0

Powiedział mi kiedyś mój tata i miał, jak się zdaje, rację, że największym wynalazcą wszechświata był ten, co wynalazł wakacje

Ludwik Jerzy Kern

Wakacje – czas odpoczynku i zabawy. Nasza własna prywatna przestrzeń czasowa, przeznaczona jedynie na odpoczynek. Tak jak i do wszystkiego w życiu, również i do wakacji mamy swoje własne oczekiwania i – jak to zwykle bywa w życiu każdego dorosłego człowieka – staramy się je skrupulatnie zaplanować. Od wyboru miejsca i odpowiedniego czasu na wyjazd, po transport i bagaż. Sprawa wydaje się być prosta, kiedy jesteśmy singielkami. Natomiast kiedy do naszego wakacyjnego obrazka dochodzi jeszcze trójka dzeci, nasz partner i pies – to sprawa może nieco się skomplikować. Co zrobić, aby wspólne rodzinne wakacje były spełnieniem marzeń, a nie koszmarem? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Rodzinne wakacje w naszych umysłach

Nadchodzi czas błogich, ciepłych i romantycznych wieczorów przy barwach zachodzącego słońca, czas rześkich poranków i palących słońcem popołudni. Wakacje to termin, który każda z nas zna już od dzieciństwa. Co ciekawe, nasze wspomnienia ulokowane w pamięci długotrwałej, mają z tym terminem związane pewne połączenia skojarzeniowe.

Czy którakolwiek złapała się kiedyś na tym, że idąc do pracy, zapach świeżo skoszonej trawy na osiedlowym parku, przypomniał wakacje u babci na wsi? Nagle nasz umysł zaprowadził nas do innego miejsca i czasu, w którym jako kilkuletnie dziewczynki wylegiwałyśmy się na świeżo skoszonych snopkach. Czy którakolwiek z Was złapała się na tym, iż będąc na basenie, zapach wody przypomniał czas wakacji spędzonych nad morzem czy jeziorem z rodziną? Otóż, drogie czytelniczki, nasze umysły rejestrują pozytywne wspomnienia i pozwalają nam do nich wracać w najmniej oczekiwanym momencie, przywracając poczucie błogości. Rodzinne wakacje z dzieciństwa są właśnie jednym z takich wspomnień. Wasze dzieci będą je pamiętać i wspominać przez całe swoje dorosłe życie – właśnie podążając drogą do pracy, jadąc autobusem czy pływając na basenie.

Dlatego nie bagatelizuj tego czasu i postaraj się go dobrze zaplanować. Spraw, aby Twoje dzieci mogły spędzić niezapomniany czas oraz abyście Ty i Twój partner mogli również przeznaczyć go trochę dla siebie.

Dobry plan to podstawa!

Nie od wczoraj wiadomo, że dobra organizacja może zaoszczędzić bólu głowy oraz nieprzyjemnych migren. Przecież nie o to chodzi w idei wakacji, abyś była zestresowana i zdenerwowana. Zaplanuj rodzinne wakacje od podstaw! Bądź kapitanem na tym statku!

Wspólnie z rodziną podejmijcie decyzje już znacznie wcześniej, gdzie chcecie jechać i na jak długo. Uwzględnienie opinii dzieci w tym temacie, też jest dobry pomysłem. Niech się wypowiedzą, czy  w tym roku chcą jechać w góry, nad morze, czy nad jezioro.

Kiedy już decyzja co do miejsca będzie podjęta, wspólnie z partnerem ustalcie najbardziej odpowiedni termin. Nie rób wszystkiego sama! Uwzględnij swojego partnera w procesie planowania. Pamiętaj, że każdy mężczyzna lubi czuć się potrzebny swojej kobiecie. Niczym rycerz w lśniącej zbroi, poczuje się niezwykle męsko, gdy będzie mógł pomóc Ci z najmniejszym drobiazgiem. Znacznie wcześniej ustal, co zostanie spakowane, żeby zaoszczędzić sobie nieprzyjemnej bieganiny, niczym w filmie Kevin sam w domu, przed wyjazdem na lotnisko!

Nie chcesz tego. Rano chcesz mieć przecież spakowane torby i czas na wypicie kawy, prawda?

Wakacyjna przestrzeń dla dzieci

W wyborze swoich idealnych rodzinnych wakacji uwzględnij takie miejsce, które jest przyjazne pobytom rodzinnym. Czy w hotelu, czy ośrodku jest plac zabaw dla dzieci? Czy są organizowane tematyczne zajęcia z instruktorem? Dlaczego to ważne?

Weź pod uwagę, że rodzinne wakacje to też Twój czas. Ty również powinnaś odpocząć.

Mając spokój ducha o bezpieczeństwo i dobrą zabawę dzieci przez kilka godzin, będziesz miała również trochę czasu dla samej siebie, który możesz poświęcić na co tylko chcesz!

Na czytanie książki, wylegiwanie się na plaży, zabiegi SPA czy romantyczną randkę przy blasku zachodzącego słońca ze swoim partnerem… Brzmi ciekawie?

Nie zapominajmy o naszej drugiej połówce, która również oczekuje, że przecież spędzi z Tobą niezapomniane chwile. Raczej będzie to ciężkie do zrealizowania, jeżeli pod nogami będą biegać Twoje pociechy, kłócące się o to, kto komu zabrał dziś rano skarpetki i gdzie jest lalka Barbie.

Ostatnie porady

Przede wszystkim – odpocznij. Pamiętaj, że rodzinne wakacje to czas na odpoczynek.

Pod żadnym pozorem nie zabieraj na rodzinne wakacje żadnej pracy. Zatem laptop, tablet, dokumenty i projekty z pracy zostaw bezpieczne w domu. Praca nie jest Ci potrzebna na wakacjach i uwierz na słowo, że Ci nie ucieknie, a zaoszczędzisz sobie nerwów i znaczących wzdychań swojego parnetera z nad ramienia, jak i zachmurzonych twarzy swoich dzieci.

Przede wszystkim Twoją twarz ma ubarwić szeroki, promienny uśmiech, skąpany blaskiem słońca i wspólnie z rodziną twórz te niezapomniane wspomnienia o zapachu letnich snopków, pluskającej ciepłej wody i górskiego letniego wiatru. Zatem do dzieła kapitanie!

Bibliografia:

Damian, 25 cytatów na wakacje. Dzięki nim poczujesz LATO, cytaty.pl, Dostępne w World Wide Web: https://cytaty.pl/sentencje/72128,25-cytatow-na-wakacje-dzieki-nim-poczujesz-penie-lata.html

Zdjęcie: Daniel Joshua z Pixabay