0

Często się zastanawiamy, jakie są cechy osób pewnych siebie, a których my u siebie nie zauważamy. Travis Bradberry z portalu Enterpreneur przedstawił kilka elementów, które są charakterystyczne dla osób, które w naszych oczach są pewne siebie.

10 cech osób pewnych siebie

Mówią pewnym głosem

  • Wyrażają swoje opinie i poglądy w sposób pewny. Rzadko używają zwrotów: hmm, myślę, że; wydaje mi się. Jasne komunikowanie sprawia, że osoba słuchająca wie lub odnosi wrażenie, że rozmawia z osobą kompetentną.

Świętują małe zwycięstwa

  • Stawianie sobie codziennych małych wyzwań i co ważniejsze osiągnie ich, powoduje, że wzrasta poczucie skuteczności. To przekłada się na większą pewność siebie w przypadku pojawienia się większego wyzwania.

Ćwiczą

  • Wbrew pozorom ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko utrzymać zdrowie ciała, ale wpływają na poczucie pewności siebie. Ćwiczenia powodują wzrost endorfin, pozwalają pokonywać swoje ograniczenia (małe sukcesy), podnoszą świadomość atrakcyjności ciała oraz wspomagają utrzymanie wyprostowanej sylwetki.

Nie szukają uwagi

  • Osoby, które są pewne siebie nigdy nie zabiegają o bycie w centrum. Jeśli są chwalone za osiągnięcia, to często wskazują na inne osoby, które były zaangażowane w zadania, które pomogły mu dojść do celu.

Nie osądzają

  • Brak porównywania się do innych, próbowania zadowolenia wszystkich czy poniżania innych jest cechą ludzi pewnych siebie. Mają oni świadomość, że każdy jest inny i każdy ma coś co może zaoferować i pokazać innym.

Radość czerpią z wnętrza

  • Samoakceptacja tego, kim jesteśmy znacznie wpływa na nasze działania. To sprawia, że osoby pewne siebie czerpią radość ze swoich osiągnięć, a nie z opinii innych na temat ich sukcesów.

Więcej słuchają niż mówią

  • Osoby pewne siebie nie czują potrzeby udowadniania swojej wartości, dlatego znacznie częściej są aktywnymi słuchaczami niż osoby, ukrywające swoją niepewność. Ponadto słuchanie sprawia, że mamy okazję nauczyć się czegoś od innych, co wspiera rozwój.

Podejmują ryzyko

  • Podejmując nowe zadania, osoby odznaczające się pewnością siebie, widzą szanse które mogą pomóc w osiągnięciu celu. Ponadto wiedzą, że jeśli nie zaryzykują, to nie będą wiedziały, czy im się uda.

Nie boją się popełniać błędów, mylić się

  • W myśl zasady „nie myli się ten, kto nic nie robi” osoby pewne siebie wyrażają swoje opinie, aby je skonfrontować z innymi poglądami. To pozwala im zobaczyć, czy są one dobre, czy powinny być zmodyfikowane, a także pokazuje, że pewność siebie nie jest nieomylnością.

Cieszą się z sukcesów innych

  • Osoby pewne siebie nie potrzebują umniejszać znaczenia innych w działaniu, by wzmocnić swoją pozycję. Przeciwnie – pokazują i chwalą innych za ich wkład z zadania.

Zapewne część powyższych cech każdy zobaczy u siebie, a część nie. Istotne jest, że nie są to elementy, z którymi trzeba się urodzić. Można je w sobie wypracować. Zapewne nie będzie to łatwy proces, ale warto włożyć wysiłek, bo mocna pewność siebie w znaczy, pozytywny sposób zmieni nasze życie.

Zdjęcie: Gerd Altmann z Pixabay

Źródło:

Bradberry, T., 10 things truly confident people do differently, Entrepreneur, 23.11.2016, [online] https://www.businessinsider.com/10-things-truly-confident-people-do-differently-2016-11?IR=T [Dostęp dnia: 27.02.2024].


Akcja informacyjna jest realizowana w ramach projektu „Szkoła Aktywnego Sektora. Program rozwoju organizacji i budowania sieci współpracy”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.