to wydarzenie daje mi szansę na coś dobrego, to na co?
 • Jakie korzyści dla mnie chowają się za tym wydarzeniem?

Często najbardziej kluczowe działania i decyzje przychodzą nam do głowy, kiedy zmienimy perspektywę. Czasem wystarczy zmienić punkt widzenia, aby dostrzec szanse i możliwości jakie, nieraz w dość pokrętny sposób, daje nam los.

Przypomnij sobie, ile razy Tobie zdarzyło się doświadczyć czegoś dobrego, a co było następstwem kryzysu. Kryzys jak wszystko ma swoje dobre i złe oblicze, warto dostrzec zarówno jedno, jak i drugie.

Zdjęcie: Anthony Tran on Unsplash

Zobacz także:

Jak pokonać kryzys